5 nippi pikemaks matkaks valmistumiseks

/, Nõuanded/5 nippi pikemaks matkaks valmistumiseks

5 nippi pikemaks matkaks valmistumiseks

Tahad ette võtta oma esimese pikema matka, aga ei tea täpselt, mismoodi selleks valmistuda? Võib-olla tunned end ebakindlana? “Kas ma ikka saan sellega hakkama, ma ei ole ju kunagi ööbimisega matkal käinud…” ja muud sarnased mõtted veerevad peas ringi.

Ära põe! Siin on Sulle 5 nippi, kuidas valmistuda pikemaks matkaks. Olgu täpsustatud, et pika matka all peame silmas matka, kus on vähemalt 1-2 ööbimist ja päevas läbid raske matkaseljakotiga üle 10 kilomeetri. Aga kindlasti on sellest artiklist kasu ka ratta- ja veematkajatel.

1. Tee seljakotitrenne

Kui Su keha pole harjunud kandma mitmeid tunde järjest rasket seljakotti, valmista ta selleks ette. Pane seljakotti 10-15 kg raskust ja mine kõndima. Need ei pea olema pikad trennid – piisab ka vaid ühest või paarist tunnist, aga trenn peaks olema piisavalt intensiivne, et sellel oleks aeroobset efekti. Ehk siis trenni ajal higistad ja hingeldad ning trenni lõpus tunned end väsinuna, aga mitte kurnatuna. Eriti hea efekti saavutad, kui teed trenni künklikul maastikul üles-alla kõndides.

2. Paki seljakott varakult

Isegi kui otsustad poes kompaktsema ja kergema varustuse kasuks, võib see kotis ootamatult palju ruumi võtta.

Vältimaks olukorda, et üks õhtu enne reisi tuleb poodi suurema koti järele joosta, tee vähemalt paar päeva enne reisi seljakoti pakkimise eelproov.

On keeruline öelda, kui suur kott peaks Sul ühel või teisel matkal kaasas olema, sest see sõltub paljudest näitajatest. Näiteks varustuse kompaktsusest, Sinu soost, matka pikkusest, aastaajast ja piirkonnast. Aga laias laastus võiks koti suurust arvutada selliselt:

Päevamatkakott: 20-30L.
1-2 ööbimisega suvine matk: 50-60L matkakott (nii mehel kui naisel).
1-2 ööbimisega talvine matk: naistel 60-70L matkakott, meestel 70-100L kott.
Alpinismiks sobilik tipukott: 30-40L (nii mehel kui naisel).

3. Paki targalt

Võta kaasa nii vähe asju kui võimalik, aga nii palju asju kui vaja. Sul ei ole tegelikult tarvis igaks matkapäevaks uusi sokke ja särke, kui sul on vahepeal võimalus neid pesta. Pigem võta kaasa vähem riideid ja kõik-ühes looduslik pesuvahend, millega võid ka näiteks järves riideid (ja ennast) pesta.

Püüa seljakotti pakkides mõelda ka sellele, et võimalikult paljudel asjadel oleks mitu funktsiooni. Veekeedupotist saad otse toitu süüa, torusalli saab kasutada nii salli, näomaski kui mütsina, zip-off püksid on korraga nii lühikesed kui pikad püksid jne.

4. Tee korralik eeltöö

Matkale ei minda ilma plaanita – nii võib üritus võtta ootamatult väga nukra pöörde. Samuti aitab raja teadmine oma päevateekonda osadeks jupitada, mis teeb pika maa läbimise vaimselt oluliselt lihtsamaks.

Tee endale selgeks:
Kogu marsruut algusest lõpuni – distants, aeg, tõusumeetrid, võimalikud keerulised kohad. Juhul kui tegemist ei ole ülipopulaarse ja ohtrate suunaviitadega matkarajaga, lae kindlasti marsruut telefoni alla, et saaksid rada otsida ka ilma netiühenduseta.
Rajal paiknevad toetuspunktid – pood, veevõtukohad, bussijaam, asula. Juhuks, kui peaksid ootamatult abi vajama või matka katkestama, ei pea enam googeldama hakkama.
Ööbimiskoha võimalused – kui plaanitud on ööbimisega matk, siis uuri eelnevalt välja kas ööbid RMK platsil ja pead kaasa võtma telgi, ööbid mõnes hütis või külalistemajas ja pead kaasa võtma magamiskoti vms.
Kui Sinu plaan on lihtsalt telkida kuskil metsa all, siis tee seegi selgeks, et sobivaid piirkondi Sinu marsruudile jaguks ja metsikult telkimine selles kohas ka lubatud oleks.
Millist ilma matka vältel oodata on – nii tead kaasa võtta piisavalt soojad riided ja varustuse või vastupidi, liiga palava ilmaga rohkem vett.

5. Õpi oma varustust tundma

Kuidas telk lahti ja kokku käib, mismoodi matti täis puhuda, millised lisafunktsioonid on Sinu seljakotil – seda ei õpita rajal, vaid enne matkama asumist. Matkal on nii palju muud, millele keskenduda. Sul ei ole vaja seda

lisastressi, et õhtul väsinuna nuputama hakata, mismoodi üldse oma koti sisu kasutama peaks.

Matkaks korralikult ette valmistamine vähendab stressi ja ootamatuid olukordi, andes Sulle paremad võimalused matka päriselt nautida. Eks see ju matka eesmärk olegi – põgeneda stressi ning argimurede eest ja laadida värskes õhus oma patareisid, kas pole?

Autor | 2024-09-28T10:58:31+00:00 juuli 24th, 2024|Matkamine, Nõuanded|0 Kommentaari