Mille poolest erineb kallis telk väliselt sarnasest, kuid odavamast telgist?

/, Telgid, Telgid/Mille poolest erineb kallis telk väliselt sarnasest, kuid odavamast telgist?

Mille poolest erineb kallis telk väliselt sarnasest, kuid odavamast telgist?

Aabitsatõde: Odavatest materjalidest ei saa teha head ja vastupidavat telki iga ilma jaoks- seega odav telk ei saa olla rasketes oludes piisavalt turvaline, vastupidav ja pikaealine.

Kui Te ei vaja telki mujale ja muuks otstarbeks, kui ilusa ilmaga nädalavahetuseks, siis saate hakkama ka odava eksemplariga, kuid kaotate kindlasti palju telgi pikaealisuses.
Aga ärge unustage, et ilm võib muutuda päikesepaistest paduvihmaks mõne tunniga ja kindlasti ka siis kui Te parasjagu looduses matkate.
Nimelt on odavate telkide odavatel telgikangastel ka selgelt madalamad kvaliteedinäitajad:

 • lühemaajaline ja väiksem veekindlus (polüuretaanikihiga katmata või kaetud väheefektiivsete tehnoloogiate abil või lihtsalt hõredama koega materjal)
 • madalam mehhaaniline tugevus- rebenevad kergemini kivide või okstega kokkupuutel
 • madalam UV kiirguse kindlus- pideva päikese ultraviolettkiirguse toimel tekkivad kanga mikrostruktuuris olulised muudatused (mehhaanilise tugevuse ja veekindluse vähenemine)
 • märgudes venivad liiga palju
 • kehvem kulumiskindlus (eriti oluline näitaja olemasoleva veekindluse säilimise suhtes).

Odavate telkide-magamiskottide tootjad ei tee oma toodangule kvaliteediteste. See võimaldab tootearenduse arvelt hinna madalal hoida. Telkide puhul on üks olulisemaid näitajaid telgi materjali veekindluse number. Odavate telkide kohta antud veekindluse numbritesse (kui see on üldse pakendil antud) tuleks suhtuda paraja ettevaatusega, sest suure tõenäosusega ei ole need testide ja katsetuste tulemus, vaid sarnasuse põhjal tuletatud või lihtsalt laest võetud arvud.

Sellist trikki harrastavad üsna paljud odavate outdoor toodete tootjad. Ka mitmed Eesti firmad lasevad Kaug-Idas valmistada lihtsaid telke ja magamiskotte, kulutamata kroonigi testideks ja arendustööks. Lisaks kõigub telgikangaste kvaliteet ja omadused faktiliselt nii sama kanga ühe partii kui ka sama kangatüübi erinevate partiide lõikes väga suurtes piirides.

Näiteks Ferrino telke testitakse üle 3000 m kõrgusel mägedes Alpides La Meije ja Gressoney orus. Seal asuvates kõikidele tuultele valla ja päikese ultraviolettkiirgusele avatud testipolügoonidel on aastaringselt üleval erinevad Ferrino telgimudelid, mida saavad mägedes seiklejad ka ööbimiseks kasutada.

Kõikide eeltoodud puuduste summeerumise tagajärjeks on odav, madala kvaliteediga ja mitte eriti vastupidav telk. Selline telk ei sobi matkajale, kes käib looduses ja matkamas suhteliselt tihti ja mitte ainult suvel. See ei sobi matkajale, kes tahab, et tema telk oleks hästi veekindel, vastupidav päikese UV kiirgusele ja tugevatele tuultele, et ta peaks vastu palju aastaid. Ühesõnaga, et ta võiks oma telgile iga ilmaga ja alati kindel olla.

Kvaliteettelkidel on kasutusel omadusi ja tehnoloogiaid, mida ei leia odavatelt, kuid väliselt sarnastelt telkidelt.

Mõningad neist:

 • Uksed nii esi- kui ka tagaseinas – kui telk on rahvast täis, saate te seljakotid, jalanõud paigutada ühte esikusse, kasutades sisenemiseks-väljumiseks mugavalt teist sissepääsu. Kasutades väljumiseks alati allatuulepoolset telgiust, püsib telk soojem. Kaks väljapääsu tagavad, et telk ei kuumene üle ka palava päikesepaistega.
 • Tuule- ja lumepõlled telgi allservas- neid alla lastes või üles keerates saate reguleerida telgi ventilatsiooni. Teie telk ei kuumene üle palava päikesepaistega ja on tunduvalt soojem külma või tuulise ilmaga. Vajalikud on nad ka liivarannal, et tuul liiva telki ei puhuks.
 • Tulekindlad telgimaterjalid- priimuse- või küünlaleek sulatab kangasse vaid augu, mitte ei põleta teie telki maani maha.
 • Absoluutselt veekindlaks teibitud õmblused välistelgil ja põrandal, sisetelkidel tugevdatud põrandanurgad.
 • Välistelkidel täiendavad ja tugevdatud kohad lisapingutusnööride jaoks, et tugevad tuuled telki ei lõhuks ja maha ei suruks.
 • Kvaliteettelke müüvad ainult oma ala asjatundjad ja nende koolitatud edasimüüjad. Neilt saate põhjalikku, professionaalsetele teadmistele tuginevat abi ja nõuandeid telgivaliku lahendamiseks. Tulemuseks saate just Teie vajadustele ja nõuetele vastava telgi.
 • Kvaliteettelkide tootjatel ja nende maaletoojatel on alati lahendanud ka varuosade probleem- Te leiate või saate tellida neid igalt edasimüüjalt
 • Ostes kvaliteettelgi, ei ole Teil vaja karta, et garantiiprobleemide tekkides ei leia Te äkki enam üles telgi müüjat või maaletoojat. Sel juhul saab abi ka otse tootjafirmast. Lisaks pakuvad tootjafirmad ise oma toodetele tootegarantiid 2-3 aastat.
Autor | 2020-06-18T13:45:55+00:00 jaanuar 9th, 2015|Nõuanded, Telgid, Telgid|0 Kommentaari