VIDEO. Kuidas ja millist matkasaagi valida? Kasulik MATKaVIDIN

/, MATKaVIDIN, Saed-Kirved/VIDEO. Kuidas ja millist matkasaagi valida? Kasulik MATKaVIDIN

VIDEO. Kuidas ja millist matkasaagi valida? Kasulik MATKaVIDIN

MATKaSPORDIS on palju kasulikke ja lahedaid asju, mis matkal ja looduses liikudes võivad päästa päeva. Sellel korral tegi Väints ülevaate matkasaagidest. Loe ja kuula, mida head ja kasulikku tal rääkida oli.

Matkasaag on üks sedasorti matkavarustuse lisa, mille peale esimese hooga ehk ei oskagi tulla. Umbes nagu turvavöö – enamasti seda ju vaja pole, aga kui… Nii ka matkasaega. Need, kes mööda metsi ja maid ringi rändavad, võivad vahel sattuda olukordadesse, kus saag on just seesama kasulik vidin, mis päeva päästaks.

Olgu selleks olukorraks siis lõkkepuude vähesus või efektiivseks kasutamiseks liigne suurus; või vajab ööbimiseks üles seatav tarp toekaid ja tömbi otsaga vaiasid, mis kangast ei kahjustaks, ent oleks sealjuures just õige jämedusega ning mille noaga või kirvega raiumine pole mõistlik. Samuti kulub saab marjaks ära tormijärgse laagriplatsi puhastamisel ning neil, kelle rada mööda väikeseid metsateid kuhugi viib, võivad leida end vahel olukorrast, kus edasisõitu pärsib üle tee kukkunud toekas puu.

Suure tõenäosusega on matkajatel kaasas saega varustatud Victorinox nuga või Leatherman multitööriist. Need on küll äärmiselt praktilised tööriistad, ent kipuvad saetera pikkusest tulenevalt jämedamale puule siiski alla jääma. Sellest punktist edasi liikudes võib matkasaed jaotada suures osas kolme klassi. Siis on mõned näited:

Tross-saag

Tross-saed on enamasti kerged ja kompaktsed ning kokkupandav roostevabast terasest tross-saag on ideaalne matkal lõkkematerjali tükeldamiseks. Kergelt hambulise, punutud või perforeeritud trossi mõlemas otsas on rõngas, millest saagimisel kinni hoida. Samuti võib antud rõngastest efektiivsuse tõstmiseks läbi pista puupulgad või muud saadaolevad vahendid – näiteks Leathermani jne. Samuti saab tross-sae muuta kerge vaevaga efektiivseks vibusaeks. Suurimateks plussideks on siinjuures kindlasti sae kergus, soodne ning kompaktsus – AceCamp TROSS-SAAG kaalub oma 70cm pikkuse juures vaid umbes 100 grammi ning mahub kokku keeratult põhimõtteliselt igale poole. Lisaks lõikab tross-saag lisaks puidule ja plastikule ka luid. Olgu selle ajendiks siis mõni koletu trauma, metsast leitud loomaluud, millest midagi kasulikku luua või vastlapäeva-vurr.

Liigendsaed

Liigend saagide suureks eelisteks on tänu volditavale terale saavutatud kompaktsus, mis pakub samas tänu kinnises asendis käepidemesse peidetud saehammastele ka tõsist turvalisuse-aspekti. Lisaks on tänu liigendsaagide pikemale terale ja toekale käepidemele võimalik saagida ka jämedamaid puid. AceCamp-i roostevabast terasest kerge ja kompaktne kokkupandav käsisaag omab muuhulgas ka lukustus-mehhanismi, mis lukustab tera kasutamise ajaks lahtisesse positsiooni. Eredavärviline plastikust käepide teeb saest kergesti märgatava detaili, millest võib olla kasu mitte vaid käest kukkunud sae otsimisel vaid ka ellujäämisolukorras enda nähtavaks tegemisel. AceCamp käsisaag kaalub oma 40 cm tööpikkuse juures 210 grammi ning on kokku pakitult 22,5 cm pikk ja 5,7 cm lai, mahtudes sealjuures vabalt seljakotti.

Suuremad voldiksaed

Liigendsaed liigituvad samuti matkasaagide hulka. Selliste toodete puhul on esmatähtis funktsionaalsus ja võimekus ning tänu hästi läbimõeldud disainile on osad sellist tüüpi saed üllatavat kompaktsed. Gerber FREESCAPE CAMP saag on innovaatilise disainiga kokkupandav saag, millel on 4 pöördepunkti, võimaldades seeläbi luua kindla käepideme ja 12-tollise standardse teraga stabiilne ja korralik tööriist. 420 grammi kaaluval ja 36,8 cm avatud tööpikkusega sael on kergesti märgatavast ja hästi kätte sobivast erkrohelisest kummikattega käepide. See saag  sobib suurepäraselt auto või mootorrattaga matkavale inimesele, ent sobib suurema saagimise ootuses ka muretult seljakotti.

.

MATKaSPORDIS on palju kasulikke ja lahedaid asju, mis matkal ja looduses liikudes võivad päästa päeva. Kasulike matkavidinate rubriigis anname kiire ülevaate toote kasulikest omadustest ja kasutusvõimalustest. Tooteid tutvustavad matkadel ja seiklustel karastunud ja kogenud inimesed. Väino “Väints” Laisaar on legendaarne looduses kondaja ja teab mida räägib.

PS. kui sulle meie jagatav info meeldib, siis pane MATKaTV YouTube kanalis klikk nupule “TELLI” ja saad edaspidi info uutest videolugudest automaatselt.

.

Autor | 2024-01-25T11:59:19+00:00 veebruar 2nd, 2021|MatkaTV, MATKaVIDIN, Saed-Kirved|0 Kommentaari