Kuidas matkavarustuse pealt raha kokku hoida

/, Nõuanded/Kuidas matkavarustuse pealt raha kokku hoida

Kuidas matkavarustuse pealt raha kokku hoida

Me kõik oleme kunagi olnud algajad ja seisnud suurte otsuste ees. Algaja matkaja pole ehk veel päris kindel, et kavatseb kõvasti matkama hakata, ning tal võib tekkida soov osta kohe esimene ettejuhtuv ja kõige odavam ese – peaasi, et asja ära ajab. Olen aga aastate jooksul õppinud, et kokkuvõttes tuleb kõige odavam investeerida just kvaliteetsesse (ja tihti kallimasse) matkavarustusse.

Kunagi mainis mulle üks ameeriklasest matkasell möödaminnes sealset mõttetera: “Buy once, cry once.” Selgitan kohe lähemalt, milles see ütlus ja minu enda järeldused seisnevad.

Tuntud tootja = hea klienditeenindus & garantii

Põhinedes nii isiklikule kogemusele kui ka teistelt pikamaamatkajatelt saadud infole võin öelda, et suurem investeering kallimasse varustusse tasub end ära juhul, kui tootega peaks ikkagi miskit valesti minema. Olgu see matkasaapa ära tulnud tald, kalli GoreTex jope delamineerumine või õhkmadratsi lekkiv ventiil – pöördudes edasimüüja või miks mitte otse tootja poole on suur tõenäosus saada toode kas parandatud, asendatud või kompenseeritud.

Tasub ka teada, et mitmetel tootjatel on eluaegne garantii (limited lifetime warranty), seehulgas Patagonia, The North Face, Arc’teryx jne. Seega võidad pikas perspektiivis, sest odavatelt brändidelt sarnast klienditeenindust oodata ei tasu – hea, kui üldse vastuse saad.

Kindlasti tasub alles hoida ostutšekk või mis veelgi targem – teha sellest pilt ning laadida see oma Google Drive’i tehtud spetsiaalsesse kausta. Nii on kindel, et see on vajadusel alati olemas.

Tuntud tootja = aastatepikkune kogemus, R&D, spetsialiseerumine kindlale tootegrupile

Tõelise matkavarustuse nohikuna tekib aja jooksul turul olevast päris hea ülevaade. Väga huvitav on näha, kuidas mõne tuntud brändi aastatepikkuse töö tulemusena valminud toodet üsna pea kopeerima hakatakse. Minule ütleb see seda, et originaal on ülimalt hea. Klassikaliseks näiteks võib tuua matkaringkondades kõrgelt hinnatud ja ülimalt vastupidava telgi MSR HUBBA HUBBA NX , mida Hiinlased kopeerivad pea 3x odavama hinna eest.

Kui Hiinas patentidest ei hoolita, leiab läänemaailmast sellega seoses hoopis inspireerivaid lugusid. Näiteks tuli 2004. aastal turule täiesti uut tüüpi matkapliit Jetboil, mis oma efektiivsuse, kütusesäästlikkuse ja keetmiskiiruse tõttu kiiresti matkajate südame võitis. Sel ajal aga, kui nende patent vaikselt lõppemise suunas tiksus, tegid teised tootjad tohutult tööd, et antud konstruktsiooni veelgi paremaks muuta. Patendi lõppemise järel siseneski turule vaiksem ja temperatuuri reguleerimist võimaldav MSR Windburner, mis on eriti hinnatud just mägironijate seas.

Tasub ka uurida, kui pikaaegne kogemus mingil tootjal antud tootegrupiga on. Minu jaoks on veidi küsitav, kui ettevõte on aastakümneid tootnud vaid jalgrattaid (ja on selles ülimalt hea) ning hakkab järsku müüma näiteks suuski või jalanõusid. Eelistan pigem toetada ettevõtet, kelle tootevalik on väike ja spetsiifiline.

Vastupidavus ja kestlikkus

Nii veider kui see ka ei tundu, on ka matkavarustuse seas nö fast fashion tootjaid. Praktiliselt ühekordseks kasutamiseks mõeldud paarieurosed joogipudelid, matkatoolid, vahtmadratsid ja muu seesugune tekitab katkiminemise järel vaid hunniku prügi. Lisaks võib odava toote soetamise ja selle mittesobivuse selgumise korral tekkida kiusatus see kapinurka seisma panna või lihtsalt ära visata, sest odav hind ei ole edasimüümise vaeva väärt. Kui tõesti on miskit sellist vaja vaid paariks korraks, julgustan uurima matkavarustuse järelturgu või sõpradelt-sugulastelt laenamist.

Hea telk, magamiskott, saapad või matkapüksid kestavad aastaid, olles seega investeeringut väärt. Mitmete toodete – näiteks ronimissusside ja matkasaabaste – eluiga saab ka talla asendamise teel tunduvalt pikendada.

Kestlikkust ja keskkonnasõbralikkust võib oodata sellistelt brändidelt nagu Patagonia, Vaude, Fjällraven jpt. Teadlik ostleja võiks enne ostu sooritamist tootja kodulehel veidi uurimustööd teha.

Võimalus järelturul edasi müüa

Hea asi ei kaota oma väärtust ning hoolas matkaja, kes varustusele palju raha kulutab, hoiab oma varustust kui kulda. See aga tähendab, et järelturul müüdav hea toode on kaheldamatult hea. Seega kui soetad midagi head ja selgub, et see ikkagi Sinule ei sobi, on selle edasimüümine lihtne.

Näiteks on juba ikooniliseks saanud Thermarest Neoair xLite kollane madrats krooninud parimate matkamadratsite edetabeleid vähemasti aastast 2017. Sama võib öelda ka näiteks MSR Pocket Rocket matkapliidi kohta.

***

Kokkuvõte

Paraku on maailmas juba kord nii, et hea asi maksab rohkem. Täpselt sama kehtib ka matkavarustuse kohta – see töö, mis läheb kvaliteetse toote leiutamise, uuendamise, reklaamimise ja tootmise peale, peab end ka ära tasuma. Kliendina saame vastutasuks usaldusväärsuse, pikaealisuse ja meeldiva klienditeeninduse. Suur kokkuhoid tuleb kindlasti ka peavalu ja (lekkiva telgi või külmast matkamadratsist tulenevate) unetute ööde arvelt. Kokkuvõttes tasub varustusse investeerimisest mõelda pikaajaliselt – kvaliteetne toode teeb oma hinna mitmekordselt tasa, odav jamps aga pole oma hinda väärt.

Seega siis toon välja soovitused matkavarustuse pealt raha kokku hoidmiseks:

Enne millegi soetamist tee uurimustööd selgitamaks välja, mida ja millisteks tingimusteks üldse vajad. Siinkohal on hea uurida teadjamatelt, olgu selleks siis matkapoe müüjad või Facebooki gruppides silma jäänud kogenud matkajad. Uuri ka tootjapoolse garantii kohta, vaata Youtube’ist tootede arvustusi ning vaata üle erinevate tootekategooriate edetabelid.
Varustust täienda tasa ja targu, üks asi korraga. Vahepealsel perioodil kasuta matkavarustuse rentimise võimalust – sellist teenust pakuvad mitmed Eesti matkaettevõtted. Nii saad välja selgitada, mis sulle telgi, seljakoti, magamiskoti või muu sarnase juures üldse meeldib ja oluline on.
Kanna oma kalli varustuse eest alati hoolt – matkajärgselt puhasta/kuivata/õhuta/töötle oma asju vastavalt tootjapoolsetele juhistele, pikendades nii toodete eluiga.
Kasuta varustust eesmärgipäraselt – väldi niiskete toodete pakitud hoiustamist, ära kasuta õhkmadratsit või telki teravatel kividel või muu ebasobival pinnasel, ära paki väiksema kaalu kandmiseks mõeldud seljakotti kolmekümmet kilogrammi varustust, ära jäta õhkmadratsit kuumal ja päikselisel päeval täispuhutult telki vedelema, ära kuivata nahksaapaid otse radikal jne. Vastasel juhul tootjapoolne garantii ei kehti.
Kui otsustasid mõne kalli ja kvaliteetse toote soetada ent selgus, et see sulle siiski ei sobi, proovi seda järelturul müüa või vahetada.

Autor | 2024-09-28T10:58:31+00:00 september 5th, 2024|Matkamine, Nõuanded|0 Kommentaari