MATKaTV test – Süst või kanuu või täis pumbatav süst.

/, Ferrino, Fjällräven, Jack Wolfskin, Kajakid, MatkaTV, Nõuanded, Sevylor, Veematkamine, Veesport/MATKaTV test – Süst või kanuu või täis pumbatav süst.

MATKaTV test – Süst või kanuu või täis pumbatav süst.

MATKaTV testis täis pumbatava süsta ja -kalamehepaadi, kanuu ja süsta /kajaki vee takistust ehk veetakistusest mõjuvat jõudu.

MÜÜT VÕI TEGELIKKUS? 

Spetsialistid teavad rääkida, et täis pumbatavate süstade / -kajakkide ja –kanuudega ei ole mõtet matkale minna, rääkimata veemaratonist.

Täis pumbatavate süstadega peab tegema kordades rohkem lolli tööd võrreldes kõvade süstade või kanuudega.

Olles sõitnud nii ühe kui teise vahendiga ei ole sellest vahest tavatingimustes väga aru saada. Ekstreemsemates tingimustes, nagu kärestikus vastuvoolu või tugevas vastutuules sõites, on vahe siiski tuntav.

Otsustasime omal käel veenduda ja ära mõõta, kui palju peab ühe või teise ujuvvahendiga rohkem pingutama selleks, et sõita samal kiirusel.

KUIDAS MÕÕTA PAADI VEETAKISTUST?

Me otseselt ei mõõtnud vee takistust, aga mõõtsime ujuvvahendile mõjuvat jõudu.

Meie tagasihoidlikus katses kasutasime kiiruse allikana jõe voolu, mitte ei hakanud järve peal võidu sõudma. Valisime ühe looduskauni ja kiirevoolulise koha Vääna jõel. Lasime jõel sikutada paati. Jõe vool mõjutas kõiki sõidukeid ühe ja sama jõuga.

Paadile mõjuvat jõudu mõõtsime täitsa tavalise vedrukaaluga. Kaal näitas meile kilogramme. Kilogrammid võib taandada ka jõuks 1N = ~100g, aga antud juhul ei olnud see meie jaoks oluline. Meie primitiivsetes katsetes antud vahenditega mõõdetud tulemuste täpsus oli piisav, et leida suhtarvud.

MILLISEID UJUVVAHENDEID MÕÕTSIME?

Võrdlustesti võtsime neli veesõidu vahendit.
1.    Tavaline ühekohaline süst. Kerge, liugleb vees hästi ja käib ka väga hästi ümber.
2.    Klassikaline kahe-kolme inimese kanuu, mida saab rentida enamike veematka korraldajate käest. Ilmselgelt oli see võiduvahend kõige raskem.
3.    Täis pumbatav Sevylor Ottawa süst. Sõiduk on loodud kahele suurele ja ühele väiksele sõitjale. Kiirelt täis pumbatav. Seljakotti pakituna mahub hõlpsalt auto pagasisse.
4.    Täis pumbatav Sevylori FishHunter kalamehe ühe inimese kummipaat. Väike, kerge – hea üksi vee peal tšillida.

VEE JÕU MÕÕTMISE TULEMUSED?

Üks mees paadis Kaks meest paadis
Ühekohaline süst 2 kg X
Kanuu 3 kg 5 kg
Täispuhutav süst 4 kg 7 kg
Kummipaat 6 kg X
Üks mees paadis Kaks meest paadis
Ühekohaline süst 0 X
Kanuu 50 % 150 %
Täispuhutav süst 100 % 250%
Kummipaat 200 % X

Nagu arvata võis, siis kõige vähem mõjutas vesi ühekohalist süsta. Ehk selleks, et kõigi ujuvvahenditega hoida samat kiirust (antud juhul siis jõevooluga võrreldavat) peab ühekohalise süstaga tegema kõige vähem tööd. Jõgi sikutas süsta 2kg (ehk siis ca 20 N suuruse jõuga).

Kanuule mõjus 50% suurem jõud ja täis pumbatavale paadile mõjus juba 100% suurem jõud (4kg). Kalamehe kummipaadile mõjuv jõud oli 200% suurem (6kg) võrreldes ühekohalise süstaga.

Kahekesi kanuus olles näitas kaal 5 kg ja täis pumbatava süstaga 7 kg. Antud juhul peab täis pumbatava paadiga sõitmisel kahekesi rakendama ainult 40% suuremat jõudu.

KUS JA MILLEGA SÕITA?

Müüti meil kummutada ei õnnestunud ehkki oleks tahtnud. Täis pumbatava paadi veetakistus on suurem võrreldes kõvade kanuude või süstadega.

Täis pumbatava süstaga ei soovita minna Võhandu maratonile või Türi-Tori kiirlaskumisele. Endaga võib ju võidu sõita, aga mitte teistega võidu peale.

Erinevat tüüpi paatidega võib minna koos matkale. Igaüks kulgeb omas tempos ja võit ei ole eesmärk. Suurematel jõgedel ja veekogudel on kõvad paadid eelistatumad.
Samas kui Eesti väiksematel ja rohkem risustatud (loe: puud on langenud jõele ja koprd teevad tamme) jõgedel on kergemaid paate lihtsam üle takistuste tõsta.

Täis pumbatavas paadis on mõnus puhata. Lased selja maha ja vajud pehmesse paati, nagu madratsile. Kõvakattega kanuu on kõva ja valus pikutamiseks ning süstas ei saagi pikali heita.

Täis pumbatavat paati on lihtne transportida pakituna seljakotis auto pagasis. Kodus võtab riiulis vähe ruumi. Kanuu või süsta ladustamiseks peab leidma 5-6 meetrit vaba pinda. Hea kui saab vähemalt lae alla riputada.

Enne ujuvvahendi soetamist on mõistlik endale teadvustada, mis vajadused sul on. Kui võidu ei sõida, tahad mõnusalt puhata ja tahad, et su hobi ei võtaks kodus palju ruumi, siis on täis pumbatav ujuvvahend igati mõistlik lahendus.

Märkus:

Meie katse ei pretendeeri absoluutsele tõele. Oleme teadlikud, et järgmisel korral ei ole need katsed samadel tingimustel korratavad. Me ei teadnud jõu voolu kiirust, ei kaalunud paate ning pallastiks olnud mehi. Samuti ei olnud meie mõõtevahend sertifitseeritud jne. Meile piisas antud mõõtetulemustest, et laias laastus aimu saada ujuvvahendite veetakistuste erinevustest.