Kuidas navigeerida ja orienteeruda Suunto kellaga. Kasutaja Kenny lugu.

/, Orienteerumine, Seiklussport, Suunto/Kuidas navigeerida ja orienteeruda Suunto kellaga. Kasutaja Kenny lugu.

Kuidas navigeerida ja orienteeruda Suunto kellaga. Kasutaja Kenny lugu.

Kas GPS spordikellaga saab orienteeruda?

Olen nüüdseks aasta kasutanud spordikella Suunto 9 ja olen avastanud enda jaoks kellaga navigeerimist. Orienteerumisega olen tegelenud väiksest saati ja tänaseks olen osalenud mitmetel tiitlivõistlustel.

Aastate jooksul orienteerumise välistele inimestele orienteerumist kui spordiala tutvustades olen tihti saanud vastaspoolelt sõnad: “Jajaa, paned punkti koordinaadi GPS-i sisse ja siis lähed selle abil kohale.” Päris nii ikkagi see orienteerumine ei käi, mida mina teen. Meil on ikka kaart ja kompass kontrollpunktide läbimiseks. GPS-seadmega liikumine oleks kindlasti aeglasem kui traditsiooniliste abivahenditega. Päriselt orienteerumiseks oleks vaja saada eelnevalt kuidagi punktide koordinaadid jne.

Küll on aga uute navigeerimise võimalusega spordikellade tulek mõjutanud näiteks orienteerumise tiitlivõistlustel reegleid: mida sportlane tohib rajale kaasa võtta ja mida mitte. Samas üks on selge – hea orienteeruja kaardi ja kompassiga on kiirem ning täpsem kui üks moodne GPS-seade.

Miks Suunto spordikella navigeerimist kasutada?

Kui metsas orienteerudes mul spordikella navigeerimise võimalusi vaja pole, siis nii mitmelgi erineval puhul on see väga mõnus abivahend.

Järgnev jutt ongi minu näpunäidetest ja kogemustest Suunto 9 Baro navigatsiooni võimaluste kasutamisest erinevates riikides ning piirkondades.

Kasutan Suunto kella navigeerimise võimalusi regulaarselt. Peamine põhjus, miks ma seda teen on see, et mulle ei meeldi joostes palju asju kaasa võtta (k.a. telefoni). Tihtipeale on uue piirkonna avastamiseks mugavam planeerida teekond kella sisse kui mingisugune kaart Google Mapsist või Regiost välja printida.

Kuidas kasutada Suunto kellaga navigeerimist?

Etteruttavalt saan öelda, et kogu tegevus on tegelikult äärmiselt lihtne ja kiire. Õpetuse teises osas kirjeldan mõningaid näpunäiteid isiklikest kogemusest, mis on endal süsteeme kasutades tekkinud.

Samm üks:

  • Võta lahti telefonis Suunto äppis – Explore või
  • arvutis Movescounti lehel – Map.

Samm kaks:

  • Mõlemas keskkonnas on ekraanil näha suur ‘+’ märk.
  • Sinna klikkides avaneb valik: Create new või Importe route.

Ühe puhul siis saad ise planeerima hakata teekonda, teise puhul saad vastavasse Suunto süsteemi laadida kellegi teise poolt planeeritud teekonna.

See kellegi teise poolt planeeritud teekond peab kõigepealt olema alla laetud GPX-formaadis ja vastavasse seadmesse, millega Suunto äppi või Movescounti lehe lahti tegid.

Mina kasutasin viimati Importe route võimalust enne märtsikuus toimunud Transgrancanaria võistlust ja rajal oli sellest ka reaalselt kasu. Sain näha, kui pikalt serpentiine veel jooksma pean. Praeguseks on paljud erinevate spordialade võistluste korraldajad hakanud GPX-rajafaili osalejatele jagama. Ka näiteks Tartu Maratoni korraldajatel on võistlustrasside failid ilusti kodulehel allalaadimiseks olemas.

Samm kolm (hakka ise planeerima):

  • Klõpsates kaardil soovitud asukohas ja seejärel järgnevates kohtades, kuhu minna soovid, hakkabki teekond ilmet võtma. Teekond tekib antud kaardil olevate teede põhjal ja on kõige lühem võimalik!
  • Saad valida ka seda, millist tüüpi teedel liikuda tahad. Näiteks ainult rattasõiduks sobilikud või valid ‘Do not follow roads’ ja saadki harjutada otse läbi metsade, üle lagedate ja jõgede-järvede liikumist.
  • Kui planeeritud teekond rahuldab Sind, siis ongi kõik korras.
  • Enne salvestamist saad veel valida, mis spordiala harrastades antud teekonnal liigud ning teekonna kella saatmiseks vajuta veel vastaval nupukesel Save nupu juures.

NB! Kui teekond on Suunto äppis või Movescounti lehel olemas, siis on vaja kell uuesti ühendada.

  • Äppis siis vajutada ekraani üleval kella ikoonile,
  • kuid arvuti puhul peaks kella lihtsalt korraks juhtme küljest ära võtma ja uuesti tagasi panema (kui kell oli ühendatud planeerimise ajal arvutiga).
    Nii liigub vastselt planeeritud teekond ka kella sisse.

Samm neli (kuidas näha kellas teekonda):

NB! Soovitan kohe pärast teekonna planeerimist ja kella ühendamist teha läbi 4. samm, mitte vaadata alles kuhugi trenni jõudes, kas teekond ka kella jõudis!
Äkki on vaja mõni varasem teekond kustutada ehk mälu on täis.

  • Enne trenni alustamist ehk kellal Start nupu vajutamist klõpsa just all pool olevat Options menüüd.
  • Seal keri alla poole Navigation peale, vajuta ning avaneb uus menüü, kust alla kerides näed – Routes.
  • Routes’le vajutades avanebki nimekiri sinu kellas olevatest teekondadest.
  • Vali vastav teekond, klõpsa peale ja vajuta Navigate.
  • Seejärel liigu uuesti ülesse poole, kus sul näitab trenni alustuseks Start ning saadki alustada.
  • Sellega olekski nagu asi korras, teekond olemas kellas ja saadki trenniga alustada.
  • Kuid nii nagu tehnikaga ikka, ei pruugi kõik alati nii sujuvalt minna ning nüüd tulebki see koht, kus ma loodetavasti saan Sinu aega ja närvirakke säästa läbi enda kogemuste jagamise.

Suunto 9 kasutamise kogemused.

Teekonna planeerimine:

A) Alati ei suuna süsteem automaatselt mööda neid radu, mida sa sooviksid.

Näiteks võib kaardi peal mõnes teeristis olla n-ö väikene auk ja siis ta ei tunne ära teeristi. Sellest mööda minemiseks võib kasutada korraks ‘Do not follow roads’ valikut. Lähed antud teeristist üle ning muudad valiku tagasi varasemaks.

Loomulikult on vaja sellise lähenemise puhul ise kindel olla, et teerajad oleksid reaaluses omavahel ühendatud ja kui kohale jõudes ei ole, siis oled kokkuvõttes ise vastutav 🙂

B) Mida väiksemate sammudega liigud teekonda planeerides kaardi peal, seda paremini tekib ka sul endal ettekujutus teekonnast.

Soovitan vaadata kaarti ka satelliidi vaates. See annab veelgi parema aimduse ees ootavast.

C) Heatmap’i kasutamine teekonna planeerimiseks on äärmiselt kasulik kui oled teises riigis või tundmatus piirkonnas trajektoori paika panemas.

Alati on kindlam valida rajad, mis tulevad välja ka heatmap’i peal. Nii on suurem tõenäosus, et rajad on reaalselt olemas ja ka hästi nähtavad liikudes.

D) Heatmap’i kasutamise kogemused teekonnal:

Olen tähele pannud, et erinevates riikides on planeeritud teekondadel liikumisel saadav kogemus varieeruv ja natukene tuleb hinnata trassi valikul tundmatus kohas, millise iseloomuga trenni teha soovid.

Täiesti uues kohas kiireks maastikujooksuks väikeste teeradade valimine kaardil, kus Heatmap ei näita varasemat aktiivset liikumist, võib olla lihtne, kuid looduses nende ülesse leidmine polegi enam nii ladus ja peab õigeid ära keeramise kohti otsima.

Näiteks Soomes ja Hispaanias joostes ja maastikurattaga sõites olen sattunud radadele, kus vaevu on mingit jälge näha, kuid huvitaval kombel on need jõudnud Mapbox’i (Suunto kaardisüsteemi). Kui eesmärgiks on lihtsalt matk, kus liikumiskiirus või intensiivsus pole oluline, siis loomulikult on selline piirkonna avastamine mõnus ja põnev.

Kõige huvitavam koht, kus Suunto Heatmap’i süsteemi olen kasutanud, on kindlasti Hiina. Seal ei tahtnud seda riski võtta, et üksinda joostes vähese aktiivsusega teeradadel liiguksin ja “valedesse” kohtadesse satuksin.

Spordikellaga navigeerimise kokkuvõte

Loomulikult selgub iga asi n-ö töö käigus, kuid loodetavasti tegin enda kogemuste jagamisega Sul antud kogemuse mõnusamaks ning kõik soovitud navigeerimised Suunto kella abil saavad tehtud. Üks olulisemaid asju on loomulikult enne kodust või telefoni juurest lahkumist vaadata, et salvestatud teekond ka kella on jõudnud. See ei ole meeldiv, kui kuhugi kaugemale jõudes avastad, et soovitud trajektoor pole kellas nähtav ning pead kas mälust üritama liikuda või tegema soovitust lihtsama trassiga treeningu.

Muidugi alati on võimalik kasutada Breadcrumb’i võimalust ja ka kella kompassi, aga mägistes piirkondades võib selline avastamine soovitust kauem aega võtta.

Meeleolukaid uute paikade avastamisi!

Kenny,
Suunto 9 Baro kasutaja

Seotud tooted

Suunto kellad leiad MATKaSPORDI poodidest.

Autor | 2021-01-19T14:47:26+00:00 mai 26th, 2020|GPS spordikellad, Orienteerumine, Seiklussport, Suunto|0 Kommentaari