10 asja, mida vajad perega telkima minekuks.

10 asja, mida vajad perega telkima minekuks.

“Lähme perega telkima!”
“Ei tea. Vihmaga on niiske, küljealune on kõva ja söögitegemine on keerukas” jne. jne. on olnud nii mõnegi entusiastlike ja konservatiivsete perepeade vestlusteema.

Suvi on ikka perega koos olemise aeg. Üks võimalus selleks on minna koos perega telkima üheks või mitmeks päevaks. Erinevalt paljudest muudest perega koos olemise võimalustest on telkimine üks sellistest, kus pere on ka tegelikult koos ja tehakse ühiseid tegevusi. Selleks, et olemine oleks kõigil hea, peab iga pereliige midagi “toimkonnas” tegema, telgi püstitamine, küttematerjali toomine, toidu valmistamine, nõude pesemine ja teised ülesanded annavad tegevust nii pisematele kui suurematele. Seega on ettevõtmine ka omamoodi meeskonnaüritus teineteise aitamiseks ja märkamiseks.
Konservatiivsete pereliikmete motiveerimiseks on esmalt vaja neile maha müüa hea reisiplaan. Nagu pea iga tegevusega on oluline varustus, millega midagi tehakse ja veel olulisem on see, et see oleks õigel ajal õiges kohas.
Telkima minemise kiiremaks ettevalmistamiseks oleme perepeadele või projektijuhtidest lastele kokku pannud meelespea, mis aitab vältida asjade maha unustamist ja kokku panna vajalikku varustust. Saate otsustada, mida peab juurde ostma ja mida saab sõpradelt laenata. Kvaliteetsed matkaasjad maksavad märkimisväärset raha, aga see eest kestavad ka aastakümneid. Kui jagada aasta või reisi kuluna, siis on nii mõnigi asi väga odav ja reeglina nad ei vanane.

Detailne nimekiri on postituse lõpus, aga esmalt 10 olulist asja.

1. Telk

Kui perega telkima minna, siis esimene asi, mis kaasa peaks saama on ju ikka telk. Sõltuvalt perekonna suurusest ja laste vanusest võib minna ühe suure telgiga või mitme väiksemaga, sest mingist vanusest alates võivad lapsed või vanemad soovida oma magamistuba. Vaatamata sellele, et perega telkima minnes minnakse reeglina autoga, mida saab kasutada “laona”, soovitame telgid valida eeskojaga kuhu saab asju ladustada. Öösel tekib ikka kastet, mis teeks õue jäetud riided ja jalatsid niiskeks ning eeskoda pakub selle vastu head kaitset.
Kui eeldada ilusat ilma, siis ei olegi telgi valikul väga vahet. Enamik telke pakuvad päiksevarju ja hoiavad sääsed eemal. Kui puhkust peaks üllatama vihmasabin või tuul, siis soovib igaüks, et tal oleks maailma parim telk ja, et ta ei peaks ärkama hommikul loigus. Kui ostate uue peretelgi, siis soovitame kodus enne harjutada selle püstitamist. Kui plaanite telgi laenata, siis kontrollige enne väljasõitu üle, kas kõik vaiad on ikka olemas. Vajadusel parandage telgi kaared või lappige telgikate.

Kui varjualune olemas, peaks järgmisena hoolitsema küljealuse eest. Telgi võib panna pehmele samblale ja magada ilma madratsita. Siiski soovitame kasutada vähemalt matkamatte. Pehmema küljealuse saate kui kasutate isetäituvaid madratseid ning mugavaima elamuse saate ikka siis, kui kasutate õhkmadratsit. Enamik uusi madratseid peab õhku aga erinevate tootjate odavama otsa vanemad madratsid enam nii hästi õhku pidada ei pruugi (mikropraod materjali väsimisest) ja hommikuks magatakse ühes augus pepud ja küljed vastu maad. Sellel hetkel sooviksite, et te ei oleks ostnud odavat küljealust ja tegelikult oleksite ju olnud valmis maksma korraliku asja eest. Üks kvaliteetne 8h aega ööpäevast on seda väärt, eriti kui teil on kaasas kallid inimesed, keda veensite kaasa tulema ja unustamatut kogemust saama. Oma või laenatud õhkmadratsit saad kodus kontrollida selle täis pumbates/puhudes ja siis ööseks raskuse alla pannes. Soovitan sellisel testimisel madratsile panna koormuse mis on sarnane magaja kehakaaluga, nii saate täielikult veenduda, et tühi madrats ööd ei riku. Kui madratsil peaks leiduma mõni torkehaav, siis selle parandamiseks leiad lähimast MATKaSPORDIST paranduskomplekti.

Kui kasutate õhkmadratsi tarbeks mehaanilist pumpa või akutoitel pumpa, siis ei ole vahet kui kaugel on telk autost. Kui aga kasutate 12V või 220V toitel pumpa, siis on auto kaugus telgist oluline. Näiteks mõnusad RMK telkimisalad on enamjaolt eraldatud autoparklast piiretega. Mõelge 12V pikendusjuhtme peale või 12/220V autoadapteri ja tavalise pikendusjuhtme kaasa võtmise peale.

NB: Eriti pumpasid kasutades arvesta, et päeval täis pumbatud madrats vajub õhtuks natukene “tühjemaks”. Tegelikult ei juhtu muud kui see, et madratsis oleva õhu temperatuur väheneb ja seetõttu muutub ka rõhk väiksemaks ning see on täiesti normaalne. Kui otsustad vahetult enne magama minekut õhtujaheduses veel õhku juurde pumbata, siis pea kindlasti meeles, et hommikul on vaja see lisaõhk välja lasta, vastasel juhul riskid päevases palavuses paisuva ja kehvemal juhul ülerõhu tõttu lõhkeva madratsiga. Eriti oluline on see siis, kui otsustad õhkmadratsi tõsta õue päikese kätte!

3. Magamisriided

Kui vihma peale ei saja ja küljealune pehme, siis põhimõtteliselt võib magada ka ju riietega niisama. Kvaliteetsema une saate ikka siis, kui koorite end aluspesu väele, lasete kehal hingata ning kasutate magamiskotte või tekke, linu ning patju. Suvisesse Eestimaasse soovitame + kraadi magamiskotte. Padjad võite kodust kaasa võtta, aga võite kasutada ka täispuhutavaid või matkapatju.

4. Toit ja toidu valmistamine

Õhtul ei tahaks meist keegi uinuda tühja kõhu krooksude saatel ja hommikul oleks üks soe kohv ja puder perele kui rusikas silmaauku. Sooja toitu saab valmistada lõkkel, potiga saad vee soojaks ja varda otsas vorstid praetuks ning need rituaalid on ühed mõnusaimad telkimise juures.
Kui aga hommikukohvi ja pudru jaoks ei viitsi hakata lõket tegema, siis on hea kui käepärast on gaasi või bensiiniküttega priimus. Klõps tuli alla ja potis vesi soojaks. Perega käies soovitame kaasa võtta kohvitermose, sinna saab panna kohvi seniks kuni puder valmib või valmistatakse võikusid.
Toiduks võib kaasa osta spetsiaalsed matkatoidud mis on toitvad ja kiired. Eriti lastele sobivad hommikuks pakikestes kiirpudrud ja lõunaks purgisupid. Kodust võib kaasa võtta ka kartulid ja hakkliha ning teha ühe korraliku kartuli – hakkliha kastme – kindel laks, et lapsed söövad.
Söömiseks ärge unustage toidunõusid. Lihtne lahendus on ühekordsed nõud, mille saate pärast ära visata või kui ruumi on palju siis kodust võite kaasa võtta ka tavalised taldrikud ja tassid aga matkal on lihtsam pesta ja kaasas vedada just spetsiaalseid matkanõusid mis lisaks mugavusele annavad ka selle õige telkimise tunde.

5. Matkaköök

Telkida võib selleks ettevalmistatud ja varustatud telkimisalal või täiesti juhuslikus kohas metsas. Telkimisalal võivad olla pingid, lauad, varjualused, restidega lõkkekohad jne. Teete oma söögi valmis ja saate mugavalt laua taga süüa.
Aga kui peaks juhtuma, et sellel telkimiskorral on kõik need täisvarustuses telkimiskohad hõivatud või võtate peatuseks koha metsikumas looduses, siis soovite, et teil võiksid olla ikka oma asjad kaasas. Lihtsaim on kaasa võtta piknikutekk. Mõnusam on aga matkalaud ja matkatoolid. Matkatoolidena on kõige mugavamad Colemani Deck mudelid, mis on võimalikest variantidest suurimad, aga nad ei vaju ka pehme liiva ja pinnase sisse.

6. Lõkke tegemise varustus

Igivana klassika oleks ikka see kui unustate maha tikud või välgumihkli. Ärge unustage! Suurima elamuse lõkketegemisest annab aga selle süütamine tulepulgaga, mis ei karda õues niiskuda. Seda teed minnes on hädavajalik, et lisaks tulesüütajale oleks teil kaasas kergesti süttivat materjali ja te ei peaks minema viimases hädas RMK vetsust paberit otsima või elavalt kaselt tohtu ära rebima. Vaata erinevaid tule süütamise nippe MATKaTV st
Kui peaks juhtuma, et keegi hea inimene on enne teid RMK telkimisplatsil lõhutud puud ära kütnud ja RMK head inimesed pole veel uusi puid toonud, siis oleks kirves või saag üks hea riist. Metsast võib oksi korjata, aga mõne suurema kuivanud jändriku põletamiseks on need vaja väiksemaks teha.

7. Valgustid

Pere õhtul lõkke ümber lugusid rääkimas on ilus idüll. Siiski ei paista lõkkevalgus telki ja ei näita ta valgust metsaalla uutele puudele järgi minnes. Selleks, et öises telgis oleks toimetamine mugav ja õhtuses toidulauas näeksite taldrikust vorsti ohutult lõigata soovitame kaasa võtta universaalsed kandelambid, mille saab panna laua peale ja riputada telgi lakke. Lisaks soovitame kogu perele kaasa võtta otsmiku lambid. Lastel on põnev, lamp peas, metsast oksi otsida ja kes teab äkki jääb ka teie reisi tee peale vanu avastamata koopaid mida on põnev uudistada.

8. Sääsepeletajad

Kui kõht täis ja aeg õhtul oma pereringis lugusid vesta, aga sääsed ei lase, siis on hea kui käepärast on sääsepeletajad. Te võite sääskede eest ka telki pugeda, aga see pole ilmselt see, kuidas te end tegelikult kaitsta tahaksite.

9. Külmakast

Külmakast on tänuväärne asi nii laste piima, kui pereisa õllede külmas hoidmiseks. Lihtsad termokastid hoiavad temperatuuri ning kui sinna pakitud vedelikud on eeljahutatud ning on lisatud sügavkülmutatud külmapatareid, siis sellest nädalavahetuse reisiks üldiselt piisab. Pikema reisi ja soojemate ilmadega soovitame kaasa võtta aga külmaseadmega kasti.
Esmapilgul võib muidugi pereisale tunduda, et seda suurt kasti ei ole kuhugi autos pakkida, aga kui saab päeva lõpuks sealt külma õlle on ta kõigeks valmis.

10. Vihmakeebid.

Lahedas Eestimaa suves võime ikka arvestada vihmavõimalusega. Selleks, et me ei peaks oma reisis pettuma võib juba aegsasti auto peal valmis osta vihmakeebid kõigi pereliikmete tarvis.
Telkimisplatsile varjualuse loomiseks võite kaasa osta klassikalise koormakatte, nööri ja jupike traati ja saate kiirelt luua oma matkaköögi kohale varjualuse.

Ülal palju häid mõtteid, aga kui asjaks läheb, siis oleks üks kontrollnimekiri abiks, kust saaks ridu järjest maha kriipsutada. Selleks, et perereisi projektijuht ei peaks hakkama nullist nimekirja looma, oleme talle valmistanud ka detailsema nimekirja postituse lõpus. Printige see välja ja tehke sellest endale abimees reisi planeerimisel.

Kommentaaridesse ootame ka sinu soovitusi ja mõtteid, mis asjad võiksid perega telkimisele veel kaasa saada.

PEREGA TELKIMA – MEELESPEA

Ühine varustus ööbimiseks

  • Telk – kontrolli, et kõik vaiad ja nöörid on olemas.
  • Madratsid
  • Magamiskotid või tekid ja linad ning padjad

Ühine varustus toidu valmistamiseks, lõkke tegemiseks ja mõnusaks äraolemiseks

  • Lõkke süütamise vahendid
  • Multitööriist
  • Kirves või saag
  • nn. koormakate
  • Nööri 5-10m, (ujumis)pesu kuivatamiseks või koormakatte kinnitamiseks.
  • Esmaabikomplekt
  • Pliit ja kütus
  • Pott, pann, kulp, labidas
  • Taldrikud, tassid/topsid, noad, kahvlid, lusikad
  • Matkalaud ja matkatoolid
  • Valgustid lauapeale ja telki
  • Otsmiku valgustid pimedas puude leidmiseks
  • Sääsepeletajad

Personaalne varustus

  • Hambahari ja hambapasta
  • Vahetusaluspesu
  • Vahetusriided vastavalt Eestimaa suvele (m.h. kaaluda soojemat jopet, vihmajope jms.)
  • Vihmakeebid

Toit

  • Joogivesi, mida pärast saad kasutada anumana
  • Puhastusvahendid vee puhastamiseks

Veel kasulikku kaasa, autosse ju mahub

  • nn. koormakate, suurem kui 3×5
  • Traati, millega saab tekitada konksukesi katte jms. kinnitamiseks
  • Mäkaiveri hall teip
  • Bluetooth kõlar
  • Akupank
  • Autosse 12V/220V adapter
  • Pikendusjuhe 12V või 220V (kui on 12/220 adapter)

  • Artikkel avaldatud 2017 | Viimane uuendus 14.04.2020