Video ja blogi. Kuidas valida matkapliidile gaase? Millised on talvegaasid? – Kasulik MATKaVIDIN

/, Kütused, Matkapliidid gaasile, MatkaTV, MATKaVIDIN, Primus/Video ja blogi. Kuidas valida matkapliidile gaase? Millised on talvegaasid? – Kasulik MATKaVIDIN

Video ja blogi. Kuidas valida matkapliidile gaase? Millised on talvegaasid? – Kasulik MATKaVIDIN

Ehk oled vahel looduses matkates või metsalaagris istudes tähele pannud, et su hea ja armas matkapliit ei ole justkui alati oma ülesannete kõrgusel. Leeki on küll näha ning pliit peaks justkui töötama, ent kasutegur tundub varasema kogemusega võrreldes veidi lahjemana või hääbud leek mõne aja möödudes sootuks. Selle olukorra taga võib peita end asjaolu, et kasutad külmemates oludes suvistesse tingimistesse mõeldud gaasi, mille küttesegu polegi loodud jahedamates temperatuurides töötama.  Seega on su pliidiga kõik korras ning vahetamist vajaks vaid kasutatav gaas.

Järgnevalt annan väikese ülevaate, mille järgi talviseid gaase ära tunda ning mida tähele panna.

Primuse Winter Gas (pruuni värvi purgid)

Gaasipurgile on kirjutatud talvisele kasutusalale viitav Winter Gas. Propaani ja isobutaani segu sisaldav keermega gaasipurk, mis võimaldab tänu Vapour Mesh lahendusele kasutada talvegaasi kuni -22°C välistemperatuuri juures. Vapour Mesh on purgisisene absorbeeriv paber, mis suurendab vedelgaasi aurustumise võimet. Pärast 60-minutilist toiduvalmistamist on Winter Gas gaasi võimsus 9% ning pärast 120-minutilist juba umbes 15% suurem kui tavalisel gaasil. Isesulguv klapp lubab gaasipurgi põletist kergesti lahti ühendada ning hiljem uuesti kasutada.

Gaas on saadavad kahes suuruses: 230g ja 450g.

Primus winter-gas-450g talvine matkagaas

Primus Pover Gas (punast värvi purgid)

Propaani ja isobutaani segu sisaldav keermega gaasipurk neljaks hooajaks, mis koosneb  25% propaanist, 25% isobutaanist ja 50% butaanist. Kõrge turvalisusega isesulguv klapp lubab gaasipurgi kergesti lahti ühendada isegi siis, kui ta ei ole tühi ja kasutada sama gaasipurki näiteks gaasilambiga. Sobib kasutamiseks erinevate tootjate gaasiseadmetega, millel on keermega süsteem. Gaas on saadaval 100-grammises gaasipurgis. Selle gaasiga peaksid kerges miinuses hakkama saama. Aga kui tead, et ilm juhtub jahedam olema, vali kindlasti Winter Gas, sest parim emotsioon tuleb ikkagi korralikult töötavast matkavarustusest.

Tegelikult ongi nii, et mida rohkem on gaasisegus propaani, seda külmemates tingimustes gaas põleb. Kanguselt teine on isobutaan ning butaan, kui selline, kannab suures osas soojades temperatuurides põlev täitegaas. Seega, mida rohkem propaani ja isobutaani, seda parem.

Primus-power-gas-100g-talvine matkagaas

Coleman 500 Perfomance (oranži rõngaga gaasipurk)

70/30 butaani ja propaani segu sisaldav standardse keermega Colemani gaasipurk sobib kasutamiseks mitmete tootjate gaasiseadmetega: Coleman, MSR, Primus, Optimus jt. Kõrge turvalisusega isesulguv klapp lubab gaasipurgi kergesti lahti ühendada isegi siis, kui ta ei ole tühi ja kasutada sama gaasipurki näiteks gaasilambiga.

Gaasisegu: 70% Butaan + 30% propaan võimaldab süüa teha ka kergete miinuskraadidega, kui väiksema propaani sisaldusega gaasipurgid hätta jäävad.

Primus-power-gas-100g-talvine matkagaas

Coleman C300 Extreme (sinise rõngaga gaasipurk)

Kange gaasiseguga gaasipurk, mis toimib kuni -27°C kraadises külmas ning sobib seeläbi muretult ka aastaringseks kasutamiseks. Standardse keermega Coleman gaasipurk sobib kasutamiseks mitmete tootjate gaasiseadmetega: Coleman, MSR, Primus, Optimus. Kõrge turvalisusega isesulguv klapp lubab gaasipurgi kergesti lahti ühendada isegi siis, kui ta ei ole tühi. Toode on saadaval 230-grammises pakendis.

Coleman c300 xtreme talvine matkagaas

MSR IsoPro (punast värvi gaasipurk)

Purk on tähistatud nelja-aastaaja tähisega!

IsoPro on kvaliteetne kütus, mis koosneb 80/20 suhtega isobutaani ja propaani segust (n-butaani alla 5%). Ületab standardset propaani-butaani segu ja põleb puhtalt ning on kasutatav aastaringselt. Gaasisegu: 80% isobutaan + 20% propaan võimaldab süüa teha ka miinuskraadidega.

MSR IsoPro gaase on saadaval kahes erinevas suuruses: 110g ja 227g.

MSR isopro-4 talvine matkagaas

Kui on aga teada, et süüa tuleb valmistada veelgi külmemates ja karmimates tingimustes, tasub mõelda vedelikkütuseid põletavate pliitide peale. Surve alla pumbatud puhastusbensiin süttib ka väga äärmuslikes tingimustes ning sobib ideaalselt põletamiseks vedelkütuse matkapliitides, sest ta ei sisalda oktaanarvu reguleerimiseks vajalikke lisandeid, mis võiksid ummistada pliidi düüse ning muid olulisi komponente. Üheliitrisest pudelist jagub pikaks ajaks ning ka soetushind on talvegaasidega võrreldes oluliselt soodsam.

Mida teha tühjaks saanud gaasipurgiga?

Tühjaks saanud gaasipurgid on põhimõtteliselt ümbertöödeldav metallpakend kui gaasipurk on täielikult tühjenenud, Selle tõenduseks on pärast täielikku tühjenemist gaasipurki tehtud auk. Augustamine peab toimuma vabas õhus ja eemal tulest, sädemetest ja muudest süüteallikatest, sest isegi siis kui põleti enam ei tööta, on gaasipurgis natuke kerge ülerõhuga gaasi, mis väljudes on tuleohtlik. Matkal olles sobib augu tegemiseks näiteks konserviavaja.

.

Kas MATKaTV-st videot vaatasid?

Kasulike matkavidinate rubriigis anname kiire ülevaate toote kasulikest omadustest ja kasutusvõimalustest. Tooteid tutvustavad matkadel ja seiklustel karastunud ja kogenud inimesed. Väino “Väints” Laisaar on legendaarne looduses kondaja ja teab mida räägib.
PS. kui sulle meie videolugu meeldib, siis pane YouTube kanalis “TELLI” ja saad edaspidi info uutest videolugudest automaatselt.

.

Kliki MATKaSPORDI e-poodi ja vaata matkagaaside valikut.

.

Autor | 2023-01-09T09:57:58+00:00 november 15th, 2022|Campingaz, Kütused, Matkapliidid gaasile, MatkaTV, MATKaVIDIN, Primus|, , |0 Kommentaari