Kuidas valida head lampi ?

/, Pealambid, Petzl/Kuidas valida head lampi ?

Kuidas valida head lampi ?

Proovi ette kujutada kõige halvemat võimalikku ilma, madalaimat temperatuuri või tugevaimat vihma, pimedaimat metsa ja ennast selle kõige keskel.

Kuidas sinu lamp siis töötaks? Kui kaua ta valgust näitaks?

Ükskõik, kas sa tegeled matkamisega, mägironimisega, jahi või kalapüügiga või viibid niisama vabas õhus, üks hea lamp kulub igal juhul marjaks. Pole vahet, kas soovid moodsat pealampi või traditsioonilist taskulampi – soovitame sul valimisel keskenduda, tähtsuse järjekorras, järgmistele kriteeriumitele:

Lambi valgusvihu ulatus

Pimedas on oluline näha võimalikult kaugele. Mida kaugemale näed, seda parem. See, kui kaugele lamp näitab, sõltub kahest asjast. Esiteks valguse tugevusest ning teiseks lambi optika kvaliteedist ja selle võimest valgust kiireks koondada.

Head lambid reguleerivad oma valgust automaatselt. Sellest võib olla palju kasu, kui oled näiteks orienteerumas. Kujuta ette, et valgustad pealambiga sajakonna meetri kaugusel asuvat rajakäänakut ning pöörad seejärel pea käes oleva kaardi suunas – võimsa lambi valgus peegelduks kaardilt tagasi ning pimestaks sind hetkega. Automaatselt valgust reguleeriv lamp välistab sellised olukorrad.

Enam-vähem kõik pealambid ja taskulambid näitavad ka laia valgusvihku, mille tugevust saab reguleerida. Sedasorti valgus on mõeldud eelkõige lähiümbruse valgustamiseks – näiteks on sellest abi pimedas toidu valmistamisel, telgi ülespanekul või mahavõtmisel, seljakoti pakkimisel jne. Nupust valguse intensiivsust vähendades ei pimesta sa oma matkakaaslasi, samuti pikendab see aku kestvust.

Paljudel lampidel on ka niinimetatud punase valguse funktsioon. Punane valgus vajab vähem energiat kui valge ning seetõttu jätkub punase valguse kasutamisel energiaallikat üldjuhul kauemaks kui teiste režiimidega. Punasest valgusest võib olla ka abi hädaolukorras, kui püüad oma asukohta päästjatele nähtavaks muuta. Punase valguse kasutamisel on ka see hea asi, et selle kustutamisel harjuvad inimsilmad hämara või pimedusega palju kiiremini kui valge valguse kadumisel.

Kui oled jahimees, siis tasuks sul soetada lamp, millel on ka sinise valguse funktsioon – nii näed sa paremini verejälgi.

Lambi vastupidavus

Keerulistes olukordades on hea, kui tehnika sind alt ei vea. Kujuta end ette öisel retkel tugevas vihmasajus. Kas sinu lamp jääb tööle?

Odavaimad lambid ei pruugi seda teha, kuid juba paarikümneeurosed valgustid pakuvad IPX 4 taseme veekindlust – see tähendab, et ka tugeva vihma käes olles ei tohiks nendega midagi juhtuda.

Mõnel valgustil on ka IPX 7 või IPX 8 taseme veekindlus – see tähendab, et lamp jääb kindla peale tööle ka vastavalt meetrisügavusse või sügavamassegi vette kukkudes.

Uuri lähemalt ka lambi korpust – kas see tundub selline, et jääb terveks ka kõrgelt alla kukkudes? Igaks juhuks soovitame sul kaasas kanda tagavaralampi – selleks sobib hästi mõni väikesegabariidiline ülikerge mudel.

Aku/patareide kestvus

Akude kestvus ei pruugi olla kõigi jaoks oluline. Kui oled autoreisil ja telgid, siis tõenäoliselt ei ole sul kuigi keeruline tagavarapatareisid või akulaadijat kaasa võtta. Ja suure tõenäosusega ei lähegi sul neid vaja. Kui aga oled lähimast asustatud kohast kaugel ning olud keeruliseks muutuvad, siis võib akude kestvus muutuda ülioluliseks.

Taaslaetavad patareid ei ole üldjuhul hea valik, ühekordsed patareid kestavad reeglina kauem.

Parima tulemuse annavad aga laetava akuga lambid. Osadel valgustitel on juhtmega akud, mida saad hoida oma keha lähedal soojas – nii jätkub valgust kauemaks.

Akude kestvusega on seotud ka nende kaal. Mida suurema mahutavusega aku, seda rohkem see üldjuhul kaalub. Ühe suure aku asemel võid kasutada näiteks kahte väiksemat ja kergemat.

Lambi võimsus luumenites

Peaaegu kõik valgustite tootjad näitavad spetsifikatsioonides lambi võimsust luumenites. Kuigi see näitaja sobib hästi koduse lae- või laualambi pirni iseloomustamiseks, ei pruugi see sinu tasku- või pealambi kohta palju ütelda.

Luumenitest olulisemgi võib olla valgustis kasutatav optika – näiteks reflektorid ja läätsed – mis tagavad ühtlase ja tugeva valguse kogu valgusvihu ulatuses. Nii võib vabalt juhtuda, et kaks täpselt samasuguse luumenite arvuga lampi on väga erinevad. Üks neist võib näidata tunduvalt kaugemale kui teine ning valgustada märgatavalt ühtlasemalt.

Valgustugevuse hindamisel tasub sul silmas pidada, et luumenite mõõtmise meetod võib erinevate tootjate puhul olla erinev. On firmasid, mis mõõdavad luumeneid pelgalt lambi sisse paigaldatud LED-lampide järgi, kuid teised teostavad mõõtmisi vastavalt lambist reaalselt tulevale valgusele.

Igale hobile oma

Nõudmised lambile võivad sõltuvalt harrastusest olla üsnagi erinevad, katsume siinkohal tuua mõned konkreetsemad soovitused:

Jooksjad, orienteerujad, jalgratturid:

tõenäoliselt tegeled sa oma harrastusega tihti, vähemalt 2-3 korda nädalas, ning sageli teed sa seda õhtu- või hommikupimeduses. See tähendab, et sul on mõistlik patareidele võimalikult vähe kulutada ning lamp peab sobima su pähe kui valatult.

Arvatavasti sobiks sulle laetava akuga kerge pealamp, mille peapaeladel on palju reguleerimisvõimalusi. On oluline, et valgus paistaks võimalikult kaugele. Sulle sobivad, automaatselt reguleeruvad lambid on näiteks Petzl REACTIK või Petzl NAO .

Reisijad/harrastusmatkajad:

varupatareid või akud võivad olla sinu jaoks väga olulised. Sa võid sattuda kohtadesse, kus akusid saab laadida vaid päikesepatareide abil.

Mõned algselt patareidel töötavad lambid on sellised, mille saad muuta akutoitel töötavaks.

Vaata näiteks lampe Petzl ACTIK Core  või Petzl ACTIK 300 lm.

Jahimehed, kalamehed:

Lambi kaal ei ole sinu jaoks tõenäoliselt väga tähtis. Hea, kui lambil oleks ka punase valguse režiim.

Kui sul tuleb ette pimedas metsas liikumist, siis tasuks valida võimalikult kaugele näitav valgusti.

Kui oled jahimees, siis võib sul vaja minna ka sinist valgust, mis näitab hästi verejälgi.

Sinu jaoks sobilikud lambid on näiteks Petzl TACTIKKA RGB , Petzl TACTIKKA või Petzl TIKKA.

Tõsised matkajad/mägironijad:

iga sinu seljakotis oleva või sinu enda külge kinnitatud eseme kaal ja suurus on üliolulised – kasuta võimalikult väikesi ja kergeid tooteid!


  • Artikkel avaldatud 11.09. 2017 | Viimane uuendus 27.08.2019
Autor | 2021-04-26T09:49:39+00:00 august 27th, 2019|Nõuanded, Pealambid, Petzl|0 Kommentaari