Kuidas valida talvejopet?

Kuidas valida talvejopet?

Kui oled valimas sooja ja universaalset talvejopet, mis sobiks nii igapäevaseks linnas käimiseks kui ka tavapäraseks looduses liikumiseks, siis enne valiku tegemist pööra tähelepanu järgnevale:

– Mõtle välja, kuidas talvejopet kasutama hakkad. Näiteks kas viibid pikki tunde külma või saju käes? Vajad hoopis kerget ja sooja kehakatet peamiselt auto ja siseruumide vahel liikumiseks ja lühemateks jalutuskäikudeks? Eelistad tempokamat liikumist? Hindad enim, et jope oleks hästi vastupidav? Kvaliteetne matkajope saab edukalt kõige eelnevaga hakkama, kuid küsimus on selles, mis on Sinu elustiili arvestades kõige tähtsam.

– Soojapidavus. Jälgi soojustuse tüüpi. Sulgtäidis on soojem, sünteetiline materjal talub paremini niiskust. Sulejope headust mõõdetakse terminiga cuin, (fill power), mis on sisuliselt mahukaal. Mida kohevam sulg, seda õhulisem ja soojem. Sulgtäidise mahukaal jääb tavaliselt 300 ja 900 cuin vahele, kus 500-550 loetakse heaks, 550-750 väga heaks ning üle tulemus üle 750 cuin suurepäraseks. Mõningal juhul kombineeritakse sulgtäidist ja sünteetilist täidist, et kasutada mõlema paremaid omadusi. Samuti on järjest tugevamalt kanda kinnitamas Primaloft® – soojustusmaterjal, kus vetthülgavaks töödeldud sulg on kombineeritud sünteetiliste kiududega.

– Veekindlus. Eristatakse vetthülgavust ja veekindlust. Vetthülgavus tähendab vastupidavust kergemale vihmasabinale või lörtsile. Veekindlust mõõdetakse millimeetrites ja veekindel jope peab vastu ka tugeva saju või pikema vihma käes olemise. Veekindlusnäitaja võiks alata 3000-5000 mm. Nõudlikemates oludes peaks see olema 10 000 -15 000 mm. Kuid saada on ka jopesid veekindlusega 30 000 mm.

– Hingavus. Mida aktiivsemalt liigud, seda rohkem peab jope hingama. Hingavus näitab mitu grammi ruutmeetri kohta ööpäevas kangas veeauru läbi laseb ja tähistatakse tavaliselt g/m²/24h. Hingavuse näitaja võiks olla 6000 g/m²/24h ja sealt ülespoole.

– Pealismaterjalist ja membraanist sõltub, kui hästi on jope kaitstud erinevate välismõjude, eelkõige tuule, sademete ja mehaaniliste vigastuste eest. Neist kahest sõltub ka jope hingavus, samuti eluiga. Just membraan on see, mis muudab jope vee- ja tuulekindlaks ning hingavaks. Siin on erandiks looduses liikujate seas legendaarne Fjällräven G-1000 materjal, millel pole membraani, kuid mis on ikkagi hingav ja tuultpidav. See materjal pole küll otseselt veekindel, kuid siiski väga hea vetthülgavusega, millest üldjuhul piisab. G-1000 on tihe ja tugev, umbes kaks korda tugevam kui teksamaterjal. See on immutatud vahaga, mida on lihtne aeg-ajalt ise uuendada. G-1000 jope eluiga on pikem kui membraaniga jope oma.

– Läbimõeldud lisad võivad tunduda teisejärgulised, kuid on pideval kasutamisel vägagi olulised. Näiteks taskute paiknemine ja suurus, et asju oleks mugav võtta või kindad mahuks ära. Osadel jopedel on tasku sisemus soojast materjalist, kus on parem käsi soojendada. Või siis kapuutsi sügavus ja reguleerimise võimalus – et hoiaks piisavalt tuult ja vaateväli oleks avar, seda nii mütsiga kui mütsita.

Universaalseks kasutuseks on sobivaimad need talvejope tüübid:

– Sulejoped – Kõige soojemad ja kõige kergemad. Isegi kuni 3 korda kergemad teistest talvejopedest.
– Parkad – Veekindlad, soojad ja tõeliselt universaalsed. Nii -20 kraadise pakase, kui lörtsi ja vihmaga.
G-1000 joped – Eriti vastupidavad ja kauakestvad.

kliki end talvejopede lehele
Autor | 2023-08-31T15:57:59+00:00 november 15th, 2022|Fjällräven, Matkamine, Nõuanded, Soojustatud joped||0 Kommentaari