Orienteerumisest kui spordist on Matkaspordi blogis ka varem juttu olnud, ent antud artiklis räägime lähemalt kaardi ja kompassi kasutamisest matkamise kontekstis.
Milleks õppida kaarti ja kompassi kasutama
Selleks, et et julgeda märgitud matkarajalt maha astuda ja avastama minna, on oluline osata rohkemat kui vaid digitaalseid kaardirakendusi kasutada. Kuigi GPS-seadmed ja mobiiltelefonid on nüüdseks üliheade akudega ning veekindlad, ei saa nende peale siiski alati lootma jääda. Teame ju, et külma tõttu võib telefoni aku liiga kiiresti tühjeneda või keeldub GPS-seade üldse laadimast. Kaardirakendused on vaidlemata avanud matkamise ukse paljudele huvilistele, ent on pahatihti viinud ka olukordadeni, kus maastikku pole osatud digitaalse kaardi abil õigesti tõlgendada või kui digikaardil märgitud matkarada on tegelikkuses tehnilist varustust nõudvaks ronimisrajaks osutunud. Kes on paberkaardi usku, teavad, et mobiilirakendustes kasutatavad kaardid ei esita näiteks samakõrgusjooni alati väga täpselt, mistõttu matkaja võib otsustada kasutada laskumiseks nõlva, mis tegelikkuses on järsk kalju.
Kuigi paljud mäletavad ilmselt kooliajast, et kompassi kasutamine tundus ilmvõimatu, võib öelda, et selle käsitlemise oskus:
- annab sulle enesekindluse liikuda nii mägedes kui metsas, nii kõrbes kui rabas,
- võimaldab jõuda soovitud sihtpunkti ka keerulistes oludes ja halva nähtavusega,
- tajuda aegsasti olukorda, kus oled õige ristmiku või koha maha maganud,
- aitab vältida ära eksimist,
- võimaldab jooksult plaane ümber teha, sest omad ülevaadet erinevatest alternatiivsetest radadest,
- lubab sul olla seikluslikum, liikuda tavaradadest eemal ja uusi paikasid avastada.
Navigeerimisoskuse näol on loomulikult tegu iga matkajuhi arsenali kuuluva põhivaraga, ent igaüks, kes sõpru loodusesse kaasa kutsub, võiks ka kaardi ja kompassiga sõbraks saada. Kui sinagi oled üks neist, kes laseb matkal alati navigeerimistöö kellelgi teisel ära teha, on aeg saapanöörid pingule tõmmata ja ka ise need oskused omandada.
Vajalikud vahendid
Enda teekonna planeerimiseks ja jälgimiseks on tarvis antud piirkonna kaarti ning kompassi. Kaartidest räägime täpsemalt veidi allpool. Esimene kompass ei pea kindlasti olema üüratult kallis ja uhke, näiteks sobib väga hästi klassikaline Suunto A-30. Kompassi valimisel võiks tähelepanu pöörata järgnevale:
- Kompass võiks mahtuda mõnusalt peopesasse.
- Plaadi alumisel küljel võiksid olla paar kummitäppi, mis aitavad kompassil kaardi peal õiges asendis püsida.
- Suur suunanool.
- Erinevas mõõtkavas joonlauad kaardi küljel (vahemaade arvutamiseks).
- Nöör kompassi kaela riputamiseks (seda saab samuti kasutada vahemaade umbkaudseks mõõtmiseks).
Põhjaliku kompassi kasutamise juhendi leiab SIIT.
Vihma korral on oluline, et sinu paberkaart oleks veekindlalt pakendatud (kui tegu pole veekindlast paberist või lamineeritud kaardiga) – selleks võib kasutada spetsiaalseid veekindlaid kaarditaskuid või ka taassuletavat gripp-kotti, mille sulguri võiks ka teibiga üle tõmmata. Gripp-koti kasutamisel tuleb aga meeles pidada, et need pole alati väga hea läbipaistvusega ning võivad kergemini katki minna, andes halva õnne korral tulemuseks läbivettinud kaardi.
Kaardid
Kõige parem viis kaardi ja kompassi kasutamist õppida on minna loodusesse ja katsetada! Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata kasutatava kaardi mõõtkavale ning väljalaskeaastale. Kaardid, mille mõõtkava on suurem kui 1:20000, pole Eesti kontekstis navigeerimiseks piisavalt täpsed, küll aga kasutatakse näiteks 1:25000 ja 1:50000 mõõtkavas kaarte mägedes liikumiseks.
Eestis on kõige mõistlikum kasutada Eesti põhikaarti, mille digitaalset versiooni uuendatakse igal aastal. Maa-ameti kaardirakendusest on võimalik endale sobiv kaardiruut välja printida, selleks
- liigu kaardil paika, mille kaardi soovid trükkida,
- paneelist “Aluskaardid” (all vasakul) saad soovi korral vahetada ka kaardikihti,
- ajaloolisi kaarte saad vahetades Maainfo kaardirakenduse Ajalooliste aluskaartide baasrakenduse vastu; sobiv kaart vali parempoolsest küljepaneelist,
- kliki kaardirakenduse paremas servas asuvale nupule “Trükkimine”, seejärel avanevas aknas nupule “Loo PDF fail”,
- vali endale sobiv mõõtkava ja formaat ning vajuta “Trüki”.
Eesti Põhikaardi paberkaardi ruute trükitakse harvemini, mistõttu võivad kaardil olevad andmed teinekord aegunud olla – nii saab teinekord aga avastada vanu radasid, mida uuematel kaartidel enam märgitud pole! Topograafilisi paberkaarte, sealhulgas Eesti põhikaardi 1:20 000 trükilehti, on võimalik osta Maa- ja Ruumiameti arhiivist Tallinnas, Mustamäe tee 51 esimesel korrusel (vaid sularahas).
Orienteerumisspordis kasutatakse spetsiaalseid orienteerumiskaarte, mille mõõtkava, tingmärgid ja kujutusviis on tavakaartidest veidi erinevad. Eesti orienteerumiskaartide arhiiv asub aadressil Kaardid – Estonian orienteering federation. Ka nende kaartide printimisel on oluline veenduda, et mõõtkava oleks prinditult õige.
Kaardi ja kompassiga matkamiseks sobivad vabalt ka pikamaaradu ja looduskaitsealasid kujutavad kaardid, mis on saadaval RMK külastuskeskustes – neil on selgelt kujutatud peamised rajad, teed, metsasihid ja vaatamisväärsused.
Kuidas harjutada
Üle Eestimaa toimub regulaarselt hulgaliselt orienteerumispäevakuid, mis on looduses liikumiseks ning kaardi ja kompassiga sõbraks saamiseks üks vahvamaid viise. Kõik toimuvad üritused leiab SIIT. Võta sõber kaasa, ole julge ja avatud, ning õpi kogenumatelt!
Lisaks võimaldab kaardi ja kompassi tundmine harrastada ka sellist põnevat seiklussporti nagu geopeitus. Lisaks rahvusvahelistele geo-aaretele on oma geopeitus ka Riigimetsa Majandamise Keskusel. Vali piirkond ja geopunkt; tee valmis plaan, mille abil kaardi ja kompassiga kohale jõuda, ning naudi seda tunnet, mille annab teadmine, et leidsid aarde vaid omaenda oskustele tuginedes!
Üle Eesti leidub ka kümneid orienteerumise püsiradu – MOBO radu. Paljude MOBO-radade kohta on kohalikus keskuses saadaval ka paberkaart. Kõik rajad leiab MOBO kodulehelt: mobo.osport.ee
Koolitused
Meile teadaolevalt regulaarseid navigeerimisoskuste koolitusi Eestis kahjuks ei toimu, küll aga võime soovitada koolitusi välismaal, kus maastik on tunduvalt vaheldusrikkam. Mägedes õpitud oskused võimaldavad enesekindlalt matkata kõikjal üle maailma ning kanduvad suurepäraselt üle ka Eesti maastikul liikumisele.
https://pyb.co.uk/course/complete-navigation-skills/
https://www.glenmorelodge.org.uk/summer-rock-mountain/hill-walking/discover-navigation/