Milline on hea matkajalats?

/, Nõuanded/Milline on hea matkajalats?

Milline on hea matkajalats?

Varakevadel on eriti tähtis roll matkajalanõudel, riietel ning matkavarustusel. Kalameeste lemmikjalanõud – kõrge säärega kummisaapad sobivad küll vees seismisel, aga kui kalapüügikohani on vaja kümneid kilomeetreid kõndida, on sobivaimad kõrge säärega veekindlad matkasaapad. Sellised on head ka näiteks räätsade või lumisel ajal matkasuuskadega Eestimaa soodes-rabades seigeldes. Matkajalanõude esmased nõuded on suhteliselt jäik ja mittelibisev tald, sääre piisav kõrgus, et kaitsta pahkluud ebatasasel pinnal väljaväänamise eest, ning veekindlus, kuid samal ajal hingavus.

Milliste jalatsitega ei tohiks aga mingil juhul matkama minna?

Liiga väikeste ja matkapiirkonnale ebasobivate jalanõudega. Näiteks suvejalatsitega ei tohiks minna külmunud sohu või metsa, kummikud jällegi ei sobi kuuma ilmaga. Jalavarju valides tuleb mõelda ka sokkidele. Talvel vali saabastesse jalgu soojendav ehk meriinovillasisaldusega sokipaar. Jalatseid ostes arvesta, et palju kõndides jalad tursuvad. Seepärast tasub valida pigem 0,5 numbrit suurem saabas kui liiga paras.

Hea matkajalatsi 3 omadust:

1. Jäik tald paindub koos jalalabaga, kuid ei lase maa konarustel ega kividel jalatalda valusaks teha. Selline kombinatsioon saavutatakse, kui saapa- ja sisetalla vahele on paigutatud spetsiaalne plastist vahetald. Libisemise vastu aitab Vibrami materjalist välistald.

2. Sääre kõrgus jaotub kolmeks: matkatossud ehk madalad matkajalanõud on suviseks või kergemaks kasutamiseks. Matkasaapad – kannaosas kuni 20 cm kõrgused saapad – sobivad rasketele looduslikele maastikele ja raske seljakoti kandjale. Kõrgema säärega matkasaapad – kannaosas 27 cm kõrgused saapad – sobivad hästi metsas risus-räsus liikujatele, militaristidele, inimestele, kes liiguvad palju soodes-rabades, ka lumes.

3. Veekindlus ja hingavus – need omadused tagab saabastes voodrina kasutatav materjal Gore-Tex. Gore-Tex peab selleks olema saapa sisemuses nagu sokk – ülaservast teise servani ühes tükis. Jalakuju andmiseks tehtud õmblused peavad olema teibitud.


Avaldatud 25.10.2018 | Uuendatud 22.09.2023

Autor | 2024-03-04T15:58:06+00:00 september 22nd, 2023|Matkamine, Nõuanded||0 Kommentaari