Vilsandi Elamusretk 2024

///Vilsandi Elamusretk 2024
Loading Sündmused
  • Sündmus event on möödas

Mis toimub?

Elamusretked kutsuvad retkelisi 2-päevasele suvisele matkale ühele Eesti kaunimale ning omanäolisemale saarele – Vilsandile!

See on Elamusretkedele juba teine kord Vilsandil (eelmine 2014. a.), nii et Elamusveteranid saavad vanade sõprade juurest läbi astuda ning uudistada, mis kümne aastaga saarekesel muutunud. Matk viib meid paigusse, kuhu enamiku eestlaste jalg astunud ei ole.

Matk algab laupäeva, 29. juuni hommikul Kuivastu sadamast, kus anname oma asjad üle korraldajatele, kes need Vilsandile toimetavad. Siit viib ka buss Elamusretkelised matka alguspunkti.

Bussist maha ja seiklus alaku! Teele asume Käkisilma vaatetorni juurest läbi vee, laiult laiule, olgu siis meri põlve, naba või rinnuni. Kui retke alustame kõik koos, siis Eesti kõige päikselisemale saarele jõudes on meil valida kahe teekonna vahel – suurema sammu grupid saavad kahe päeva jooksul avastada nii Väike- kui Suur-Vilsandit, mõlemal ka supelda. Lühema sammu grupile jagub avastamist küll ja veel ka Suur-Vilsandile. Vahemere näeme aga kõik ära, siinsamas Eestimaal!

Kahe päevaga jõuame saare risti-põiki läbi käia: ronime Vilsandi kõrgeimasse tippu Tontjaagu mäele, külastame saare põhjaosas Vesiloo laidu, Vilsandi 37m kõrguse tuletorni juurest kiikame kohalikke elanikke – lugematul hulgal linde, kelle kaitseks just siin Lääne-Vilsandi laidudel juba üle 100 aasta tagasi Eesti esimene looduskaitseala loodi – ja uitame ka ainsa küla „tänavail“, et üle lugeda, mitu saare 22-st ametlikust elanikust siin ka tegelikult kohal on. Möödaminnes lehvitame loomulikult Tättele, et siis lihastele leevenduseks ja suvenaudinguks Aaperse rannas end taas merre kasta. Teele jääb paadikuure ja tuulikuid, retkekaaslasteks jagub lambaid.

Telklaagrisse sätime end Elamusretkelistega ajaloolise Tolli talu valdustesse. Taluomanik oli kunagi merehätta jäänud hollandi laevnik Doll, kes lõpuks oma tütre Liisaga siia elama jäigi. Peremehed on vaheldunud, kuid kõik eluks vajalik on siin tänagi olemas – vesi, tualetid, pesemis- ja söögitegemise võimalused. Koos valmistame õhtusöögi, imetleme päikeseloojangut ja lõkketuld ning tublimad lähevad saunagi, et oma ihuliikmed kadakavihaga pehmeks nüpeldada.

Pühapäeva hommikul naudime ühist hommikusööki. Pärastlõunal, kui teine pool saarest läbi uuritud, võtavad mereveed meid taas kanda ning sammume laiult laiule tagasi Saaremaa mandrile. Sealt sõidutab buss meid taas Kuivastusse praamile.

Millal ja kus toimub?

Retkele koguneme laupäeval, 29. juunil ning kogunemispaigaks on Virtsu sadam, täpsemat asukohta vaata siit.

Retke alustame praamisõiduga Saaremaale ning sealt pooleteisetunnise bussisõiduga Lääne-Saaremaale. Täpsem ajakava saab paika kohe, kui parvlaevade suvised graafikud on selgunud.

NB! Jõudes saarele, anname suurema pagasi (magamisvarustus jms) ära korraldaja kätte. Ühe inimese kohta saab Vilsandile saata vaid ühe ühiku kompaktselt pakitud pagasit!

Retkele stardime 3 erinevas grupis – üks grupp läbib pisut lühema teekonna ning ülejäänud 2 gruppi pisut pikema teekonna. Retke pikkuseks on nii laupäeval kui pühapäeval vastavalt ca 20 km (pikem) või ca 15 km (lühem). Ajaliselt planeerime retke läbimiseks koos peatustega kummalgi päeval ca 6 tundi.

Mõlema retkepäeva jaoks varu kaasa isiklikke näkse ja kehakinnitust. Õhtu- ja hommikusöögi laagripaigas teeme ühiselt, Elamusretkede poolt varutud vahenditega. Retke stardi- ja finišipaigas ning raja keskel on osalejatel võimalus oma joogipudeleid täita. Oma joogipudel võtke kindlasti retkele kaasa!

 Mida pakume?

Matka mitmekesises ja huvitavas looduses
Matkajuhi/rajameistri teenust
Ööbimisvarustuse jms transporti Vilsandile ja tagasi
Bussitransporti Saaremaal sadamast matka alguspunkti ja tagasi
Telkimiskohta Tolli turismitalus
WC ja sauna kasutamise ning pesemisvõimalust telkimiskohas
Õhtu- ja hommikusööki telklaagris – oma taldrik, nuga ja kahvel ning joogitops kindlasti kaasa retkele!
Joogipudeli täitmise võimalus stardi- ja finišipaigas ning raja keskel.
Diplom
Lisakuludena tuleb arvestada transpordikulu kodukohast Saaremaale ja tagasi sõiduks, mida saab omavahel jagada. Soetada tuleb ka laevapilet Virtsu-Kuivastu ning Kuivastu-Virtsu (kuni 10 EUR). Kui veetase peaks muutuma või on vee temperatuur liiga madal, et jalgsi Vilsandi saarele minna, tuleb meil kasutada laeva, mis toob kaasa lisakulu 10 EUR.

Kuidas registreeruda?

Osaleja  registreerimiseks täida registreerimise ankeet juhendi ülaosas! Koheselt toimub ka osavõtutasude tasumine Maksekeskus AS vahendusel kasutades pangalinke.
Kui soovid eraldi arvet tasumiseks, anna sellest soovist teada  info@elamusretked.ee
Grupina  registreerimiseks kirjutage info@elamusretked.ee. Pärast kinnituse saamist tee ülekanne MTÜ Elamusretked LHV Panga kontole EE157700771004355873.

Loe lähemalt