Matkavarustus minimalistidele

Mina olen krooniline ülepakkija. Aga ma pole ainus, kes reisile minnes vaid vajalike asjade kaasa võtmise asemel kogu koti tihedalt varustust täis topib. Mida suurem kott, seda rohkem asju jne. Tee kroonilisest ülepakkijast mugavaks minimalistiks on pikk ja kõver, kuid õnneks on varustusetootjad asunud tootma järjest väiksemaid ja kergemaid tooteid, mida matkaja, olgu selleks siis minusugune ülepakkija või reaalselt kompaktseid tooteid vajav seikleja, kaalu ja mahu kokkuhoiu nimel enda varustuse hulka saab soetada.

Siin on väike valik minimalistlikust matkavarustusest:

Telgid

Hilleberg Enam

Telkide valik on meeletu. Alustades nendest õhukestest peaaegu ühekordsetest supermarketi telkidest ning jõudes välja hiiglaslike peretelkideni, mille funktsionaalsuse juurde kuuluvad suured esikud ja mitmed magamistoad. Niisiis, telgi ostmist tuleb alustada vajadusi kaaludes.
Üksi seljakotiga, rattaga või tsikliga matkates kulub hea kerge ja lihtsasti ülespandav ning vastupidav telk marjaks ära. Neile kõikidele parameetritele vastavate telkide eest küsitakse ka vastavat hinda. Tooted on põhjalikult läbi mõeldud, hästi ventileeritud, kastutatud vaid kvaliteetseid materjale ning need ka hoole ja armastusega kokku õmmeldud. Samuti sõltub telgi hind, kergus ja kompaktsus kasutatavatest kaartest ja vaidest ning nende materjalidest.
Üks üdini hea, kõrgelt hinnatud ja kerge ühene telk on kaunil Eestimaal valmistatud Hilleberg Enan, mis kaalub pakituna vaid 1,2 kg. Kui jätta komplekti alles vaid hädapärased asjad, jääb matkakaaluks hämmastav 960 grammi. Selle telgi ülespanek on hämmastavalt lihtne ning telk püsib püstisena ka väga kõva tuulega.

Telkide juures tuleb arvestada materjalidega, et need ka sihtkohariigis vastu peavad. Vaid suviseks kasutamiseks mõeldud telkide materjal hakkab külmakraadide juures šokolaadipaberi kombel krõbisema ning muutub hapraks.
Samuti tuleb jälgida veekindlusnäitajaid ja ventilatsiooni, et magamine ka vihmastes tingimustes mugav oleks.
Vähemtähtis pole ka asjaolu, mitmekesi telgis magada plaanitakse. Ühekohalist head ja kerget telki on küll mugav kaasas kanda, aga selles kahe-kolmekesi magamine võib lõppeda mõnede kuude pärast peretelgi soetamisega.

Magamiseks võrkkiik

Loomulikult saab minna ka veel minimalistlikumat teed ning soojale ja kuivale maale reisides võtta kaasa vaid võrkkiik. Küll aga tuleb selle valiku juures arvestada asjaoluga, et sihtriigis ka mõni puu kasvaks. Võrkkiike valides tuleks otsustada kaheinimese kiige kasuks. Kaheses on piisavalt materjali, et sellest omale mõnus ja suhteliselt sääsekindel kookon keerata. Võib osta ka juba koos sääsevõrguga kiige. Vett ja vihma küll ei pea, aga kuivemal ajal igati hea, mugav ja kompaktne magamisase.

Hammok

Lebod

Lebod, nagu ka muu kaasaaegne matkavarustus, on nii oma mõõtmetelt kui ka kaalult kõvasti kompaktsemaks muutunud.
Neid valides tuleb kindlasti tähele panna madratsi mõõte. Kaubandusest võib leid ka nö poolikuid lebosid, mis kaalu ja kompaktsuse eesmärgil allpool tagumikku ära lõpevad. Samuti varieeruvad moodsad matid laiuse ja paksuse osas.
Kes peab lugu mugavusest, vaadaku omale selline, millele ka õlad ja kannad peale mahuvad. Kompakt-mattide seas on saadaval nii isetäituvaid, kui ka ultra-kergeid ning väikesemahulisi täispuhutavaid lebosid.
Pildil olev Thermaresti NeoAir XLight matt kaalub oma 51x168x6,3 cm mõõtude juures vaid 340 grammi ning mahub kokku pakituna põhimõtteliselt igale poole. Isetäituv Thermaresti 5 cm paksune ning 51×183 cm suurune lebo kaalub vaid 520 grammi ning võtab kotis vaid veidi rohkem ruumi, kui eelnevalt kirjeldatud täispuhutav madrats, ent püsib magatavana ka siis, kui madratsisse mõni auk juhtub tulema.

Madratsid

Magamiskott

Magamiskott tuleb endale soetada esmajärjekorras ikkagi temperatuuri järgi ning valida sobilikest kompaktseim või ülesannetega enim sobiv. Ülikompaktne ning tugevates soojakraadides kasutamiseks mõeldud magamiskott ei täida külmemas kliimas oma eesmärki ning muutub hoobilt „äkki läheb vaja“ kategooriasse kuuluvaks matkatooteks. Külmadesse oludesse mõeldud sulesisuga magamiskotid on kompaktsemad ja kergemad kui muudest moodsatest materjalidest kotid, kuid need kaotava oma soojaomadused kohe, kui suled niiskeks või märjaks muutuvad. Sünteetilise sisuga kotid peavad niisketes tingimustes aga palju paremini vastu.

Padi

Maailmas on hulga inimesi, kes ilma padjata magada ei saa. Nende hulka kuulun ka mina. Autoga matkates on koduste tuttavate ja mugavate patjade kaasa vedamine mõnevõrra lihtsam, aga muude reisiviiside puhul võib tulla ette komplikatsioone. Siin ulatavad taas abikäe tootjad. Kaubandusest võib leida hulga erinevate suurustega kokku rullitavaid ja täispuhutavaid matkapatju. Kellele mis, sõltub juba kasutaja isiklikest eelistustest. Antud valla kõige minimalistlikum lähenemine on aga see, kui dressipluusi või mõne pehmema jope ülejäänud osa ühte varrukasse kokku toppida. Nii moodustub mõnus koonuseline peaalune toru-padi.

Magamiskoti lina

Matkatoolid ja -lauad

Kui reisi sihtkohad kipuvad jääma väga soojadele aladele, tasub kaasa võtta ka magamiskoti lina. See kaitseb magamiskotti higistamisest tulenevate õuduste eest, pakub külmemal ööl mõnusat lisasoojust ning sobib tegelikult ka ilma magamiskotita kasutamiseks – kaitseb tülikate sääskede eest, pakkudes samal ajal palavas keskkonnas mugavat tekitunnet. Ja mis põhiline, see ei võta kotis üldse ruumi ning mahub enamasti ka kenasti magamiskotiga samasse pakkekotti.

Moodsa aja matkatoole ja laudu annab samuti üsna väikeseks pakkida. Helinox on juba mõnda aega turul ülikerge matkamööbliga. Tooteid on lisaks mugavale kaasa vedamisele ka kerge üles panna, näevad kenad välja ja lisavad õhtusele laagerdamisele kõvasti mugavust juurde.

Matkarätikud

Matkarätikud on muutunud tänapäeval erakordselt väikesteks, kompaktseteks ning kiiresti kuivavateks. Põnevast materjalist vett isuga imavad rätikud on võimelised ilmast olenevalt kuivama ka kümnekonna minutiga. Kaubanduses on saadaval mitmeid erinevaid suurusi, mille seast endale sobivat valida. Siinkohal võtan omale julguse ja soovitan kahte – saunalina suurune (64x137cm) kompakt-rätik sobib saunade, suuremate pesemiste ja ujumiste tarbeks suurepäraselt. Väiksem (48x48cm) rätik, mis kotis üldse ruumi ei võta, sobib hästi hommikusteks protseduurideks, mil suurema rätikuga vehkimisel mingit pointi pole.

Pesemisgeel

Pesemise tarbeks on välja mõeldud kompaktne ning kõiki asju pesev Global Wash geel. Selle, ka lennukisse lubatava tuubi sisuga, võib pesta lisaks juustele ja kogu kehale ka riideid ning toidunõusid ning seda kõike ka soolase veega.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Söögiriistad

Söögiriistade valik on üüratu ning sellest peaks igaüks omale sobilikud kopsikud ja luhvlid leidma. Kõige minimalistlikum lähenemine on minu meelest aga Fold-a-cupid, mis on põhimõtteliselt purunematud kokkuvolditavad plastkruusid, mida on saada kahes eri suuruses. Suurem (6dl) sobib hästi toidu manustamiseks ning väiksem (250ml) kõikide jookide joomiseks. Hindan nende juures ka seda, et topsidesse pandud toit ja jook jahtuvad normaalse kiirusega, lubades ka lühikesest toidupeatusest viimast võtta. Luhvli – kahvel-lusikas kombo – valiku kaks tähelepanuväärsemat esindajat on titaanist Spork, mida on tahtmatult suhteliselt keeruline ära lõhkuda ning Munkees’i volditava käepideme ning luhvelotsikuga söögiriist. Tõenäoliselt on selles vallas põnevaid ja kompaktseid tooteid veelgi, ent need kaks on minu matkanõude valikusse juba pikemaks ajaks pidama jäänud.

söögiriistad