Mul on kass, kelle elustiil on tõeliselt kadestamisväärne. Päevasel ajal, mil mina arvutis tööd toksin teha, tema magab. Välja arvatud siis, kui ta sööb, muidugi. Sööb ja magab. Öösiti, mil väsitav päev jääb selja taha, kõnnib kass mööda maailma ringi. Õhtupimeduses koju jõudes säravad kassi silmad kaugelt vastu, otsekui majaka tuled.
Uus AMOLED ekraaniga Suunto Race spordikell on oma iseloomult samasugune kaslane, kes päevasel ajal magab, kuid õhtupimeduses trenni minnes ärkab oma säravate silmadega üles.
AMOLED ekraanidega spordikellad on 2023.a. märk. Tuhmjate numbritega kellad, mis meenutavad kümne aasta taguseid nuputelefone, on tasapisi möödanikku jäämas. AMOLED ekraan on ere, selge, terav ehk lõpuks ometi on mobiilis harjumuspäraseks saanud pilt jõudnud ka spordikelladesse.
Ent eredad ekraanid on tavaliselt ka suured energiaröövlid ehk eeldavad seadmelt korralikku akut. Eks seetõttu on ka AMOLED ekraanide kasutuselevõtt spordikellade tootjatel võtnud mõnevõrra aega. Akutehnoloogia areng peab ju ekraaniga sama sammu käima.
Nüüdseks on ekraanid saanud endale taha korralikud akud ning jooksjad ei pea enam pimedas silmi kissitama. Aku vastupidavuse tõstmine eeldab loomulikult alati kompromisse. Kui AMOLED ekraan särab ööpäevaringselt otsekui kaubanduskeskus, saab võimsamgi aku kiiresti tühjaks. Ent nutikalt mõeldes on ekraan selge ja ere just siis kui vaja ning pimeduses siis, kui pole vaja.
Suunto Race ekraan on väga suur, täpsemalt öeldes 1,43 tollise ehk 36,3 millimeetrise läbimõõduga. Ligi nelja sentimeetri laiune ekraan on ka erakordselt hea resolutsiooniga, punktitiheduseks 466×466. Kui kõik need punktid eredalt põlema panna, annabki aku peatselt otsad, mistõttu tulebki teha kompromisse. Nii kuvab ka Suunto Race tavaolekus ekraanile vaid kellanäidu. Nupule vajutades lisandub ekraanile ülejäänud info, olgu selleks siis seadetest lähtuvalt läbitud sammud, kellaaeg, kõrgus merepinnalt, kompass, vms.
Seadetes saad valida ajavahemiku, mil sa ei soovi kellal end segada lasta. Teed sel ajal midagi muud, näiteks magad. Sellises vahemikus ei kuvata ekraanile üldse mitte kui midagi. Ega ei peagi. Mind näiteks magades kellaaeg üldse ei huvita. Kell muidugi töötab vaikselt taustal edasi, jälgides sinu und ja fikseerides pulsi, kuid pilti ekraanile sel ajal ei kuvata. Igati hea mõte, hoiab 24 tunnist kolmandiku kulukat ekraaniaega kokku ja pikendab sedasi aku tööiga.
Suunto Race on nutikaid lahendusi ekraani ja aku säästmiseks kasutusele võtnud ka treeningrežiimis. Numbrite eredus on vaikimisi maha krutitud, kuid piisab vaid käe silme ette liigutamisest ning eredus keeratakse taaskord põhja. Viieks sekundiks, mis on täiesti piisav selleks, et näeks selgelt jooksukiirust, pulssi, läbitud kilomeetreid või kellaaega. Suunto Race protsessor, mis kella käitab, on igati korralik, kordagi ei tekkinud tunnet, et „Halloo, kell, mis teed. Magama jäid või?“
Seetõttu pole ekraani ereduses tehtud kompromissid olulised, need ei vähenda kella kasutusmugavust. Ka ekraanigraafika on igati maitsekas, värve küll kasutatakse, kuid näiteks treeningu käigus kuvatakse põhiinfo ekraanile ikka ühe värviga, heledate numbritega tumedal taustal. Sedasi on ju info silme ees kõige kontrastsemalt.
Kõige paremini saad Suunto Race väärtusest aru pimedal ajal. Õhtul jooksma minnes särab kell su käel eredalt ning saad kogu info kätte vaatamata sellele, kas tänavavalgustus toimib või mitte. Lihtne asi, kuid võttes arvesse seda, et pimedus kestab Eestis oktoobrist märtsini, polegi see niivõrd vähe oluline.
AMOLED ekraan võimaldab kella ka taskulambina kasutada. Ah et miks peaks? Käisin näiteks PÖFFil, puff kukkus maha ning kuigi film oli läbi, ei pandud tulesid veel põlema, sest film lõpeb ju peale lõputiitreid. Panin siis Suunto Race taskulambi põlema ning kadunud torusall oligi leitud! Oleks võinud ka mobiilil lambi põlema panna, kuid kell oli mugavalt käe peal, samas kui telefon oli taskus. Spordikell pole ju ainult sportimiseks, vaid kandmiseks ka muul ajal, kasvõi kinos või magades.
Und jälgib Suunto Race täpselt, hommikul näed ekraanilt, millal olid sügavas unes, millal ärkvel, millal kerges unes ja milline oli keskmine/madalaim pulss.
Ka telefoniga sünkroniseerimine toimib laitmatult, automaatselt.
Eraldi tahaks kiita muidugi Suunto mobiilirakendust. Lihtne, selge, võimekas. Üks lihtne näide. Iga spordikell salvestab treeningu käigus sinu vaheajad, tavaliselt kilomeetri kaupa. Ent Suunto mobiilirakenduses näed pikemate treeningute vaheaegu ka mugavalt 5 km või 10 km kaupa. Hea ja lihtne, pole vaja kusagil seadetes linnukesi tegemas käia.
AMOLEDi võimalused tulevad muidugi kõige paremini välja navigeerimisel, kaardid saad hõlpsasti oma kella laadida ning need on loomulikult värvilised. Mets on roheline, asfalt hall, jne. Kui ekraanile kuvatakse samaaegselt rohkem informatsiooni ja seda presenteeritakse erinevaid värve kasutades, nagu kaartide puhul on, tahad, et see info oleks selge ja arusaadav. AMOLED ekraaniga ongi.
Suunto Race ekraan on loomulikult puutetundlik, kuid kellal on ka kolm nuppu, üks neist mõnevõrra teistsugune, selline krutitav mutrilaadne nupp. Too viimane võimaldab liikuda menüüdes täpselt samamoodi nagu ekraani näpuga skrollides ehk tegemist on otsekui puutetundlikkuse kui funktsiooni dubleerimisega. Kas see on mõeldud inimestele, kellele endiselt meeldivad nupud rohkem või mitte, kuid allakirjutanule meeldis nupu pööramine ekraani skrollimisest rohkem. Oli natuke kiirem ning harjumuspärasem. Natuke selline vana kooli värk.
Aku peab kõik skrollimised ja vajutamised kenasti vastu, sellist muljet, et ereda AMOLED ekraaniga Suunto Race aku peaks vähem vastu, kui varasemate mudelite omad, küll aru ei saanud. Eks need ekraani kompromissid on lihtsalt sedavõrd suure mõjuga.
Mis mulle ei meeldinud? Kell tundus alguses natuke raske, kuigi selle füüsilised mõõdud on ikkagi tavapärase AMOLED ekraaniga kella omad.
Samuti ei meeldinud see, et AMOLEDi võimekust nii vähe ära kasutatakse. See ekraanitüüp võimaldab ju infot selgelt, eredalt, värviliselt kuvada. Ent tavaolekus näed ekraanil ainult tuhmjat kellaaega. Tahaks rohkem. Tahaks, et ka kella igapäevaselt kandes oleks nii mulle, kui kõigile teistele kaugele näha – see on AMOLED ekraaniga kell. Võib olla sellised lisavidinad tuleks küll aku vastupidavuse arvelt, kuid ma olen täiesti valmis selleks, et kella aku peab 1,5-2 nädala asemel vastu näiteks nädala. Hetkel mul sellist võimalust ei ole, kuid võimalik, et uuenduste käigus midagi uhkemat ses osas kella kuvadele lisandub.
Ja lõpetuseks veel üks omadus, millest tänapäeval ei saa üle ega ümber minna. Hind. Suunto Race on väga hea hinnaga AMOLED ekraaniga kell. Kella soodsaim versioon maksab 449 eurot, kallim, titaanversioon maksab 549 eurot. 449 eurot on sellise asja eest väga hea hind.
Ehk kokkuvõtteks.
Meeldis:
- Loomulikult selge ja ere ekraan, varahommikust hilisõhtuni.
- Aku vastupidavus
- Kruttimisnupp
- Mobiilirakendus ja sünkroniseerimine
- Hind
Ei meeldinud:
- Oleks võinud mõni gramm kergem olla, jooksja käed ju nõrgad.
- AMOLED on väga võimekas ekraan, mille omadusi võiks rohkemgi kasutada.
- Akusäästuvõimalused muudavad kohati kella väga spartalikuks.
Originaal artikkel: www.Marathon100.com