Kuidas pikendada telgi eluiga? Nõuanded telgihoolduseks

///Kuidas pikendada telgi eluiga? Nõuanded telgihoolduseks

Kuidas pikendada telgi eluiga? Nõuanded telgihoolduseks

Ükskõik, kas veedad metsas telgiga aega igal nädalavahetusel või käid telkimas vaid korra-kaks aastas, on sinu jaoks ilmselt oluline, et soetatud telk kestaks võimalikult kaua. Siin on kuus lihtsalt nõuannet, kuidas oma telgi eest õigesti hoolt kanda, et see aastaid, kui mitte aastakümneid terve ja veekindel püsiks.

  1. Ära kunagi hoiusta oma telki märjana

Märjalt või niiskelt telgi riiulisse viskamine võib rikkuda telgiriide materjali ja kiukoostist, tekitades nende enneaegse lagunemise ja kahjustumise. Samuti on nii kerge tekkima hallitusel ja kopitusel, mis lisaks kanga rikkumisele jätavad telgile külge ebameeldiva haisu. Seega on kõige olulisem enne telgi hoiustamist see korralikult ära puhastada ja kuivatada. Samuti jälgida, et hoiustamiskoht oleks jahe, kuiv ja eemal otsestest päikesekiirtest.

  1. Kohtle oma telgikaari hellalt

Enamik kaarte kahjustusi tekib telgi ülespanekul. Püüdke vältida kaarelülide omavahelist suure hooga kokku hüppamist, sest selline põrutus võib tekitada lülide otstesse mõlke ja mõrasid, mis võib muuta kaare nõrgemaks või isegi murda lüli katki. Telki üles pannes ärge pange kaartele üleliigset survet (näiteks nende üle painutamisel) – see võib kogu kaare jäädavalt deformeerida. Alumiiniumkaarte puhul on kerge deformatsioon paratamatu, ent kui kaari painutada õrnalt ja ainult vastavalt vajadusele, siis on ohtu murdumisele oluliselt väiksem.

Kaarelülisid üksteise küljest lahti ühendades alusta keskelt ja liigu väljapoole, et jaotada lülide sees olevale kummile osaks saav surve ühtlaselt. Kui oled telkinud poristes või liivastes tingimustes, puhasta kindlasti enne hoiustamist kaared ära (näiteks veega loputades), eriti lülide liitumiskohast.

Kui juhtub, et telgikaar peaks siiski purunema, saab osta kas uue kaare või lülid koos kummiga – selleks on vaja teada kaare kogupikkust ja lüli paksust millimeetrites. Samuti on müügil erinevas suuruses ja kaalus telgivaiu, kui need juhtuvad teinekord laagriplatsil samblasse peitu pugema…

Telgikaared

  1. Kasuta telgi all lisapõrandat ehk footprinti

Lisapõrand on loodud selleks, et hoida telgi enda põrand puhas, kuiv ja kriimustustest-vigastustest prii. Samuti on telgi pealiskatteid lihtsam puhtana hoida, kui telki kokku pakkides on selle põrand puhas ja kuiv. Lisakiht maapinna ja madratsi vahel aitab ka vähendada kondensatsiooni teket.

  1. Käitu lukkudega viisakalt

Kõige lihtsam viis luku eluea pikendamiseks on see avada ja sulgeda aeglaselt ning kahe käega. Telgiriie on disainitud olema pingul, seega on lukkudel alati seetõttu pinge peal. Lukku avades samal ajal teise käega riiet kinni hoides väheneb oht, et lukk või selle kelk puruneb. Hoia lukud puhtad ja eemalda nendelt peenike puru, et vältida väikeste osakeste sattumist luku hammaste vahele.

Telgi lukud

  1. Kinnita hargnevad õmblused

Aja möödudes võivad niiskus ja kuumus õmbluseid või nende peal olevat teipi räsida, eriti, kui tegemist on kergekaalulistest materjalides tehtud telgiga. Õmbluste veekindluse taastamiseks on müügil õmblusliimi, millega õmblused uuesti värskeks muuta. Vaata SIIT!  Samuti on müügil spetsiaalset teipi, mida õmblustele kleepida ja nö. plaastreid, millega parandada auke telgiriides (Tear-Aid parandusteip).

Telgi õmblused

  1. Väldi pikaajalist otsest UV-kiirgust

Kuigi telgid pakuvad lisaks tormisele ilmale meeldivat kaitset ka päikese eest, ei tohiks telki püstitada lauspäikese kätte, näiteks hoovi, terveks hooajaks. UV-kiired lõhuvad nailonkiude, muutes need kuivaks ja rabedaks, mistõttu väheneb materjali tõmbetugevus. See võib põhjustada omakorda telgiriide rebenemise, eriti õmblustest ja suurema pinge all olevatest kohtadest. Kuigi polüester on UV-kiirtele veidi vastupidavam kui nailon, tuleb ka sellest materjalist telke hoiustada eemal otsestest päikesekiirtest.

UV-kiirte tekitatud kangakahjustused võivad avalduda ka veekindluse vähenemises. Veekindluse taastamiseks on müügil erinevad pesuvahendid ja peale pesu riidele kantavad spreid, mille abil muuta telgiriie taas värskemaks.

Originaal artikli leiad siit. Kliki siia!

Autor | 2024-04-16T17:48:30+00:00 aprill 12th, 2024|Nõuanded|, |0 Kommentaari