Kas Fjällräveni retuusidega saab talvel matkata? Katunedo proovis järgi!

/, Nõuanded/Kas Fjällräveni retuusidega saab talvel matkata? Katunedo proovis järgi!

Kas Fjällräveni retuusidega saab talvel matkata? Katunedo proovis järgi!

Kui matkapisik paar aastat tagasi mu ellu sattus, polnud mul õrna aimugi, mis peaks olema õige varustus ja riietus matkamiseks. Osalist eeltööd ma ikka enne tegin, vaatasin palju Youtube matka -ja varustusevideoid ning isegi matkateemalisi filme. Muidugi jälgisin ja uudistasin kuidas meie omad Eesti matkanaised toimetavad, tervitused teile – Maiu Lünekund ja Näkid Metsa!

Alguses sai ikkagi päris palju tooteid soetatud mõttega “ah tead katsetan ära.” Kuna mul praeguseks juba pisut matkakogemust on, siis võin täitsa kinnitada oma öeldut, et kõik tuleb läbi katsetamise ja kogemuse. Näiteks ideaalsed matkasaapad leidsin ma alles hiljuti. Tuligi enne kõndida sadu ja sadu kilomeetreid, et leida see sobiv jalats, oi kui palju ville, palju ebamugavust ja valu, aga ilma selle kogemuseta selle ideaalse saapani ei oleks jõudnud. Pole seda ühte ja õiget – ühele mingi toode istub, teisele jällegi mitte, kellel oma eelistused riietumise osas, omad matkanipid jne.

Katsetamise teel olen ma ka teisigi avastusi teinud. Näiteks oli mul kusagilt tekkinud arvamus, et matkapüksid peavad kindlasti olema lohvakamad ja hästi tugevast kangast. Täpselt sellised said ka soetatud, kui oma esimest 400 km kevadmatka läbima asusin. Valituks osutus Fjällräveni G-1000 materjalist väga korralikud ja vastupidavad matkapüksid.

Samade Fjällräveni pükstega läbisin veel 200 km sügismatka ja sumpasin ka 14 päeva Lapimaal. Ühel hetkel käis klõps peast läbi, et kuulge saab ju veel mugavamalt ja veel kergemalt matkata – retuusid! Elumuutev avastus. Fjällräven pakub naistele retuuse igaks hooajaks, nii naiselikke ja ilusaid! Ma olen nii suur fänn, et minu matkariiete kapis on mitmeid Fjällräveni retuuse.

Kõige suurem üllataja on sügis/talviseks hooajaks mõeldud Fjällräven Abisko Värm Trekking retuusid – kas tõesti külmal ajal saab õhukeste pükstega matkata ja ei peagi karupükstes ringi tatsama?! Ja saabki! Ja uuhhh kui mugavalt veel! Mina kasvasin üles teadmisega, et mida kubujussim talvel oled, seda soojem. Kihiline riietumine on muidugi õige, aga ikka vastavalt tegevusele – aktiivseks liikumiseks ja matkamiseks õhemad/kergemad kihid, mitteaktiivseks olemiseks ja lumehanges pikutamiseks paksemad/soojemad kihid.

Kui eelmise aasta talvel Lapimaal Riisitunturis lumiste puude vahel matkasin ning õhtuti -26 külmakraadidega imelisi virmalisi passisime, siis sain ka nagu üleriietatud eskimo olla – aluskihiks soe pesu, villane kampsun, õhem sulejope, jalas Fjällräveni paksemad talvepüksid ning kõige peale Fjällräveni üli soe ja üle põlvede ulatuv suleparka. Elu kõige-kõige vingem kogemus üldse!

Kui nüüd tagasi retuuside juurde tulla, siis number üks asi mida ma pükste juures jälgin on see, et need oleks võimalikult kõrge pihaga. Kaks minu lemmikpaari – kevad-sügis hooajaks mõeldud Fjällräven Abisko Trekking ja juba eelmainitud sügis-talve hooajaks mõeldud Fjällräven Abisko Värm Trekking retuusid. Eriti kõrge pihaga on Värm retuusid, et talvel selg ja kõht ikka turvaliselt kaetud ja soojas oleksid. Mõlemad retuusid on ülevalt reguleeritava kummipaelaga, saab kenasti pihast enda järgi mugavaks sättida ja liikudes ei vaju püksid alla. Varasemalt pidin matkapükstel lisaks vööd kasutama, mis jäi aga nii ebamugavalt segama, sest matkakott toetus ja oli kinnitatud täpselt puusa kohale, kus all oli ka püksivöö. Retuusidega seda muret pole, kõik istub kehasse ja pole ka mingisuguseid kõvemaid detaile, mis hõõruma jääks.

Materjalidest rääkides, siis erinevus neil kahel retuusipaaril on päris korralik – Värm retuuside puhul mulle meeldib öelda, et nende kangas meenutab veidi kalipso materjali, aga on siiski mõnusalt õhukesest ja hästi venivast strets kangast. Olen 165 cm pikk, muidu kannan suurust S, aga nende retuuside puhul oleks isegi suurus XS kenasti sobinud, sest tõesti super venivad! Lausa nii venivad, et mahutavad isegi soojapesu püksid alla, mida omast kogemusest ütlen, et ka miinuskraadidega vaja ei lähe. Retuusid on juba ise seestpoolt pehmest ja soojast fliismaterjalist, mis jahedama ilmaga liikumisel täitsa paras, sain -15 külmakraadiga väga mugavalt kulgeda. Aga seisma jäädes muidugi hea kui saab sooja pesu alla panna või siis hoopiski mingi kihi retuusidele peale tõmmata. Ja et eriti soe ja kuiv toimetada oleks, siis Värm retuusidel on nii reie -kui küljeosad vetthülgavast ja tuulekindlast tihedast kangast ning põlveosad tugevdatud materjalist, et näiteks lõket tehes mugavalt põlve maha toetada.

Kevad-sügisesed Abisko Trekking retuusid on hästi vastupidavast, venivast ja veidi karmimast kangast. Tagumiku ning põlvede osa ekstra tugevdatud ja eriti karmist materjalist, veider võrdlus, aga natuke meenutab liivapaberit ent siiski pehme ja väga mugav naha vastas. See tugevdatud osa siis selleks, et istudes või põlvitades ikka võimalikult kuivaks jääda. Kui mainisin enne sõna “vastupidav”, siis seda nad 102% ka on, pärast kahte nädalat järjestikust kandmist 300km matkal, kolades mööda metsasid, võsasid ja kraave – ei ühtki kulumismärki. Lisaks kuivavad need retuusid super kiiresti, olin matkal vihmast läbi ligunenud ja umbes tunniga kuivasid retuusid jalas kehasoojusega täiesti ära.

Üks ühine ja väga vajalik detail mõlemal retuusipaaril on taskud, kus hoida telefoni, matkakaarti jms. Värm retuusidel on avatud suured taskud mõlemal jalal, Abisko Trekking retuusidel on ühel pool suur lukuga tasku ja teisel pool suur lukuta tasku, lisaks pisike lukuga tasku vööosas, mis mahutab näiteks hügieenilise huulepulga. Lisaks ei pea ma enam eraldi helkurpaela talvistel pimedatel matkadel kaasas kandma, sest Värm retuusidel on allosas nii ees kui taga helkurribad.

Kui enne olid Abisko Trekking retuusid minu lemmikud sügisesel ajal matkamiseks, siis nüüd annan esikoha edasi Värm retuusidele, sest nendega saab nii jahedamal sügisel kui külmal talvel matkata, ja on pehme ja ülisuper veniva kanga tõttu jalas mugavamad ja mõnusamad. Aga kui soojem sügis või kevad, siis kindlasti Abisko Trekking retuusid!

Nüüd ei jää muud üle kui krõbedamaid külmakraade oodata, Värm retuusid jalga tõmmata ja loodusesse! Armastan talve ja talvel matkamist ülekõige, ja kui seda saab veel nii mugavas riietuses teha, tundes end samal ajal soojalt ning lisaks ilusana ka!

Mina leidsin oma lemmikud tooted läbi katsetamiste ja julgustan ka kõiki teisi proovima erinevaid variante ja leidma enda jaoks see parim, sest matkamisel ja looduses liikumisel on ülimalt oluline end mugavalt tunda. Ja kui kanda riietust vastavalt ilmastikule ja tegevusele, siis saab ka kõige karmimas pakases ja sügiseses vihmasajus end mõnusalt tunda.

Lõpetuseks tahan oma selle talve kahte lemmiktegevust jagada, ehk siis kõik kellel vähegi võimalust ja tahet – minge talisuplema ja telkima! See adrenaliini- ja dopamiinilaks mis nende tegevustega kaasas käib, uuuuhhh!

Autor | 2023-02-10T13:26:25+00:00 veebruar 9th, 2023|Fjällräven, Nõuanded|0 Kommentaari

Lisa kommentaar