Mis on “veekindluse number” ja kuidas võrrelda erinevaid telke selle järgi?

/, Telgid/Mis on “veekindluse number” ja kuidas võrrelda erinevaid telke selle järgi?

Mis on “veekindluse number” ja kuidas võrrelda erinevaid telke selle järgi?

Kahjuks puudub maailmas kõigi tekstiilitootjate poolt tunnustatud staatilise veekindluse näitaja mõõtmiseks ühtne standard. Mõõtmine käib küll allpool kirjeldatud viisil, kuid standardiseerimata on aeg, mis selleks kulub. Seetõttu ei saa selle näitaja järgi ka erinevate tootjate väliselt sarnaste telkide veekindlust omavahel objektiivselt võrrelda.

Kuidas veekindlust mõõdetakse?

Piltlikult ja lihtsustatult öeldes asetatakse raamile pingutatud kangale klaastoru, tihendatakse ühenduskoht ja hakatakse torusse ülalt vett valama. Nüüd mõõdetakse ära veesamba kõrguse tase, mille juures hakkab vesi telgiriidest läbi immitsema. Reaalselt toimub see nüüdsel ajal muidugi kompaktsemate ja keerulisemate seadmetega.

Veekindluse näitaja määramisel on kõige olulisem tulemust mõjutav faktor aeg, mille jooksul telgikangast mõjutatakse veesamba poolt (kui kaua materjal mingi kõrgusega veesammast suudab hoida). Mida lühemat aega telgiriidel veesammast hoida, seda suurema veesamba kõrguse ehk riide veekindluse näitaja ka saame. Mida kauem aga riiet samamoodi mõjutada, seda madalam see näitaja tuleb.

Kvaliteettelkide tootjad kasutavad enamasti oma telgikangaste veekindluse näitaja (veesamba kõrgus mm-tes) mõõtmiseks telgi lõpptarbija jaoks võimalikult turvalist metoodikat, st. telgi materjal peab vastu näit 2000 mm veesammast 24h jooksul. St, et 2 meetrine veesammas hakkab läbi telgimaterjali imbuma alles 1 ööpäevamöödumisel.

Seega odavate materjalidega telkide veekindlus jätab eriti soovida nii tugevate lühiajaliste paduvihmade kui ka nõrgemate, kuid pikaajaliste vihmasadude korral.
Ning kujutades ette Eestimaa suvist niisket kliimat ning paduvihmasid ja soovides ka suvepäevadel olles kuivaks jääda, oleks siin telgiostjale kindlasti mõtlemisainet.

Ferrino kasutab Euroopa telgitootjate hulgas lõpptarbija jaoks üht turvalisimat telgikangaste staatilise veekindluse näitaja mõõtmise metoodikat (mõõteaeg 24 h).

Praktikas ja pidevas kasutamises sõltub telgimaterjali veekindlus ka:

  • vihmaga kaasneva tuule kiirusest ja suunast
  • sellest, kas puuoksad nühivad või on kunagi nühkinud vastu telgikatust
  • telgi kuivatamise-, puhastamise- ja säilitamistingimustest.

“Veekindluse number” näiteks Ferrino erinevatel telgigruppidel on jägmine:

  • peretelgid – põrandamaterjal 3000 mm, katusematerjal 2500 mm
  • 3 aastaaja telgid – põrandamaterjal 2500 mm, katusematerjal 2000 mm
  • 3 aastaaja PRO telgid – põrandamaterjal 3000 mm, katusematerjal 2500 mm
  • 4 aastaaja telgid – põrandamaterjal 4000 mm, katusematerjal 3000 mm
  • High Lab telgid – põrandamaterjal 5000 mm, katusematerjal 4000 mm
Autor | 2023-05-10T11:17:59+00:00 mai 19th, 2018|Nõuanded, Telgid|0 Kommentaari