Kui on soov minna rattamatkale või kui liigud rattaga linnaliikluses, siis millist rattakotti valida?
Jalgrattakotid on rattamatka oluline varustuse osa. Rattakotte on loodud ette lenksu külge, ratta keskele pulkade vahele, taha sadula külge, taha pakiraami külge ja siis on veel ka rattakärud. Argo ja Väinz vaatasid ja rääkisid MATKaTV saates rattakottidest
VIDEO SISUKORD
- 0:30 Uued trendid
- 1:04 Maastikuratta kotid raami külge
- 1:35 Taco süsteemiga raamikotid
- 3:05 Lihtsad pakiraami koti süsteemid
- 4:40 Lihtsalt paigaldatav päevamta rattakott
- 5:20 Väiksed dokumendi ja rattakotid
- 6:40 Moodsad hipsterite igapäeva ratta ja -õlakotid
- 7:55 Kumba lahendust siis eelistada? Lihtsat Taco süsteemi või statsinaarseid?
.
Rattamatka trendid
Kõigepealt trendidest – rattad on muutunud ägedamateks, käike on juurde pandud, amorte, vedrusid, aga ühtlasi on maha võetud sellised asjad nagu erinevad kruviaugud, kuhu varasematel ratastel sai pakiraami kinnitada.
Moodsamad ja sportlikumad rattad ei ole eriti matka omad ja neile pole klassikalist pakiraami ette nähtud. Distantsi sõita on sellistega väga hea sõita. Sellistel ratastelt on kola vedamiseks välja mõeldud sellised lahendused, mida saab kinnitada raami külge. Need kinnituvad torudele ja lenksudele ning eraldi pakiraame polegi vaja.
Lühidalt, kergemat asjad ette, vahepealsed keskele ja raskemad asjad siis nii taha, kui saab. Keskmist kotti ei või liiga laiaks ajada, sest muidu võib hakata vastu sääri käima.
Taco rattakoti süsteemid
Taco rattakottide lahendused MATKaTV-s
Esimese lenksu külge kinnitatav lahendus on oma olemuselt selline nagu taco, kuhu saab suvalisi asju vahele kinni tõmmata. Ei pea spetsiaalse kujuga kotti ostma, vaid on tehtud üks multifunktsionaalne toode.
Kui see pakist välja võtta, siis seal on ka üks veekindel varustusekott, mille otsad saab kokku rullida. Põhimõtteliselt on tegemist sellise rattakotiga, mis hammustab ennast ümber pagasi kokku.
Samasugune lihtne taco lahendus on tehtud ka taha. See näeb välja nagu väga väikesele lapsele mõeldud iste ning sellega käib kaasas koonuskott.
Koonuskott on veekindel ning sellega ei juhtu midagi ka vihma kätte jäädes. Kui rattal pole tagumist porikat siis veekindel koonuskott hoiab kõik asjad ilusasti puhtad ja kuivad.
Lenksu külge peaks paigaldama kergemad asjad, et sõit oleks stabiilsem ja ei kukuks külili. Raskemad asjad taha ja kui on eriti palju asju, siis tõsisematele matkajatele on saadaval ka järelkäru, mis lohiseb veelgi rohkem taga.
Pakiraami rattakotid
Vaude Karakorum pakiraami rattakotid on tõenäoliselt kõige lihtsamad ja mahukamad lahendused. Kotid tõstad lihtsalt kaksi-raksi pakiraami peale, nagu naabriplika, kui nooruses sõitma läksid. Kotid kinnitad pakiraami külge ning ongi ühe korraga kolm kotti ratta küljes.
Kinnitusteks on kaks „hambakest“, mis tuleb lahti tõmmata. Seejärel kott konksudega ümber toru ja siis klõpsud kinni. Ja ongi kott rattale kinnitatud.
Lahedamatel kottidel on võimalus ülemised pakiraami kotid komplektist eraldada ja muuta need oluliste asjade seljakotiks. Võtad ööseks telki kaasa või linnas ringi liikudes kaasa.
Kotid on kasutatavad ka ühekaupa või siis korraga. Täpselt nii, nagu vaja on ning palju varustust kaasa on vaja võtta. Ja kuna rattamatka asend on enamast ikkagi sundasend, ja seljakotiga on halb sõita, siis tasub see ikkagi pakiraamile paigutada.
Lihtsalt paigaldatav päevamatka rattakott.
Vaude Silkroad rattakott on väike mõnus üle õla kantav rattakott. Kott kinnitatakse kärrpaelaga tavalisele pakiraamile. Kotil on pudelitasku, helkurid ja vihmakate.
Sellise kotiga saab päevakraami ilusasti kaasa võtta.
Ja kui päevakraami pole vaja kaasa võtta, siis on valikus kaks sellist huvitava kujuga rattakotti, millest üks kinnitub toru ja lenksu vahele. Teine võiks kuju poolest sobida püstoli hoidmisele, ning kinnitub samuti torude külge.
Õige asend on siiski selline, et kiri on õiget pidi ning selles on hea vedada rattalukku, telefone, võtmeid, rahakotti jne. Ja siis, kui on vaja rattast eemale minna, saab selle lihtsalt ratta küljest kaasa võtta.
Väiksed dokumendi ja telefoni rattakotid
Igapäevaseks kasutamiseks näiteks dokumentide, telefonide või ratta “esmaabivahendite” kaasas kandmiseks on loodud väiksed keskraami, sadula ja pulga kotid, mida on lihtne paigaldada. Vaude Aqua Box on kujukindel ja veekindel lenksu kott, mis näeb moodne välja ja mida on lihtne endaga kaasa võtta.
Moodsad hipsterite igapäeva rattakotid.
Tänapäeva hipsterimaailmas, kus paljud töötavad kontoris ja tahavad jalgrattaga tööl käia, siis neile on mõeldud moodsam lahendus – Vaude Cyclist Messenger.
Selle õlakoti-laadse koti saad ratta küljest ära võtta ning üle õle panna.
Lääne-Euroopas on väga popp sõita selliste üle-õla kottidega. Aga kuna sellega on ebamugav sõita, saab antud koti lihtsa koti külge käiva lahenduse abil ratta pakiraamile kinnitada. Muidu ei oskaks peale vaadates arvatagi, et tegemist on rattakotiga. Antud kotti saab kinnitada ka esimese pakiraami külge, aga nagu enne öeldud sai, ei tasuks esimest otsa väga raskeks ajada.
Kumba siis eelistada? Lihtsad taco süsteemid või statsionaarsed?
Kas neid lihtsaid taco-süsteeme, mille vahele saab lihtsalt kinni tõmmata vajaliku koguse asju, või siis neid, mis on statsionaarselt paigas?
Kui peaks igapäevaselt sõitma, siis soovitame eelistada statsionaarseid kotte. Tuled hommikul ratta juurde. Paned oma klõpsud kinni ja tead täpselt, kuidas kõik toimib.
Taco lahendused on head kui sõidad vahel niisama linna vahel. Väikse sortsu pärast pole mõtet raame ja muid asju kaasa vedada. Kottidena saad kasutada oma igapäevaseid moodsaid selja ja käekotte. Kui on vaja kuhugi minna, saad asjad kiirelt ratta külge tõmmata ja on probleem lahendatud.
Postitusega seotud tooted.
Suurem valik jalgrattakotte MATKaSPORDI e-poest.