Kelli ja Kaarli matkajutud vol.2 – Matkavarustus

/, Fjällräven, Jutud, Matkamine, Nõuanded/Kelli ja Kaarli matkajutud vol.2 – Matkavarustus

Kelli ja Kaarli matkajutud vol.2 – Matkavarustus

Nagu kirjutas Tõnu Jürgenson oma raamatus „Seljakotiga looduses. Matkaselli taskuraamat“ (mis on meie arvates parim raamat algajale matkahuvilisele esimeste teadmiste kogumiseks): „Sama varustusega, mida kasutas Edmund Hillary 1953. aastal, on võimalik ka täna Everesti vallutada. Kuid mõistlikum on seda teha siiski tänapäevaste vahenditega, sest teadus ja tehnika on edasi arenenud.“

Matkavarustuse saab sisuliselt jagada kaheks: vajalik varustus, ilma milleta matkale minek on pigem ellujäämiskursus. Ning mugavusvarustus, ilma milleta saab matkal kenasti hakkama, aga mis suuremal või vähemal määral sisendavad igasse matkaselli sutsuke heaolutunnet.

Vajaliku matkavarustuse alla kuuluvad

Mugav ja inimese anatoomiliste eripäradega sobiv matkaseljakott

Kui on tegemist ööbimisega matkaga ning kannate magamisvarustust kotis ise kaasas, võiks kott olla vähemalt 60-liitrise mahutavusega. Nii saab kõik varustuse mugavalt kotti sisse panna ega pea tundma ebamugavust, kui kotist väljapoole kinnitatud asjad kõiguvad ning raskuskeset pidevalt liigutavad. Kotti tuleb ostmisel kindlasti selga proovida, sest kõik kotid ei sobi kõikide inimeste seljakujuga. Minu lemmik matka seljakott on Jack Wolfskin Denali ja Kaarli lemmik on Fjällräven Kajka.

Ferrino MANASLU 2

Ferrino MANASLU 2 – Tehniline telk kahele inimesele aastaringseks kasutamiseks.

Vahend, mis võimaldab määrata enda asukohta

Ilmselt on kõikidel inimestel, kes seda artiklit loevad, olemas nutitelefon – see teeb üldiselt oma töö meie kõrgelt arenenud IT-riigis kenasti ära ning Google Mapsi abiga on võimalik isegi lume alla mattunud rabalaudtee üles leida. Meie ise kasutame RMK äppi, kus on jalgsi orienteerumiseks käepärasem kaart sees. Hea lahendus on ka GPS-iga pulsikell, millel on track-back funktsioon – ära eksides juhatab tuldud teed tagasi (nt. Suunto 9).

Telk

Elu on näidanud, et vihmase ilmaga on oluliselt mugavam ja kuivem magada telgis kui lageda taeva all. Kaasaskantava kinnisvaraga on pisut teisiti kui tavaelus – metsas ei loe põhimõte, mida suurem, seda uhkem. Iga liigne kilo lisab kotile raskust. Meie veame kaasas üsna kitsast ja väikest telki, aga ruumikitsikuse kaalub üles kerge kaal ja hea veepidavus. Hea talvetelgi näide kahekesi matkal käies – Ferrino Manaslu ja MSR Elixir.

Magamismatt ja magamiskott

Kahjuks nullkraadiga ellujäämiseks ainult sellest ei piisa, kui oled öösel kuiv, soe võiks ka olla. Seda soodustavad näiteks temperatuurile vastav magamiskott ja külmast maapinnast isoleeriv magamismatt. Meie vaieldamatud lemmikud on Therm-A-Resti isetäituvad matid, millega ei ole külma tundnud isegi -22 kraadi juures, ning Fjällräveni kolme hooaja magamiskotid oma kerguse ja soojuse tõttu.

Matkapliit jm. söögitegemiseks vajalikud vahendid

Alati ei saa lõkkele lootma jääda. Võib juhtuda, et planeeritavas lõkkekohas ei ole kuivi lõkkepuid ning metsaalune on lakkamatust vihmast läbi vettinud. Tänapäevased moodsad akupangad ei ole veel arenenud sellisele tasemele, et võimaldaks ära rahuldada mikrolaineahju energiavajaduse, seega on kõige mugavam lahendus gaas. Alternatiivid on ka piirituspõleti ja bensiinipõleti, ent piirituse efektiivseks kasutamiseks on null kraadi liiga külm ning bensiinipõletid on mõeldud külmemasse kliimasse. Sügisel ja talvel matkamiseks on mõistlikum kaasa võtta talvegaasi, mis külma ilmaga on efektiivsem kui tavaline suvegaas. Meie ustav matkapliit on Primus Express Spider – ämblikpõleti on stabiilsem kui gaasipurgi otsa keeratav põleti, sest raskuskese on maapinnale lähemal.

Primus EXPRESS SPIDER II

Ämblikpõleti on stabiilsem kui gaasipurgi otsa keeratav põleti.

Korralik taskunuga igasugusteks elujuhtumiteks

suitsuvorsti lõikamiseks, kartuli koorimiseks, lõkke alustamiseks laastude tegemiseks või sideme lõikamiseks. Kõige vastupidavam ja efektiivsem tööriist on meie kogemuste järgi Victorinoxi taskunuga (Kaarli lemmik Victorinox Ranger Grip 79 – suur ja lukustuv tera, korralik saag, millega oksi saagida).

Puhas vesi

Veefilter – aitab hõlpsasti muuta järve- või jõevesi joogikõlblikuks ka ilma keetmata. Nt: MSR Trailshot filter.

Pealamp

Pealamp, sest kogemus on näidanud, et metsas ei ole tänavavalgustust ja sokkide käsikaudu leidmine võib aega võtta pool tundi.

Veidi ka mugavusvarustusest

Matkapadi. Jope saab ju ka pea alla panna, aga parim padi on ikkagi padi.
Vahtplastist istumisalus, mis kaitseb niiskel ja külmal pinnal istudes põiepõletiku eest.

Matkakepid – aitavad pikal retkel säästa põlvi ülekoormuse eest, mida tekitab seljas istuv lisaraskus.
Kokkupandava jalaga plastikust või terasest veinipokaal – äärmiselt tore leiutis, kui on soovi matkapäeva lõpus end lemmikveiniga premeerida või mõnd olulist tähtpäeva tähistada.

Ferrino Manaslu 2

Tekst ja fotod: Kelli Saar ja Kaarel Kuslap