6 matkavarustusega seotud viga, mida matkajuhina ikka ja jälle näen

/, Nõuanded/6 matkavarustusega seotud viga, mida matkajuhina ikka ja jälle näen

6 matkavarustusega seotud viga, mida matkajuhina ikka ja jälle näen

Liigse vee tassimine

Paljud matkajad on kuulnud, et loodusest võetud vett juua ei tohi – kui, siis vaid keetes. Kuum vesi aga soojal ajal hästi peale ei lähe ja seega kantakse matkal hommikust peale liitrite viisi vett kaasa. Õnneks on olemas kerged, pisikesed ja ülimalt efektiivsed veefiltrid, mida võib ja tasub usaldada! Rajale jäävaid veevõtukohtasid (jõed, ojad, järved, allikad) silmas pidades võib korraga tunduvalt vähem vett kaasas kanda ning ka telkimiskoha võiks planeerida vee lähedusse. Kui suundud mägedesse, võib juhtuda, et kõnnid iga paari kilomeetri järel üle oja ning ei pea üle poole liitri vett mitte kunagi kaasas tassima. Nipp: kui pikemal matkal hakkab vee maitse juba vaikselt üle viskama, maitsesta seda näiteks sidruni-, apelsini- või muude maitseliste vitamiini- ja mineraalidropsidega.

Liiga väikeste jalanõude valimine

Viimasel kümnendil on matkaringkondades üha rohkem võimust võtmas maastikujooksujalanõud ja seda põhjusega: need on kerged, hea pidavusega, kuivavad kiiresti ning aitavad jalal loomulikult (st paindlikult) liikuda. Tänu pehmemale tallale ei väsi jalad nii kiiresti (miks muidu joostakse ultramaratone maastikujooksujalatsitega ja mitte saabastega – rajad on ju väga tehnilised!). Matkajalats tuleks valida mitu numbrit suurem (julgelt kaks, sest seljakoti raskuse all tahavad varbad mõnusalt laiutada) ning mõnusalt laia ninaosaga. Hea reegel on jätta nii varvaste ette kui ka kõrvale vähemalt pöidla jagu vaba ruumi (naistel tasub vaadata ka meestejalatseid, mis on üldjuhul laiemad). Ära muretse – matkasaapad ei ole kuhugi kadunud, nende kasutusalad on lihtsalt spetsiifilisemaks muutunud (külm aeg; kõrgmäed; väga tehnilised rajad; olukorrad, kus matkaja tõesti vajab hüppeliigese toestust). Kui oled aga omale ideaalsed saapad juba leidnud, ei tasu kohe kohe spordi- või matkapoodi maastikujalatseid ostma joosta; oluline on leida endale see õige!

Sobimatu seljakoti kasutamine

Seljakottide valikul (või laenamisel) korduvad peamiselt kaks viga: 1) vale suurus – seljaosa liiga pikk või lühike; liiga suur puusavöö (peenikese pihaga naised ei saa seljakoti raskust õigesti puusadele). 2) ebaefektiivsed küljetaskud – paljudel vanematel seljakottidel on külgedel lukuga taskud, millest matkaja ise oma veepudelit ilma kotti seljast võtmata kätte ei saa; osadel uuematel kottidel on taskud nii jäigast materjalist, et pungil koti puhul pole pudelit endal taskust välja võtta, veel vähem sinna tagasi torgata. Osadele naistele põhjustavad hoopiski muret liiga jäik puusavöö, mis hõõruma hakkab, või siis ilma piisava polsterduseta õlapaelad, mis rangluudele hakkavad või ebameeldivalt rindadele suruvad. Seljakotti tuleks matkapoes kogenud müüja käe all ning koos raskusega selga proovida. Kui vähegi võimalik, proovi erinevatel lühematel matkadel laenutatud seljakotte, et mõista, kui suurt ning milliste omadustega seljakotti Sinul reaalselt vaja on.

Üleliigsete kööginõude kaasa tassimine

Kui käid matkal autoga ning suurema seltskonnaga, pole mingi probleem ka kõige luksuslikumat matkakööki kaasas tassida. Kui pead aga kogu elamist seljas kandma, loeb iga gramm ja kuupsentimeeter! Kõik, mida tegelikult mõnusaks kokkamiseks vajad, on kuumakindel pott (üksinda matkates piisab 0.7-liitrisest mahutavusest), matkapliit, matkagaas (nädalavahetuse matkale piisab vabalt ka 100-grammisest purgist), lusikas, taskunuga ja tass. Kõik muu on luksus, lisab kaalu ja võtab ruumi.

Magamiskoti soojuse ülehindamine

Tootjate poolt magamiskotile märgitud ekstreem-, piir- ja mugavustemperatuurid ei ole ilmtingimata standardiseeritud ning esitavad tihtipeale meeste kohta käivaid temperatuurireitinguid. Lisaks võib väita, et tootjapoolsed mugavustemperatuurid on üldjuhul veidi optimistlikud. Kogenematu matkaja võib seega kergesti osta või laenutada magamiskoti, milles tal tegelikkuses külm hakkab. Lisaks kiputakse arvama, et suveööd on erakordselt soojad, kuid teinekord langeb temperatuur nii madalaks, et päevaste kuumade temperatuuride kontrastiks hakkab kiiresti külm. Naistel tasub eelistada spetsiaalselt naistele mõeldud magamiskotte, sest nende reitingud arvestavad naiste soojavajadust tõesemalt kui unisex reitinguga magamiskotid. Pigem tasub valida soojem magamiskott, millega olgu või palav (vajadusel saab seda alati lahtisena tekina kasutada), kui õhuke magamiskott, millega on soe vaid üksikutel soojadel öödel.

Matkakeppide koju jätmine

Kui Eestis saab tasasel maastikul vabalt ka ilma keppideta hakkama, siis mägisemal maastikul on matkakepid põlvede tervise hoidmiseks ülimalt olulised. Ütlen alati, et matkakepid on rangelt soovituslikud, sest need on lihtsalt niivõrd kasulikud: aitavad tempot hoida; vähendavad (seljakoti poolt põhjustatud) käte perifeerset turset; aitavad keerulist maastikku ning ka jõgesid ületada; abistavad ka kurjade karja- või külakoerte eemale peletamisel; võimaldavad ka telki või tarpi üles seada; vähendavad põlvede koormust ning annavad pikkadel matkadel ka käelihastele tööd. Matkakeppide kasutamisega harjub kiiresti ära ning see käib intuitiivselt – tänu suuremale hulgale kontaktpunktidele on ka kõige keerulisem rada palju ohutum.

Autor | 2024-03-06T11:56:19+00:00 august 2nd, 2023|Matkamine, Nõuanded|0 Kommentaari