Ettevalmistused varustuse osas Kilimandžarole või Annapurnale minejale

/, Jutud, Mägimatkamine/Ettevalmistused varustuse osas Kilimandžarole või Annapurnale minejale

Ettevalmistused varustuse osas Kilimandžarole või Annapurnale minejale

Artikkel avaldati ajakirjas "Reisiadrenaliin" 

Matkavarustusest on selles ajakirjas kirjutatud mitmeid artikleid. Kuid kuna Annapurna on piisavalt kõrge ja heitliku ilmastikuga mägi, siis toon seekord meeldetuletuseks varustusalaseid nõuandeid just mäkkeronijale. 

1. Kindlasti ärge jätke oma varustuse ülevaatamist ja uuendamist viimasele hetkele. Tooted, mida seal vajad, pole just kõige odavamad ja igasugused riided/saapad, seljakotid kõrgmäkke ronimiseks ei sobi. 

2. Toon siin eelkõige ära kaasavõetava isikliku varustuse nimekirja:
Jalgatoetavad mägisaapad, sokke 2 paari, hästihingav pikk aluspesu, fliis/kampsun, hingav kuid vett ja tuultpidav jope-püksid (ehk siis 3 kihiline riietussüsteem), peakate, kindad, soe magamiskott, külmapidav magamismatt, seljakott, säärised (bahillid), matkakepid, söögiriistad, UV kindlad ja kõrgmäkke sobivad päikeseprillid, pealamp, hügieenivahendid, kompass ja kaart, isiklik esmaabi/apteek.

3. Mäkke kaasvõtmiseks varu kindlasti oma seljale sobiv seljakott. Kui suur see on, sõltub kaasavõetava varustuse hulgast. Kui liigud mööda mägionne, siis näiteks telki pole tarvis, Kuid kui oled otsustanud raskemate radade kasuks, on telk grupile hädavajalik. Kõige sobivam on reguleeritava seljaosaga anatoomiline pehme seljakott – väiksemakasvulistele naistele on seljakoti suurused max 60 l, meestele max 80 l. Soovitavalt kompressioonrihmadega, et ka pooltühja kotti saaks kokku tõmmata ja sellega kandjale mugavamaks muuta. Kuid samas saab lihtsamal rajal läbi ajada ka 20-30 l tehnilisema seljakotiga kui kasutada kohalike kandjate tasulist abi. Kuna ilm mägedes võib muutuda tunniga, siis kindlasti jäta igapäevasele tõusurajale enda seljakotti joogipudel veega, soe kampsun/fliis, tuultpidav vihmariietus, kepid, fotoaparaat, energiarikast näksimist ja isiklik esmaabi (plaastrid, tabletid mäehaiguse vastu jms). MATKASPORT pakub teile erinevas suurustes seljakotte firmadeltFerrino, CAMP, Fjällräven, VAUDE 

4. Pööraksin erilist tähelepanu matkakeppidele ja joogipudelile. 
Matkakepid võtavad matkaja jalgadelt koormust vähemaks ca 25%. Seega on nad eriti olulised neile, kellel probleeme põlvedega. Kuid jällegi tähelepanu – tavalised odavamat sorti käimiskepid ei sobi seljakotiga mägedes turnijatele ja lumel liikujatele. Matkakepid vajavad erilisi kõvasulamist otsikuid, mis kivide vahel ei murdu katki ega libise. Ka on matkakepid tugevamast materjalist (metallist) ja ei lähe pooleks kui neile toetub ka inimene koos seljakotiga. Matkakeppidest soovitan firmaMASTERS matkakeppide valikut. Mudeleid on nii pikematele inimestele (ka ca 2m pikkadele) kui ka neile, kelle randmed ei talu kividel põrutamist (kompressorkäepidemed).
Joogipudelid – Kuna mäkketõusul soovitavad meedikud tarvitada vähemalt 3 l vett päevas, siis parimad on firma Platypus kokkukeeratavad plastikust pudelid. Neid on saadaval 1, 2 või 3 liitristena. Seljakotti sobivaimad on voolikuga mudelid HOSER või BiGZip. BigZip on põhjast avanev, mistõttu sinna saab näiteks kuuma ilma korral asetada kaasavõtmiseks jääkuubikuid, mis siis aeglaselt sulades võimaldava joogivee hoida võimalikult kaua jahedama. Ka pudeli hooldamine peale matka on kergem. Voolikuga joogipudelid asetatakse veega täidetult seljakoti küljetaskusse ja voolikuots seljakoti rihma külge – see võimaldab vett tarbida ilma seljakotti seljast äravaõtmata ja see omakorda tähendab väiksemat energiakulu mäkketõusul. 

5. Kindlasti tasub väga suurt tähelepanu pöörata jalgade heaolule. Sellest sõltub kogu teie matka edukus. Saabastest valige kindlasti jäigema vibram tallaga Goretex voodriga matkasaapad. Need kaitsevad laskumisel ja tõusul pahkluid väänamise eest. Kindla peale minek on firmade LaSportiva ja Garmont matkasaabaste valik. Neid jalanõusid saate hiljem edukalt kasutada ka mujal looduses liikumisel. Kuid ega siis villides jalad mugavamad pole kui ebamugavad saapad. Jalgade hõõrdumise vastu aitavad ideaalselt firma Lorpen tehnilised sokid. Valikus on nii suvesokid, saapasokid nii kuuma ilma tarbeks kui ka lumel liikujale. Ei muutu sokkide paksus vaid sokimaterjalide koostis. Lumel liikumiseks sobivaimad sisaldavad näiteks Merino villa. Kuid Lorpen sokkide ühine omadus on väga hea higijuhtimine, seega on jalad alati kuivad. Kuna sokkidel puuduvad õmblused, ei saa need ka jalgu hõõrududa. 
Puhkehetkedeks või lauskmaal kõndimiseks on sobivaimad varbaid katvad ja suhteliselt jäiga tallaga KEEN sandaalid. 

6. Riietusest pakub MATKaSPORT pealisriieteks ning fliisiks firmade Regatta, Fjällräven ja VAUDE valikut. Kindlasti leiab igaüks sobiva jope-püksid oma muude huvidega kattuvast kangamaterjalist. Ka näiteks mägedesronivad jahi- ja kalamehed firma Fjällräven mittesahisevad rõivad. VAUDE valikus on ülinõudlikule matkajale mõeldud Event ja Goretex joped,püksid. Firmalt Regatta leiab ilmastikukindlat riietust iga looduses liikuja. 
Pesust on valik VAUDE (seamless-õmblusteta), Brynje, Regatta, Lifa Dry erinevad mudelid.

Kokkuvõtteks – kui külastate enne Annapurnale minekut aegsasti meie poode Pärnus või Tallinnas, siis kindlasti saame teid varustuse valiku osas abistada või ka juba teil olemasoleva varustuse sobivuse kohta nõuandeid jagada. 
Samuti oleme koostöös korraldaja Fixidee OÜ-ga välja töötanud selle matkale minejatele soodustused meie kauplustest matkavarustuse ostmiseks. 

Nõuandeid jagas Annapurna grupijuht
Anneli Mere 
MATKaSPORT OÜ teenindusjuht

Autor | 2015-01-09T12:20:00+00:00 jaanuar 9th, 2015|Alpinism, Jutud, Mägimatkamine|0 Kommentaari