Kihiline riietumine on parim viis tegutseda välistingimustes soojalt ja kuivalt, olgu siis plaanis matkamine, suusatamine või lihtsalt jalutuskäik heitliku ilmaga. Iseenesest on tegu iidse põhimõttega – ja igihaljad on ka vead, mis võivad kihilise riietumise tõhusust rikkuda. Teeme ülevaate vigadest ja sellest, kuidas neid vältida, et tunda end õues mugavalt ja kaitstuna sõltumata sellest, milline on ilm.
Mis ülesannet täidavad kihid?
Nagu sibulal, on ka matkajal ümber eri eesmärkidega kihid. Kihilise riietumise kolm peamist on aluskiht, soojustuskiht ja kaitsekiht.
- Aluskiht: Peamine ülesanne on niiskuse juhtimine kehast eemale.
- Soojustuskiht: Säilitab kehasooja ja kaitseb külma eest.
- Kaitsekiht: Kaitseb tuule, vihma ja lume eest.
Isegi kui sa kõiki kolme kihti korraga ei kanna, on need mõistlik hoida käepärast. Kihilise riietumise võlu seisneb kombineerimises. Hakkab palav? Võtad vähemaks. Kui aga jahe, on raske juurde panna kihte, mida kaasa ei võtnud.
Praktilised soovitused kihtide kombineerimiseks
Kihiline riietumine võimaldab kohandada oma riietust vastavalt ilmastikutingimustele ja aktiivsustasemele. Oluline on teada, millised materjalid ja riided sobivad erinevatel juhtudel.
- Külmad ja kuivad ilmad: Aluskihiks sünteetiline pikk pesu, mis juhib niiskust kehast eemale. Soojustuskihiks sobib fliis või villane kampsun ja kaitsekihiks vali tuulekindel ning hingav koorikjope või softshell, mis kaitseb tuule eest.
- Vihmased, jahedad ilmad: Aluskihiks sobib meriinopesu, mis hoiab keha soojas ka niiskena. Vihmaste ilmadega koguneb niiskus niikuinii, olgu jope hingavus nii hea kui tahes. Vahekihiks võiks olla paksem meriino või fliis, mis aluskihist niiskuse endasse kogub. Kaitsekihiks vali tuulekindel ning hingav koorikjope, mis kaitseb vihma ja tuule eest.
Suurem number on parem number: 25 000 ühikut veekindlust ja hingavust on omal kohal kõrgmägedes, kuid Viru rabasse sobib ka 10 000 mm veepidavusega jope. - Soojad ilmad: Aluskihina kasuta õhukest sünteetilist särki, mis juhib niiskust ja hoiab nahka kuivana. Kaitsekiht võib olla kerge tuulejakk, mis pakub kaitset tuulehoogude ees või paksem vahekiht, mis kergema tuule kinni peab ja laseb kehal hingata.
Materjalid – on seal vahet?
- Aluskiht: Sünteetilised materjalid nagu polüester juhivad hästi niiskust ja kuivavad kiiresti, kuid kipuvad üsna kiiresti külge võtma ebameeldiva lõhna. Meriinovill see-eest juhib niiskust ja on üsna lõhnavaba, kuid kallim. Hea aluskiht aitab hoida nahka kuivana, ei hõõru ega tekita ville ja vähendab külmetamise riski. Neile, kellel puudub esteetikatunnetus, julgeme soovitada ka võrkpesu, mis materjali vähesuse tõttu juhib veel paremini niiskust.
- Soojustuskiht: Fliis, soe kampsun või jope. Fliis, olgu sünteetiline või villane, on kerge ja hingav: sobib hästi mõõdukateks ilmadeks, kuid ei paku tuulekaitset. Sobib eriti hästi aktiivseks tegevuseks, kuid tuule puhul vajab üsna kiiresti kaitsekihti.Sulejope on väga soe ja kerge, kuid niiskeks saades väheneb soojapidavus. Sünteetilised materjalid on hea valik niisketes oludes, kuna säilitavad sooja ka märjana, kuid ei ole nii kerged ega paki nii väikeseks kui sulg. Samas ei hinga ei sünteetiline ega sulg nii hästi kui fliis ja aktiivsete tegevustega on oht end märjaks higistada.
Üldiselt on nii sulg- kui sünteetilise täidisega jakk juba tuulekindlast ning enamal või vähemal määral ka vihmapidavast materjalist.
- Kaitsekiht: Saadaval on robustsed kolmekihilised (3-layer), mis sobivad mägedesse, õhukesed kahekihilised, mis mahuvad taskusse, mitmesugused kahe-ja-poole-kihilised kaitsekihid kõik eelmainitud on veekindlad joped ehk koorikud. Enamus pealiskihi riideid on kaetud vetthülgava ainega (DWR), mis ei lase veel kangasse tungida ning suunab selle piiskadena maha voolama.
Raskete ilmastikuoludega sobivad vee- ja tuulekindlad, kuid hingavad riideesemed, näiteks hardshell ülerõivad ja igasugused -Tex materjalid. Kallim üldjuhul on parem: tugevam kangas, rohkem nii hingavust kui ka veepidavust.
Vetthülgavad riided on veekindlatest eraldi kategooria. Need on hingavamad ja sobivad paremini intensiivsemateks tegevusteks, kuid ei pruugi pakkuda piisavat kaitset vihma või ekstreemsete ilmastikuolude eest, näiteks softshell ülerõivad, igasugu tuulejoped jne.
Veekindlad mittehingavad riided ehk igasugu pontšod, keebid, kummiülikonnad on parim vihma- ja tuulevastane kaitse, kuid liikuda nendega ei soovita: kõik, mis on väljas, jääb välja, kuid kõik, mis on sees, jääb ka sisse.
Lisavahendid ja riietumise taktika
Lisavarustus? Ei, lihtsalt varustus!
- Müts, sokid ja kindad: Pea kaudu kaob salakavalalt palju kehasoojust, külmunud sõrmed ei taha liikuda ja saabastes varbaid on raske soojendada. Seega on oluline kanda mütsi, kindaid ja korralike sokke. Varuks võetud kindad ja müts on hea mõte, et olla valmis ootamatuteks ilmastiku muutusteks, ning sokke võiks pikemal matkal olla kõige rohkem.
Ka jalgadel, kätel ja peas saab järgida kihilise riietumise põhimõtteid! - Kihiliste riiete paindlik kohandamine: Kihte tuleb lisada või eemaldada vastavalt ilmastiku ja tegevuse muutumisele. Pikematel matkadel on soovitatav iga puhkepausi ajal lisada soojustuskiht, et vältida jahtumist, kui keha aktiivsus väheneb. Kasvõi koorikjope peale suur sulejope.
- Hooldus! Kõiki kihte tuleb pesta ja hooldada, muidu need ei hülga enam vett ning vettivad läbi.
Kõiki kihte võib pesta sensitive pesuainega, ilma tsentrifuugita. (Jälgi juhendit.)
Kuid kasutades spetsiaalaineid, nagu Nikwax Proof ained, on võimalik kõikide kihtide veehülgavust suurendada. Näiteks vahekiht ei seo enam nii palju vett ja kuivab kordades kiiremini. Samuti peab veehülgavust aegajalt lisama kaitsekihile, et selle hingavus säiliks. Üldiselt näed hooldusvajadust silmaga: kui kangas hakkab läbi vettima, vajab see natukene turgutust. See on täiesti normaalne ja kui hooldad oma kvaliteetseid Tex riideid, on need sisuliselt igavesed.
Levinud müüdid kihilise riietumise kohta
Kihilise riietumise kohta liigub palju väärarusaamu, mis võivad põhjustada ootamatut ebamugavust või isegi ohte.
- Müüt: Puuvill sobib igaks olukorraks aluskihina. Tegelikult on puuvill halb valik, kuna see imab niiskust ja kuivab aeglaselt. See omakorda tekitab külmatunde, võib tekitada hõõrumist ja ville. Tuduriieteks on enam-vähem ok.
- Müüt: Üks paks kiht hoiab paremini sooja kui mitu õhemat kihti. Tegelikkuses loob mitme kihi kasutamine soojust hoidvaid õhukihte rõivaste vahel, mis võimaldavad paremini reguleerida kehatemperatuuri. Kihtide vahele peaks jääma veidike ruumi, et säiliks väike õhuvahe.
- Müüt: Aluskiht ei pea olema kehale tihedalt sobiv. Aluskiht peab olema tihedalt vastu nahka, et efektiivselt niiskust juhtida ja soojust säilitada. Sellegipoolest peab kiht olema õige suurusega – liigutada peab saama!
- Müüt: Kaitsekiht ei pea olema hingav, peaasi, et see on veekindel. Kui kaitsekiht ei ole hingav, pole niiskusel kuhugi minna, see koguneb riiete vahele ning kogu vahekihtide hingavus muutub kasutuks. Kaitsekihi ventileerimiseks on abiks pikad lukud (edevamatel koorikjopedel ka kummagi kaenla all), mida on kuiva ilmaga soovitav allatuult avatuna hoida.
Loo moraal
Kihiline riietumine on tõhus viis ilmastikuga toime tulla ka juhul, kui see sinu ümber muutub. Peab lihtsalt mõistma, kuidas erinevaid kihte tõhusalt kasutada. Väldi levinud vigu ja katseta omal käel kombinatsioone – kuivalt ja soojalt riietumine on oskus, mis tasub kindlasti ära.