Kuidas hooldada tehnilisi rõivaid?

/, Nõuanded/Kuidas hooldada tehnilisi rõivaid?

Kuidas hooldada tehnilisi rõivaid?

Tehniliste matka- või spordirõivaste kestvuse alus korralik ja regulaarne hooldus õigete vahenditega. Siiski tuleb vahet teha, kas tegemist on veekindla membraaniga, spordipesu, villapesu, sule- või sünteetilise soojustusega vm rõivaga, sest need kõik vajavad hooldamisel erinevat lähenemist.

Miks on korrektne hooldamine vajalik?

Olenevalt materjalitüübist vajavad kõik tehnilised materjalid teistsugust hooldust kui lihtsalt tavalise pesupulbriga klassikalise pesutsükliga pesemist, et nende eluiga võimalikult pikk oleks. Üldiselt võib kõiki tehnilisi rõivaid siiski pesta ka pesumasinas, selleks on vaja lihtsalt kasutada õiget programmi ja pesuvahendit.

Veekindla membraani tööpõhimõttest saad pikemalt lugeda siit. Lühidalt öeldes: veekindel membraan on justkui mikroaukudega kile, mis laseb kehaniiskust välja, aga suuri vihmapiisku sisse ei lase. Aja jooksul täituvad need augud ehk poorid aga mustusega – pori, rasv, tolm jm – ning Sinu kallis jope või püksipaar ei hinga enam. Seetõttu tekib tunne, justkui kannaksid seljas kilekotti, ning varsti ei ole enam vahet, kas see riie on seljas või sajab vihm krae vahele, sest läbimärg oled Sa niikuinii.

Sünteetilised spordiriided on mõeldud kandmiseks võimalikult naha lähedal, olles seepärast hästi hingavad ja kiiresti kuivavad. See on saavutatud tehnoloogia abil, mis hajutab vedeliku kangal suurele alale laiali. Aja jooksul jäävad bakterid ja kehalõhnad aga kangakiudude vahele lõksu. Kui pesta sünteetilist spordirõivast tavalise pesupulbriga, hävitab see kanga hingavuse ja kiiresti kuivavuse omadused. Aja jooksul jäävadki kehalõhnad kangasse lõksu ning Sinu kallid ja mugavad spordiriided haisevad ka värskelt pesust võetuna.

Meriinovillase pesu pesemisel tuleb samuti kasutada muid vahendeid kui tavaline pesupulber. Villal on suurepärased omadused, mida pole ühelgi teisel looduslikul kiul – kui on soe, siis see jahutab, ning kui on külm, siis see soojendab. Villal on ka antibakteriaalsed omadused, s.t vill ei võta nii lihtsalt erinevaid lõhnasid külge ning tihti puhastub kangas ka lihtsalt tuule käes lehvides. Seda efekti tekitab lanoliin ehk loomulik rasv. Nende omaduste parim hävitaja on justnimelt tavaline pesupulber – see peseb koos mustusega välja ka antibakteriaalsed osakesed ning muudab villa karedaks. Valesti hooldades muutub villane pesu kiiremini topiliseks ning hakkab paremini mustust ja kehalõhnu külge võtma.

Sulevooder tahab saada äärmiselt hoolikat hooldust, sest selle sooja hoidmise omadus on märgumisel kiire kaduma. Sulgedel on eranditult kõige parem sooja hoidmise ja kaalu suhe. Sellise voodriga riideese hoiab niivõrd hästi sooja just tänu sellele, et udusuled talletavad üksteise vahel palju õhku, mida inimene oma kehasoojusega ise kütab. Samas on sulgedel niisugune halb omadus, et vee või niiskusega kokkupuutel kipuvad nad üksteisega kokku kleepuma, moodustades klompe. Märgunud voodriga ja suleklompidega rõivas enam sooja ei hoia. Kui sulejopet või -pükse palju kasutada ilma neid puhastamata, laseb riide pinnale kogunev mustus aja jooksul järjest rohkem niiskust sulgede vahele, sest mustus tõmbab vett ligi. Selleks, et takistada niiskuse imendumist läbi rõiva pealismaterjali ja suleklompide tekitamist, on vaja pealismaterjal hoida vetthülgavana.

Vetthülgav sulejope

.

.

Pesemine

Kui ühegi tehnilise rõiva pesemisel ei tohi kasutada tavalist pesupulbrit, siis millega üldse riideid pesta? Selleks on välja mõeldud palju erinevaid spetsiifilisi pesuvahendeid, mis aitavad säilitada tehnilise materjali häid omadusi. Üheks selliste pesuvahendite tootjaks on Suurbritannia ettevõte nimega Nikwax.

Nikwaxi tootevalikus orienteerumiseks tuleb silmas pidada, et rohelise korgiga tooted on pesuvahendid ning lilla korgiga tooted on peale pesu töötlemiseks, nt vetthülgavuse taastamiseks.

Nkwaxi pesuvahendite kasutamine on imelihtne. Konkreetse kanga jaoks sobivat vahendit tuleb lihtsalt lisada masina pesupulbrisahtlisse (eemaldades sealt enne teiste pesuvahendite jäägid) ning valida sobiv pesuprogramm, mis peseks umbes 30 kraadi juures.

Masinpesul:

.

.

Veekindla membraaniga rõivaste pesemiseks on Nikwax Tech Wash® . See sobib nii voodriga riiete kui koorikpükste ja -jopede puhtaks pesemiseks. Kasutamine on imelihtne – justkui tavalist pesupulbrit. Lisada masinasse maksimaalselt kaks rõivaeset ning sõltuvalt vee karedusest 100-150ml vahendit. Vahendiga võib riideid pesta ka käsitsi, aga siis peaks käte naha säästmiseks kindlasti kasutama kindaid.

Spordiriiete pesemiseks on parim Nikwax Basewash spordipesuvahend. See eemaldab lõhnad ja mustuse, ent samas hoiab sünteetilist kangast hellalt, et säilitada tema omadused. Peale pesu võib kasutada ka pesuloputusvahendit Nikwax BaseFresh, mis muudab kangakiud pehmemaks, värskemaks ning kiirendab kuivamist. Seda pesuloputusvahendit soovitatakse kasutada juhul, kui spordiriiete pesemiseks ei saa kasutada spetsiaalset spordipesuvahendit – aitab spordiriiete omaduste säilitamisele kaasa, isegi kui enne selle kasutamist on pesu pestud tavalise pesuvahendiga.

Sulevooder armastab Nikwax Down Wash Direct pesuvahendit – see värskendab sulgede vetthülgavust, tänu millele ei kleepu need omavahel nii kergelt kokku. Vahend aitab ka säilitada sulgede kohevust ja isolatsioonivõimet. Pesta madalal temperatuuril, aeglaste pööretega ning maksimaalselt 2 eset korraga, lisades sulepesuvahendit 100ml.

Suleriiete puhul tuleb suurt tähelepanu pöörata ka nende kuivatamisele. Kõige parem on sulevoodriga rõivaid kuivatada kuivatis madalal temperatuuril. Kui kuivatit pole käepärast võtta, siis tuleb värskelt pestud sulerõivas asetada kuiva ja hästi ventileeritud ruumi ning aeg-ajalt suleklompe eemaldada, neid sõrmedega mudides ja laiali tõmmates. Sulevooder võib kuivada kuni 24h, seega võib tunduda käsitsi jope mudimine tüütu, aga kui jätta klombid voodrisse, rikute oma sooja riideeseme ära – see ei hoia lihtsalt enam sooja.

Meriinovillase pesu pesemiseks on õigeks pesuvahendiks Wool Wash, aga sama efektiivse toote on loonud ka Aclima. Aclima Wool pesuvahend aitab säilitada villa antibakteriaalseid omadusi, sest see ei pese lanoliini kangast välja. Samuti ei muuda see villa nii karedaks nagu tavaline pesupulber ning topilisus ilmneb oluliselt hiljem. Muide, kõik villased kangad muutuvad ühel hetkel topiliseks, see on villa paratamatu omadus, mida saab kõrvaldada ainult siis, kui kiukoostisesse on lisatud ka sünteetikat, nt polüestrit. Lihtsalt õigete vahenditega saab seda paratamatust oluliselt kaugemasse tulevikku lükata.

Kindlasti ei tohi tehnilisi rõivaid triikida mitte mingisugusel temperatuuril! Triikraua kuumus sulatab tõenäoliselt materjalid üles või lõhub nende kiude sedavõrd, et need ei täida enam oma eesmärke.

Vetthülgavuse taastamine

Selleks, et Sinu tehniline riideese peale pesu ka taaskord vetthülgav oleks, tuleb seda hooldada vetthülgavust taastavate vahenditega. Selleks on mõeldud Nikwaxi lilla korgiga tooted.

Veekindlate riiete jaoks on kaks varianti. Kui rõival ei ole voodrit ehk tegemist on koorikjope või -pükstega, siis võib kasutada nii sissepestavat Nikwax TX.Direct® Wash-In vetthülgavuse taastajat kui pealepihustatavat Nikwax TX.Direct® Spray-On vahendit.

Wash-in variandi kasutamiseks tuleb lihtsalt panna pesumasinasse maksimaalselt kaks rõivaeset, mis on enne pestud Tech Wash vahendiga, ning lisada masina vastavasse sahtlisse 100ml Nikwaxi pesuloputusvahendit ühe rõiva kohta. Rõivaid ei pea enne töötlust ära kuivatama, aga tuleb jälgida, et teibitud õmblused ei oleks otstest lahti hargnenud, sest muidu võivad need pärast loputust täiesti eemalduda. Seejärel vali sobiv loputustsükkel (sünteetiliste riiete jaoks, 30 kraadi, aeglane keerlemine) ning jää tulemust ootama.

Sprei kasutamisel on sama põhimõte, et esmalt peavad olema rõivad pestud (spetsiaalse vahendiga) ning need peaks olema märjad. Vahendit tuleb pihustada umbes 15cm kauguselt ja tihedalt, korralikult – et kõik nurgatagused ja kapuutsialused saaksid vahendiga kokku. Seejärel oota 2 minutit ja kontrolli, et piserdasid tõepoolest vahendit ikka igale poole. Kui see tehtud ja veel mõned minutid oodatud, eemalda üleliigsed vahendijäägid niiske lapiga tupsutades. Kui nüüd lasta rõival korralikult toatemperatuuril ära kuivada, on see taas vetthülgav ja hingav.

Kui aga veekindlal rõival on ka vooder, nt talvejopede ja -pükste puhul, ei tohi sisse pestavat vahendit kasutada, sest see rikub voodri ära. Sellisel juhul võib peale Tech Wash vahendiga pesemist rõivast töödelda ainult sprei pudelis vetthülgavuse taastajaga.

Spordi- ja villapesu vetthülgavuse taastavust tavaliselt ei vaja, aga näiteks fliise võiks vastava vahendiga töödelda küll. Selleks on olemas Nikwax Polar Proof®, mis aitab taastada vetthülgavuse ka veidi rohkem kantud fliisidel, muutes need värskemaks. Kasutamine on sarnane TX.Direct® Wash-In toote kasutamisega: peale pesu teha eraldi loputustsükkel, millesse lisada maksimaalselt kolm fliisi ning 50ml loputusvahendit iga fliisi kohta.


Avaldatud 31.08.2020 | Uuendatud 29.08,2023

Autor | 2023-08-29T12:44:07+00:00 august 29th, 2023|Nikwax, Nõuanded|0 Kommentaari