Üleilmselt tuntuks saanud rebase logoga Kånkeni seljakott, mis on populaarne ka eestlaste seas, loodi rohkem kui nelikümmend aastat tagasi, aga sugugi mitte trendika moeesemena, vaid hoopis Rootsi koolilaste rühi parandamiseks ja seljavalude ennetamiseks.
1970. aastate lõpus kannatas vähemalt 80 protsenti rootslastest seljavalude käes, mida põhjustasid vähemalt osaliselt üle ühe õla kantavad kotid. Tõsiseks häiresignaaliks sai aga asjaolu, et seljaprobleemid hakkasid vaikselt kimbutama ka Rootsi koolilapsi.
Probleemile lahendust otsides valmis Fjällräveni asutajal Åke Nordinil koostöös Rootsi skautide ühendusega 1978. aastal ristkülikukujuline ja vastupidavast materjalist seljakott, mis sai nimeks Kånken.
Väike, aga samas ruumikas seljakott mahutas ära kõik koolitarbed ning selle universaalne nelinurkne kuju aitas jaotada koti raskuse ühtlaselt õlavöötmele. Koti rihmad kinnitas Nordin üle terve tagumise osa nii, et need jääksid kinnitades pingule. Sisemisse taskusse peidetud pehmendus tekitas mugava vaheseina koolikotis olevate asjade ja selja vahele ning seda sai samaaegselt kasutada ka istumisalusena.
Aastatega on Kånken muutunud värvilisemaks ja mahukamaks, kuid selle põhikuju, olemus ja vastupidavus on jäänud samaks. Veel tänaseni on kotil üks avar peasahtel, kaks küljetaskut, lukuga esitasku ja pehmendus ning õigesti hooldatuna peab Kånken vastu aastakümneid – väidetavalt on kõige esimesed, rohkem kui nelikümmend aastat tagasi valminud eksemplarid kasutusel veel tänaseni.
Siin on kuus kasulikku nõuannet, kuidas pikendada Kånkeni, aga miks mitte ka kõikide teiste koolikottide eluiga:
- Koolikotti pese alati leige vee, pehme pesuvahendi ja käsna või harja abil. Sapiseep sobib kotile tekkinud plekkide eemaldamiseks suurepäraselt. Võimalusel tee nn spot-cleaningut ehk keskendu vaid kotile tekkinud plekkidele. Koolikotti ära pesumasinas pese, isegi mitte käsipesu programmil, sest on oht, et kangas saab kahjustada.
- Erksate värvide saavutamiseks kasutatakse koolikottidel spetsiaalset värvitehnikat, kuid sellega võib kaasneda oht, et värv määrib alguses riideid, seda eriti heledate riiete puhul. Enne kasutamist leota erksavärvilist koolikotti leiges vees või hõõru seda pehme harjaga. Pärast leotust riputa koolikott värske õhu kätte kuivama.
- Ära pane koolikotti liiga palju asju ja vali koti suurus vastavalt sellele, kui palju asju see mahutama peab. Ükskõik kui vastupidav on koolikoti materjal, võivad liigsed kilod tekitada koti sisse auke, kahjustada õmbluskohti ning koormata sangasid. Kånkeni seljakoti standardmõõt on 16 liitrit ja ideaalis võiks sinna panna maksimaalselt kolm kilogrammi ehk sama palju, kui tohib kaaluda algklassiõpilase ranits Eestis. Kui tahad Kånkeni sisse panna sülearvuti, siis soeta kindlasti selle jaoks mõeldud taskuga mudel või suurem suurus.
- Harvemal juhul võib koolikotil kinni kiiluda lukk. Ära püüa seda jõuga lahti kiskuda, vaid kanna katkisele kohale peale veidi õli või läbipaistvat huulepalsamit ning proovi tõmblukku ettevaatlikult avada ja sulgeda.
- Augu või väikse rebenemise korral ära viska kotti prügikasti, vaid paranda kott koheselt. Mida kauem kotil mõni rebenenud õmblus on, seda suuremaks ja raskemini parandatavaks see muutub. Kõige lihtsam viis kotti tekkinud väikese augu parandamiseks on kanda kotile triikrauaga peale kuumkinnitatav märgis või lapp, mis lisab kotile isikupära.
- Nagu me kõik teame, kipuvad värvid päikese käes pleekima, nii ka Kånkenil. Mitmele kotile annab see uue iseloomu, aga kui soovid säilitada Kånkeni originaalvärvi võimalikult kaua, siis hoia seda otsese päikesevalguse käest eemal.
8 üllatavat asja, mida sa Kånkeni kohta tõenäoliselt ei teadnud:
- Fjällräveni ikooniline Kånkeni seljakott loodi aastal 1978, et pakkuda leevendust Rootsi koolilaste seljaprobleemidele ja parandada rühti.
- „Kånken“ tuleneb rootsikeelsest tegusõnast „kånka“ ehk „midagi kandma“.
- Kånkeni õige hääldus on „konken“, mitte kanken ega känken.
- Kånken on Rootsi matkavarustuse tootja Fjällräveni kõige ikoonilisem toode.
- Koti omapärane nelinurkne kuju ei ole juhus, vaid selle eesmärk on jaotada koti raskus ühtlaselt õlgadele.
- Kånken on aastatega muutunud värvilisemaks ja mahukamaks, kuid selle põhikuju ja vastupidavus on jäänud tänaseni samaks – kotil on üks avar peasahtel, kaks küljetaskut ja lukuga esitasku.
- Nelinurkne Kånken avaneb nagu kohver, mis teeb asjade leidmise ja paigutamise eriti lihtsaks.
- Koti vastupidavusest annab kinnitust tõsiasi, et esimesed, rohkem kui nelikümmend aastat tagasi müüdud eksemplarid, on kasutusel veel tänaseni.