Agusalu Elamusretk 2024

///Agusalu Elamusretk 2024
Loading Sündmused

Mis toimub?

Elamusretked kutsuvad esimesel sügisretkel avastama Agusalu vägevaid metsa- ja sooalasid Ida-Virumaal, Eesti kõige nooremas, Alutaguse Rahvuspargis!

Tänasesse päeva jagub avaraid rabavaateid ja mõistatuslikke kriivasid, mis sest rabaväljast järsult üles punnitavad, põliseid taigalikke metsi ning järvepeeglit. Räägitakse, et raba on just oktoobris oma kõige ilusamas, kollakas-punases pidurüüs!  Ja sellist põlismetsa, nagu siin, mujal Eestis enam suurt ei näe.

PS. Seenefännid, tegu oktoobri algusega! Ehk saate õhtuseks seenesoustiks paar puravikku või riisikatki – pidavat hää seenekoht olema!

Seekordne Elamusretk on omamoodi zen-retk. Rada, ehkki kohati kruusane ja kohati metsatee, viib meid esiti põlistesse männimetsamassiividesse, kuhu vahele pikitud ohtralt sookaitsealasid. Siinmail leidub veel lendoravat, siin on koos nii kala-, meri- kui kaljukotkast, rabaservil võib hea õnne korral näha nii metsist kui tetre ja rabas endas meilt hävimisäärel olevat rabapüüd. Selleks kõigeks tuleb muidugi silmad-kõrvad lahti ja suud sellevõrra tagasi hoida.

Agusalu ning üldse Alutaguse piirkonna üheks suuremaks saladuseks on kriivad („kõver“ vene.k.) – Eesti ainsad mandriluited, mille päritolu üle vaieldakse tänini, kuid ilmselt on need kokku aetud tuulte ja lainete poolt aegadel, mis maastik alles kujunes. Tuul puhus ikka aina loodest, mistõttu need kirde-edela suunalised luitekõverad on järsemad just kagust. Üles-alla turnimist on omajagu. Jagub neid nii metsa kui rabasse, kokku üle 200 – justkui päästvad Noa laevad keset veeuputust – ning neist üks kõrgemaid, 18meetrine Järvemäe kriiva, asub õige lähedal Imatu järvele.

Imatu järv on seekordse sügisretke järjekordne pärl ja elamus – kõrkjad oma pikkusega annavad seiklusfilmi tunde ning salapäraselt pruun järvevesi teeb koostööd turbasamblaga. Siit edasi on mõistlik jalga tõmmata kummikud – ees ootavad rabad ja rabasaared, millest nii mõnigi kuulub kriivade hõimu ning lubab mitusada meetrit kuiva jalaga edasi liikuda. Ikka ühelt kriivalt teisele, ühelt teisele, kuni Elamusretk meid alguspunkti tagasi kannab.

Millal ja kus toimub?

Retkele koguneme laupäeva, 5. oktoobri hommikul alates kell 10.00 ning kogunemispaigaks Vaikla Puhkekeskus, täpsemat asukohta vaata siit.

Retkele stardime kolmes grupis:

·         10:30 (aeglase sammuga grupp)

·         10:45 (aeglase sammuga grupp)

·         11:00 (kiire sammuga grupp).

Retke stardipaika soovitame kohale jõuda orienteeruvalt 15-20 minutit varem, siis saame õigel ajal teele asuda!

Retke pikkuseks kujuneb vastavalt ilmastikuoludele ca 19  km ning ajaliselt planeerime retke läbimiseks koos peatustega kiire sammuga grupil ca 5 tundi ning aeglase sammuga grupil ca 6 tundi.

Retke rajal teeme kolm energiapeatust – kahes joome kuuma puljongit ja teed ning kostitame keha Eesti parimate maitsetega! Joomiseks oma korduvkasutatav joogitops kindlasti kaasa! Finišis ootab kõiki retkelisi soe supp!

Mida pakume?

Matka mitmekesises ja huvitavas looduses
Matkajuhi/rajameistri teenust
Soe tee ja puljong ning energiaampsud retke rajal
Soe supp retke lõpus
Diplom
Kuidas registreeruda?
Osaleja  registreerimiseks täida registreerimise ankeet juhendi ülaosas! Koheselt toimub ka osavõtutasude tasumine Maksekeskus AS vahendusel kasutades pangalinke.

Loe lähemalt