MATKaTV – Veekindel elektroonikakott ja varustuse kuivakott.

/, Ferrino, Fjällräven, Jack Wolfskin, MatkaTV, Nõuanded, Veekindlad kotid, Veematkamine, Veesport/MATKaTV – Veekindel elektroonikakott ja varustuse kuivakott.

MATKaTV – Veekindel elektroonikakott ja varustuse kuivakott.

Matkavarustuse veekindlaks transportimiseks on loodud veekindel kott või kuivakott nii rõivastele kui elektroonikale. Veematk süsta, kanuuga või parvega või mõne muu laheda alusega on mõnus vaheldus igapäevasele jalgsi astumisele või autoga sõitmisele. Veematka puhul on oht, et võib märjaks saada ja märjaks võib saada ka kaasa võetud varustus.

VEEKINDEL KOTT VÕI KUIVAKOTT ELEKTROONIKALE

Esmalt võib algajal matkajal tekkida plaan, et oma võtmed ja kallid elektroonikavidinad võib vabalt veekindlalt pakkida kilest krepiga kotti. Kott maksab ka ju ainult mõned sendid. Tundub, et peab õhku ja on turvaline. See on näiline. Kilest kott on õrn ja mikroaugud on lihtsad tulema. Reeglina elektroonika töökindlus niiskes keskkonnas ei säili.

Kuivakotte saab osta kallimalt ja odavamalt. Reeglina ostame kuivakoti selleks, et kaitsta mitmesaja eurost telefoni vms. vidinat. Ja kui peaksime odava kotiga ja ilma garantiideta kotiga ebaõnnestuma, siis kahetseme, et hoidsime kokku justkui mõned väärtuslikud eurod. Nüüd saame kulutada taas mõned sajad eurod uue vidina peale.

Igal matkal peab kaasas olema laetud akuga telefon, kindluse mõttes võib neid olla mitu. Tänapäeval on reeglina kasutuses nutitelefonid, mida saab kasutada enamaks kui helistamiseks ja seda me ka ju teeme.

Lisaks sellele, et telefon on hädaabi kutsumiseks on ta ka tihti pildistamise, filmimise, navigeerimise ja “olulise” info edastamise vahend. Veematkal jõe peal sõidad sa reeglina jõe orus ja ei tea, mis sind ümbritseb. Väga tore on vaadata näiteks Google Mapsi satelliidi vaatest, mis sinu ümber on ja kuidas kulged, kasutades selleks siis nutitelefoni või tahvelarvutit. Merematkal mere peal võib ilm muutuda lühikese aja jooksul ja päiksepaistest võib minutitega saada udune õudus. Siis on kasu kompassist või telefonist kui navigeerimise vahendist.

Isegi kui poes öeldi, et see telefon on veekindel, siis soovitame ka selle veekindla telefoni panna veekindlasse kotti. Isegi kui telefon on veekindel, siis ilmselt uppumiskindel ta ikka ei ole.

Veekindlaid telefoni kotte võib osta odavaid või kallimaid. Odavad kotid peavadki esialgu vett. Reeglina ei ole odavate kottide materjal mehaaniliselt piisavalt tugev ja peale mõnda kasutamiskorda ei pruugi nad täita oma eesmärki. Materjali omadused ja tugevus sõltub ka sellest kas matk toimub külmal ajal, kus materjal võib murenema hakata või lõõskava päikese all kus materjal muutub liiga elastseks.

Erinevalt krepiga plastikust kottidest on elektroonika kuivakottidele loodud eraldi kinnitussüsteem, mis tagab veekindluse. Kui krepi lohaka sulgemise korral võib auk sisse jääda, siis kuivakotil sa näed, kas klambrid on suletud korralikult või pooles vinnas.

Veekindlal telefoni või tahvelarvuti veekindel kott on reeglina nööriga, millega saab seadme kaela riputada. Kaela riputatud seade ei saa vees kaduma minna ega ära uppuda. Kindlasti peab kaela riputatud telefoni panema riiete alla, mitte jätma riiete ja vesti peale. Kui koti nöör peaks jääma okste taha kinni, siis tulemused võivad olla väga õnnetud.

Kui veekindlasse kotti jätta natuke õhku, siis vette kukkudes jäävad telefonid vee peale. On olemas ka õhupadjaga veekindlaid kotte, mis ei upu.

Spetsiaalsete elektroonika kaitsekottide loomisel on hoolitsetud ka selle eest, et seadme kasutamine läbi koti oleks mugav ja töökindel. Odavatel kottidel ja plastikkottidel ei pruugi see nii mugav olla või üldse mitte töötada.

Juhul kui peaksite jahedama ilmaga paadiga ümber käima ja mõnda aega külmas vees hulpima, siis tahate olla kindlad, et saate vees kuivakotis olevat telefoni kasutada. Telefon reageerib külmadele sõrmedele, helistades on teid kuulda ja ka teie kuulete telefoni heli.

Eraldi on veel veekindlad kaardikotid. Kaardikotid võivad olla suletavad mitme soonelise krepplukuga, mille sulgemisel tuleb olla hoolikas. Veekindlalt suletud kaart on taas hea abivahend reisil olles ja oma asukohast aru saamiseks.

RIIETE VEEKINDEL KOTT

Veematkal on üks alternatiiv pakkida riided mitme prügikoti sisse. Kui paati ümber ei aja ja varustuse kotte allavoolu ujuma ei lase, siis võib see lahendus isegi töötada. Aga kui käid ümber ja vajadki kuivi riideid ja avastad, et prügikottide lahendus ei ole töötanud, siis taas kahetsed mõnekümne euro kokkuhoidu või seda, et ei viitsinud „küla pealt“ laenata.

Fjällräven WATERPROOF PACKBAG

Fjällräven WATERPROOF PACKBAG

Rõivaste kuivakottide suurused on mõnest liitrist kuni seitsmekümne liitrini. Väiksemad veekindlad kotid on veekindlast tekstiilist millel õmblused liimitud ning suuremad kuivakotid armeeritud PVC-st ja tugevdatud vinüülist.

Varem mainitud autovõtmed on soovitav panna väiksemasse (1-2 liitrit) kuivakotti ja jätta sinna õhku sisse. Juhul kui peaksitegi ümber käima, siis võtmed jäävad kuivaks ja ei upu. Värvilise koti allavoolu ujumist on ka parem jälgida. Väiksematesse kottidesse võib panna ka tikud ja kuivad tulehakatuse materjalid nagu näiteks tampoonid või kasetoht.

Veekindlaid kotte valmistatakse erinevat värvi, erinevat värvi markeeringuga ja läbipaistvaid. Läbipaistvad kotid on head seetõttu, et näed täpselt, mis ühes või teises kotis on ja kus. Sa ei pea kotti tühjaks lappama. Erinevat värvi või värvikoodidega kottidesse saad pakkida liigiti asjad. Siis ei pea õige asja leidmiseks mitut kotti läbi tuhlama. Vaata siit!

Suuremad PVC kuivakotid on mehaaniliselt tugevamad. Neid võib pakkida mootorratta külge ja auto katusele jne. Reeglina on nendel kottidel ka rihmad küljes, mis võimaldavad neid kotte ka seljas kanda.

Kuivakoti pakkimisel võib kottidest õhu välja pressida või osadel kottidel läbi ventiili välja lasta. Sõltuvalt kohast ja situatsioonist võib õhku sisse jätta. Õhk aitab vältida kottide uppumist.

Õhku tuleb siiski niipalju välja pressida, et koti suu saaks mitu korda kokku keerata ja klambriga kinni panna. Korralik kokku voltimine tagav koti veekindluse.

Üks hea mõte on teravaid asju kuivakotti mitte pakkida, juhul kui nende teravad osad ei ole varjatud.

Veematkale võib kaasa võtta ka spetsiaalsed veekindlad seljakotid. Neid saab kasutada paadis kuivkottidena ja puhkehetkel seljakotina poodi kaasa võtta või marjule minna.

Veematkal ei pruugi su veekott kunagi tunda saada mis tarvis ta loodud on, juhul kui paati ümber ei aja ja paadi põhja vett ei teki. Aga headest asjadest saad aru kriitilistel hetkedel. Just nende kriitiliste hetkede järgi peaks valima endale varustust. Mõned kümned eurod kokkuhoidu ei pruugi ennast õigustada, eriti pikas perspektiivis. Head matkaasjad kestavad ka kaua ja ajapikku väheneb hind per kasutus.