Et matkareis poleks pelgalt reis, vaid seiklus

/, Nõuanded/Et matkareis poleks pelgalt reis, vaid seiklus

Et matkareis poleks pelgalt reis, vaid seiklus

Talv on tulekul ja paljud meist on juba hakanud ette planeerima seiklusi ja matkasid maakera kuklapoolel, kus algamas on suvi. Või oleme juba kalendrisse punasega märkinud 2025. aasta matkad Euroopas ja Põhja-Ameerikas. Kuna puhkusepäevad on piiratud, ei saa me paraku oma pikemate reisidega just kõige paindlikumad olla ning seeläbi planeerime mõnda pikemat ja kaugemat matka kuid. Mängime oma peas läbi nii stardi, finiši kui highlits reel’i. Ostame kokku hulga kallist varustust, küsime Facebooki gruppides küsimusi, vaatame gpx raja üksipulgi läbi, loeme läbi kõik rada kirjeldavad raamatud ning vorbime valmis kõige põhjalikumad Exceli tabelid päevaste distantside ja kaloraažiga. Oleme oma peas loonud ideaalse stsenaariumi, ent unustame end ette valmistada ootamatusteks.

Mägigiidi ja kogenud pikamaamatkajana hindan põhjalikku ettevalmistust, ent olen läbi kogemuste õppinud, kus asub piir. Leian, et matka planeerimisel tuleb jätta piisavalt ruumi ka asjadel lihtsalt juhtuda, sest vaid nii saab ühest matkast seiklus. Olen proovinud seda mentaliteeti ka teistele selgitada, ent mulle tundub üha rohkem, et keskmine inimene ei tunne end kaootilisuses ja spontaansuses eriti mugavalt. Oleme harjunud oma kalendrite, graafikute ja tähtaegadega. Aga millal siis veel lasta asjadel lihtsalt kulgeda kui mitte matkal?

Planeerimata matka planeerimine

Julgustan Sind planeerima oma järgmist matka võimalikult ebamääraselt. Selgitan järgnevalt, kuidas seda teha:

  • Olgu kohalejõudmise ja tagasireisi kuupäevad Sinu ainsateks fikseeritud kohustusteks. Ära planeeri ette päevaseid distantse, ööbimiskohti jne.
  • Et matk oleks võimalikult paindlik, uuri matkaradu piirkondades, kus on võimalik looduses telkida. Nii langeb ära majutuse broneerimise stress ning Sa ei pea teadma enda päevaseid distantse. Sul on VABADUS kulgeda täpselt nii palju, nagu tuju on.
  • Vali matkatrassi pikkus selline, et see võiks POTENTSIAALSELT Sinu reisiperioodi sisse mahtuda. Näiteks kui tead varasema kogemuse põhjal, et suudad matkata ca 20 kilomeetrit päevas, jaksaksid kahe nädalaga läbida potentsiaalselt umbes 280 kilomeetrit, pluss-miinus. ÄRA VÕTA terve raja otsast-otsani läbimist endale kinnisideeks. Nii väldid ebarealistlikke ootuste tekkimist, lisastressi ning läbipõlemist.
  • Informeeri end võimalikest toiduvarude täiendamise võimalustest rajal ning kanna alati kaasas 1-2 päeva jagu rohkem toitu, et saaksid vajadusel aeglasemalt võtta.
  • Ole valmis igasuguseks ilmaks – tänavune Euroopa suvi näitas, et ilm võib olla äärmiselt ebastabiilne. Hiline lumi juunis, üleujutused juulis ja augustis, meeter värsket lund septembris ning loomulikult kuumalained ja pärastlõunased äikesetormid. Valmisolek tähendab nii hoolikat varustuse valimist kui ka ilmateate pidevat jälgimist.
  • Uuri matkaks ettevalmistuseks rajakaarti, ent keskendu ka ümberkaudsele piirkonnale. Uuri, mida põnevat jääb matkaraja lähedusse? Milliseid madalamaid ja ohutumaid radu saaksid halva ilma korral kasutada? Kust liigub ühistransport? Võib-olla on mõni rajalõik üleüldse üsna igav, ent paralleelselt kulgeb mõni väga lahe rada? Erinevatest võimalustest teadlik olemine annab Sulle enesekindlust ning teadmise, et oled küll paindlik, ent kõigeks valmis.
  • Ära sõltu oma kaaslastest. Oma iseseisvalt kogu vajalikku matkavarustust, offline’is kasutamiseks mõeldud rajafaile ning tee ära kogu vajalik eeltöö. Sageli juhtub, et keegi seltskonnast peab matkast vigastuse tõttu varakult loobuma, ent see ei tähenda, et Sinu seiklus ei peaks jätkuma! Lisaks on turvalisuse mõttes alati parem, kui Sinu enda seljakotis on kõik ellujäämiseks vajalik olemas (sellest veidi lähemalt allpool).
  • Ole avatud meelega. Võib juhtuda, et vigastad ennast ning pead aeglasemini kulgema, võib-olla aga kutsub mõni kohalik talunik Sinu matkaseltskonna enda hoovi telkima ja ühiselt õhtust sööma. Võta avatud kätega vastu kõik, mida rada Sulle annab.

Et ikka päriselt kõigeks valmis oleksid

Et matkal ka halvimaks valmis olla, võiks iga matkaja varustuse hulgas leiduda termokile (või bivy kott), kehtiva paketiga SOS-satelliitsideseade (nt Garmin inReach), tuletegemise vahendid , külma ilma riided, söögivaru , esmaabikomplekt  ja veefilter. Iseseisev matkaja peaks oskama ka kaarti lugeda ning esmaabi anda.

Aksepteerimine

Vahest kõige olulisem oskus igast (ka halvast) hetkest rõõmu tunda, on oskus ettearvamatusi aksepteerida. Olen tuhandete matkakilomeetrite läbimise jooksul õppinud igasuguses kaoses hakkama saama ning see on oskus, mis kandub sujuvalt üle ka igapäevaellu.

Tean, et märjad jalad või nõelateradena vastu põske paiskuv rahe on ajutised. Tean, et isegi kui minu seljakotist puuduvad “luksusesemed,” oskan ikkagi end ümbritsevat nautida. Luban endal olla ajutiselt külm, sest tean, et õhtu lõpuks olen mõnusas soojas magamiskotis. Lähen vooluga kaasa ja ootamatused ei aja mind endast välja, sest tean, et nendega kõigega hakkama.

Matkamine on meedium, mis võimaldab meil lapsikult läbi porilompide hüpata, mudas ja lumes sumbata, onne ehitada, paljalt ujuda, puidust voolida ja tulega mängida ning kõik kalendrid ja tähtpäevad unustada. Haarakem sellest kümne käega kinni!

Autor | 2024-11-07T09:29:56+00:00 november 5th, 2024|Matkamine, Nõuanded|0 Kommentaari