Video ja blogi. Kuidas valida matkauiske ja matkauiskude proovipäev. MATKaTV

/, Matkauisud, Uisutamine/Video ja blogi. Kuidas valida matkauiske ja matkauiskude proovipäev. MATKaTV

Video ja blogi. Kuidas valida matkauiske ja matkauiskude proovipäev. MATKaTV

Käisin proovimas matkauiske, vaata MATKaTV kanali videost kuidas mul läks. Nendest kaunistest kaadritest lähtuvalt soetasin ka endale matkauisudLundhags Fleet. Sellised hästi lihtsad, mida saab kiirelt ja mugavalt matkasaabaste külge kinnitada. Kinnitamine on iseenesest väga lihtne – tõstad jala uisuraua peale, surud kanna õigesse kohta ning sätid mäesuusasaabastele omased plastist rihmkinnitused tugevalt saapa ümber kinni. Üks ümber hüppeliigese ning teine saapa ninaosast kõvasti kinni hoidmas. Ja ongi kõik! Tähele tuleks panna seda, et enne harjutuse algust võiks uisud paika „häälestada“. Selle tarbeks on uisuraual vajalikud poldid ja mutrid, et jalasidemeid saapa ja jala olemuse järgi õigesse kohta nihutada. Õige lõpptulemus peaks välja nägema nii, et uisutera jookseb suure ja järgmise varba vahelt läbi ning tagumine osa jääb võimalikult täpselt kanna keskele. Nii jaguneb raskus uisule ühtlaselt ning uisk ei hakka uisutamise käigus jalga üleliigselt väänama.

Tähele tasub panna ka seda, et jalaklambrite/sidemete kinnitusosad võiksid jääda väljapoole. Muidu võib juhtuda, et avad teise jalaga kogemata liiga lähedalt mööda tõmmates klambri ning uisk tahab saapa küljest lahti tulla.

.

Zandstra EASY GLIDER matkauisud

on aga veelgi lihtsama ülesehitusega ning ka neid saab rihmade abil kinnitada mistahes jalanõu külge. Easy Glider uisud sobivad ühtviisi hästi nii looduslikule jääle kui ettevalmistatud uisuväljakutele. Easy Glider on väga stabiilne, turvaline ja laia toetuspinnaga, seega sobib ideaalselt algajatele, lastele ja noortele. See mudel sobib hästi perre, kus on mitu last, kes saavad korda mööda uiske vahetada ja oma saabastega sõita. Võimalusel kasutada uiskudes jäigemaid ja kõrgemaid matka- või talvesaapaid, sest need toetavad jalgu ja sõitmine on ohutum. Uisutera on valmistatud roostevabast 1,7 mm paksusest terasest, see on tehases teritatud ja koheselt sõiduvalmis. Lisaplussiks on kindlasti ka asjaolu, et kui saapad on laiad või muidu suurte mõõtmetega, siis saab uiskudega kaasa tellida rihmapikendused, mis kinnitatakse olemasolevate rihmade külge ning saadaval on ka abiuisk, mis aitab noorel uisutajal oma esimesed liuglemised turvalisemalt teostada.

Selliseid matkauiske on saadaval kolmes erinevas suuruses: M – jalanõu suurus 31…35; L – jalanõu suurus 36…39; XL – jalanõu suurus 40…44.

.

.

Neile aga, kes uisutamist tõsisemalt võtavad, on pakkuda erinevaid uisu- või suusasaapa külge kinnitatavaid uiske. Siin on peamiseks kaubamärkideks on Lundhags, Zanstra ja OAC, mille valikusse kuuluvate matkauiskude hulgast peaks iga huviline omale just talle sobivad terad leidma.

Siit leiate kiire ka kokkuvõtva ülevaate:

Lundhags T-SKATE Pro treeninguisk

Tömbi ninaga treeninguisk Skate Pro on kerged matkauisud, lühema ninaga ja 25 m pööramisraadiusega. Uiskudele paigaldatakse murdmaasuusa sidemed. Mugavam on sõita puhastatud ja siledal jääl. 100% taaskasutatud materjalidest valmistatud T-Skate Pro uiskudel on uuenduslik tapitud tera kinnitus. Tera on töödeldud nii, et töötab hästi iga temperatuuriga. Terve profiil ja tasakaalu punkt on kohandatud kõikidele NNN ja SNS tüüpi suusasidemete jaoks. Võimalik paigaldada ka NIS plaati.

Lundhags T-SKATE matkauisud

Uuendatud konstruktsiooniga matkauisud kiireks sõiduks, mis on  mõeldud kasutamiseks koos murdmaasideme ja suusasaabastega. Eelistatult uisustiili saabastega. Uisuga on võimalik uisutada ka siis, kui jääd katab kerge lumekiht või jää ei ole perfektselt sile. 100% taaskasutatud materjalidest valmistatud matkauiskude terve profiil ja tasakaalu punkt on kohandatud kruvidega NNN ja SNS tüüpi suusasidemete jaoks. Ühe uisu kaal on 340g.

Zandstra COMPETITION võistlusuisud

Peamiselt uisuväljakule mõeldud tömbi ninaotsaga natuke lühemad võistlusuisud, millega on mugav kurve läbida. Neil on võrreldes DELTA/NIS/ TANGO mudeliga ka kitsam ja paremast terasest tera ja natuke kergem kaal. Samas on uisul tugev voolujooneline kolmnurkne alumiiniumprofiil, mille kõrge teraosa tagab hea juhitavuse ja stabiilsuse ka lumikattel ja konarustel. Uiskudel on Delta Fit All süsteem, mis võimaldab uiskudele paigalda kruvidega kinnituvaid SNS, Prolink, NNN ja BC sidemed. Saadaval suurused: 40 cm – saapa suurus nr. 35…37. 42 cm – saapa suurus nr. 38…40/41. 44c m – saapa suurus nr. 41…43/44. 46 cm – saapa suurus nr. 44…47.

Zandstra TANGO RSM matkauisud kiireks sõiduks

Uuendatud konstruktsiooniga matkauisud kiireks sõiduks. Kõike võimaldav matkauisk, kiireks ja lõbusaks sõiduks. Hollandis toodetud kvaliteetsed matkauisud looduslikul jääl uisutamiseks. T-alumiiniumprofiil ja kõrge teraosa tagab hea läbitavuse ka kerge lumikatte ja konaruste puhul. Uiskudele saab paigaldada kruvidega nii SNS kui NNN/Prolink suusasidemed. Kinnitamiseks kaasas spetsiaalne kruvide komplekt. Uisutera pikkus: 43cm.

Zandstra DELTA FIT ALL matkauisud.

Tugeva kolmnurkse alumiiniumprofiiliga matkauisud, mis on mõeldud looduslikul jääl uisutamiseks. Tugev voolujooneline kolmnurkne alumiiniumprofiil ja kõrge teraosa tagab hea juhitavuse ja stabiilsuse ka lumikattel ja konarustel. Uiskudel on unikaalne patenteeritud Delta Fit All süsteem, mis võimaldab uiskudele paigalda kruvidega kinnituvad SNS, NNN ja BC suusasidemed. Vajalik kruvide komplekt on uiskudega kaasas. Erinevalt Tango mudelist saab Delta raamil klambri asendit muuta. Saadaval suurustes: 40 cm – saapa suurus nr. 35…37. 43 cm – saapa suurus nr. 38…40/41. 45cm – saapa suurus nr. 41…43/44. 48cm – saapa suurus nr. 44…47.

.

Soomest pärit uisufirma OAC valikus on kaks matkauisku:

OAC PROPHET NIS – kiired matkauisud.

Sportlikud kerged ja kiired matkauisud looduslikul jääl uisutamiseks, mis on valmis NNN NIS süsteemi suusasidemete kasutamiseks, kuid sobivad ka teiste suusasidemetega. Uisutera pikkus: 48,5cm.

OAC Carbon Tour EVO II – kerged ja kiired matkauisud.

Ülikerged klaas-karbonfiiber nanokomposiit materjalist valmistatud matkauisud kiireks ja lõbusaks sõiduks. Uisud on mõeldud kasutamiseks koos murdmaasideme ja suusasaabastega. Eelistatult uisustiili saabastega. Uisuga on võimalik uisutada ka siis, kui jääd katab kerge lumekiht või jää ei ole perfektselt sile. Ideaalne uisk maratonidele. Uisutera pikkuseks on 45cm ning üks uisk kaalub sealjuures vaid 97,5g.

.

Kindlast pea palun meeles seda, et jääle minnes võta endaga alati kaasa kaelas kantavad ning kiirelt haaratavad jäänaasklid, et saaksid end läbivajumise korral jääle tagasi aidata ning grupiga minnes peaks vähemalt ühel kaaslasel olema viskeliin. Selle 25 meetri pikkuse ujuva köie abil saate hätta sattunud kaaslase jääaugust välja tõmmata ning seeläbi võimaliku suure ja koleda ära hoida. Viskeliinil on pehmed käepidemed, mis pakuvad head haarduvust ning koti pind libiseb hästi lumel ja jääl.

MATKaSPORDIS on palju kasulikke ja lahedaid asju, mis matkal ja looduses liikudes võivad päästa päeva. Kasulike matkavidinate rubriigis anname kiire ülevaate toote kasulikest omadustest ja kasutusvõimalustest. Tooteid tutvustavad matkadel ja seiklustel karastunud ja kogenud inimesed. Väino “Väints” Laisaar on legendaarne looduses kondaja ja teab mida räägib.

PS. kui sulle meie jagatav info meeldib, siis pane MATKaTV YouTube kanalis klikk nupule “TELLI” ja saad edaspidi info uutest videolugudest automaatselt.

.


Artikkel avaldatud 07.01.2021 | Viimane uuendus 28.11.2023

Autor | 2024-01-10T16:49:26+00:00 november 28th, 2023|MatkaTV, Matkauisud, Uisutamine|0 Kommentaari