Valmisolek kriisiolukorraks igal hetkel

/, Nõuanded/Valmisolek kriisiolukorraks igal hetkel

Valmisolek kriisiolukorraks igal hetkel

Valmisolek kriisiolukorraks igal hetkel:

  • Ole valmis vähemalt seitse päeva iseseisvalt hakkama saama.
  • Tee kriisiks valmistumisel koostööd naabrite ja kogukonnaga.

27. Oktoobril 2019 jäi kogu Võru linn paariks päevaks ilma elektrita ja veeta. See pani paljude asutuste ja inimeste peas tööle häirekella, et juhul, kui kaoksid moodsa aja mugavused, ei suuda me üle paari päeva hakkama saada. Selle tõttu lõid nii naiskodukaitse kui ka päästeamet nimekirjad asjadest, mis võiks igal inimesel kodus valmis olla olukorraks, kui tuleb hakkama saada ilma vee, elektri ja internetita nädal või kaks. Need mõlemad nimekirjad on mõistliku pikkuse ja sisuga, kummaski pole soovitatud diiselgeneraatorit või jahirelvaga metsast toidu hankimiseks või muud absurdselt ebamõistlikku korteris valmisolekus hoiustamiseks. Naiskodukaitse nimekiri on pisut pikem ja põhjalikum ning koosneb peatükkidest, mille vahel valida. Poissmehel näiteks pole vaja järgida väikelastega perede nimekirja ja samuti koduloomadeta inimestel pole tarvis lemmikloomade nimekirja.

Lisaks kodus hakkamasaamisele on olemas ka metsas ellujäämisvarustuse nimekiri. Päästeameti nimekiri on keskendunud puhtalt kodumajapidamises hakkamasaamisele ja seetõttu kommenteerin siin seda nimekirja ja täiendan pisut omalt poolt minu arvates oluliste asjadega.

Päästeameti nimekiri hädaolukorras vajaminevatest asjadest on järgnev:

  • 21 liitrit joogivett
  • Pakisupid ja road
  • Purgisupid
  • Kuivikud
  • Konservid
  • Kommid, halvaa, küpsised
  • Taskulamp, varupatareid
  • Esmaabitarbed ja isiklikud ravimid
  • Patareide peal töötav raadio
  • Akupank
  • Küünal ja tikud
  • Matkapliit
  • Niisked hügieenilapid
  • Sularaha

Joogivee varu hoiustamine kodus on üsna tülikas töö. Selle asemel oleks mõistlik välja selgitada, kus on lähim koht, kust vajadusel saab hankida puhast joogivett. Eestis on tohutult palju allikaid ja salvkaeve, kust vett hankida. Juhul kui kodu läheduses pole ühtegi puhta vee saamise kohta, on alternatiivina võimalik osta veefilter, millega saab kasvõi Emajõest või Harku järvest otse omale puhast vett pumbata. Lisaks vee hankimisele peaks läbi mõtlema, et kuidas vett koju transportida. Naabritädi kaevust saab tuua vett pangega, aga 5km kaugusel asuvalt allikalt on mõistlik tuua pudelitega, mis võiks kodus olemas olla. Saab ka osta spetsiaalse anuma, mis ei võta kapis eriti ruumi ja mida saab kasutada ka kraanina.

Toidu varumine on mõistlik ja efektiivne ka tavaelus, sest nii saab hoida kulusid kokku, ostes korraga suurema koguse kuivaineid, kui nad on soodsama hinnaga. See on ka näiteks kehakaalule üsna ohutu tegevus, sest tatar ei saa olla emotsioonitoitumist põhjustav produkt. Vaevalt keegi inimkonnas on kurva tuju tõttu ajanud endale sisse kilo tatart. Sama ei saa öelda kommide kohta, mis nõrgema enesedistsipliiniga inimestel kaovad peale ostmist kapist juba paari päevaga. Seega kuivainete ja kartulite/juurviljade varu võiks kodus olla vähemalt nädala jagu.

Ainult kuivaineid varudes tekib probleem, et saame küll palju süsivesikuid, kuid valgud ja vitamiinid jäävad tugevalt miinusesse. Täiendavalt peaks lähtuma päästeameti nimekirjast ja varuma konserve ja purgisuppe ning omalt poolt lisaksin nimekirja eriti suure toiteväärtusega külmkuivatatud matkatoidud, mis säilivad 7 aastat ja on erinevalt konservidest väga maitsvad.

Taskulamp on vajalik tööriist, kuid reaalses elus üsna ebapraktiline. Üldiselt on valgust vaja, et midagi teha. Selleks, et midagi teha, on vaja käsi. Kui ühes käes on lamp, on üsna keeruline toimetada. Lahendus on, et lambi saab võtta hammaste vahele või minna tänapäevasele lahendusele ja osta pealamp. Hea pealamp on elumuutev investeering, mis tasub igal inimesel teha. Teda pole vaja ainult hädaolukorras, ka näiteks voodi alt tolmu pühkides või auto alla piiludes on ta väga vägev abimees. Pealambid töötavad nii patareide kui ka akude pealt. Elektrikatkestuse korral akusid laadida ei saa, seega tuleks valida kodusesse majapidamisse lamp, mida saaks hädaolukorras kasutada patareidega.

Esmaabitarbed on jällegi asjad, mida võib vaja minna millal iganes. Selleks ei pea olema elekter või vesi puudu, et omale kööginoaga näppu sügav haav lõigata. Kindlasti ei tohiks esmaabitarvetest puududa haavapuhastusvahend ja sidemed, aga mõistlik on juurde lisada ka näiteks valuvaigistid ja söetabletid. Eks siin saab inimene paljuski lähtuda ka iseendast – kas on vaja kasutada mingeid retseptiravimeid krooniliste haiguste korral vms.

Raadio – Väga vajalik infoallikas interneti ja elektri puudumisel. Kindlasti tuleb üle vaadata, kas analoograadiole on kodus olemas ka varupatareid.

Akupank on oluline nii telefoni kui ka muude seadmete laadimiseks. Kui tahta olla eriti heas valmisolekus, saab koju soetada väikse päikseelektrijaama, mis suudab aknalaual olles telefoni päevaga täis laadida.

Küünal ja tikud. Tänapäeval on küünalde varumine pisut ajast ja arust, sest LED-pealambid ja laternad annavad palju paremini valgust ning küünla peal potiga suppi ka keeta ei saa. Ainus põhjus küünalde varumisel koju on eesmärk elektrikatkestuse korral romantiline õhkkond luua. Tikud peaksid siiski olemas olema juhuks, kui elektrilised ja muud süütajad üles ütlevad.

Matkapliit on jällegi ülimalt oluline toode, mis tasub koju igaks juhuks valmis osta. Seda muidugi olukorras, kus kodus puudub puuküttega pliit. Gaasipliidi kasutamine on lihtne, tema kapis hoiustamine ei võta väga palju ruumi ning kui tekib soov minna matkama või reisile, saab igal ajahetkel kuuma kohvi või kiirnuudleid teha. Pliidiga koos võiks kodus olla varuks mõned purgid gaasi.

Niisked lapid. Vee puudumisel tekib vajadus ennast pesta. Suvisel ajal pole probleemi leida Eestis ujumiskohta, kus ujumas käies saab keha kriisiolukorrale vastava puhtusetaseme. Mitte nii soodsate ilmastikutingimuste korral saab kasutada niiskeid hügieenilappe enda pesemiseks. Seebi ja vee puudumisel on võimalik ka käsi ja jalgu puhastada desovahendiga või spetsiaalsete puhastuskreemidega.

Sularaha on vajalik olukorras, kus elekter või internet on maas ja pangakaardid ei tööta. Mõistlik on hoida nädala kulude jagu sularaha igaks juhuks kuskil varuks olemas.

Magamiskott. Kui tekib olukord, et lisaks elektriga kaob majast ka küte, peab kuidagimoodi magada saama. Arvestades, et majas ei kuku temperatuur alla +5°C, saab sellisesse temperatuuri mõeldud magamiskoti täitsa talutava hinnaga kätte.

Kokkuvõtteks pole üldse oluline, kas lähtud sellest nimekirjast või mitte, kõige olulisem on mõelda erinevad ohuolukorrad enda jaoks läbi, et paanika tekkides ei peaks hakkama leiutama, kuidas midagi teha, vaid aju tagumisest sahtlist on võtta läbimõeldud plaan, kuidas kriisiolukorras end turvaliselt tunda. Loodan lihtsalt, et see nimekiri ja kommentaarid suunavad mõtteid õigetes suundades, et mõelda läbi vee, toidu ja informatsiooni saamise kanalid. Minul endal on näiteks kodus kaev, puupliit ja keldris kartulivaru, seega pole mul suure osaga sellest nimekirjast midagi peale hakata, aga sellegipoolest olen peas plaani välja mõelnud.

Avaldatud: 11.11.2022 | Uuendatud: 31.10.2024

Autor | 2024-11-06T13:31:38+00:00 oktoober 31st, 2024|Matkamine, Nõuanded|0 Kommentaari