Kui matkateekond välja valitud, tuleb mõelda, kuidas navigeerida matkarajal. Tänapäeval on õnneks nii palju tehnoloogilisi võimalusi selleks, et ka kõige halvem orienteeruja ei tohiks ära eksida. Annan mõned moodused, kuidas matkarajal navigeerida
1. Kuidas telefoniga matkarajal navigeerida
Jah, see moodus tuleb ilmselt ootamatult, aga tänapäeva telefonid on väga heade võimetega, miks mitte neid ära kasutada. Telefoni peaks tõmbama siiski offline-kaardid, kuna metsas internetile lootma jääda ei ole kõige mõttekam. Mida detailsemad kaardid, seda paremad, Google Maps kahjuks ei ole looduses kõige täpsemate kaartidega. Ise kasutan iOS seadmes rakendusi Maps.me ja GPX viewer. Esimene neist on tasuta, kuid sellele ei saa tõmmata GPX kaarte sisse, teine on ka tasuta, kuid offline-kaartidele ligi pääsemiseks pidin veidi maksma. Tean, et Maps.me on olemas ka Android seadmetele. Teine populaarne rakendus, mida ma ise ei ole kasutanud, on Alltrails, samuti saadaval iOS kui Android seadmetele. Kui ma eelnevas postituses rääkisin GPX kaartide joonistamisest, siis need samad joonistatud GPX kaardid võib tõmmata telefoni, siis on lisaks kaardile olemas ka matkateekond. RMK pikkadest matkaradadest on samuti tehtud GPX kaardid, mille saab RMK kodulehelt alla laadida, seega ei pea neid ise joonistama.
2. Matkaradade tähistuste järgi
Tähistatud matkaradadel ei ole tihti kaarti vajagi, kuna on suhteliselt hästi tähistatud. Varuvariandina peaks siiski telefon kaasas olema, kuid enamjaolt ei lähe seda tarvis. Tuleb lihtsalt jälgida matkaradade poste või puudel olevaid tähistusi. Igal tähistatul matkarajal on oma värvi tähistused, RMK kodulehel on alati kirjutatud, mis värviga on antud matkarada tähistatud.
3. Paberkaart
Tehnoloogia võib vahel alt vedada. Veekahjustus telefonil, tühjaks saanud akupank jne. Paberkaardid see-eest kunagi alt ei vea. Paberkaarte RMK matkaradade kohta saab osta RMK külastuskeskustest ja nende kontorist. Muidugi saab ka ise kaarte välja trükkida, aga see ei pruugi alati nii detailne tulla, kui võiks. Kaarte kasutades oleks mõistlik kaasa võtta ka kompass, et teada, mis pidi kaarti hoida. Kompass võiks varuvariandina isegi niisama kaasas olla, sest Eesti on nii väike, et ära eksides kogu aeg ühte suunda hoides jõuab lõpuks ikka kuskile asustatud piirkonda välja.
4. Suunto kell
Suunto kellal on selline tore võimalus, et GPX kaardi raja võib tõmmata kella ning seda on võimalik kella pealt alati jälgida. Samuti hakkab kell riidlema, kui rajalt 100m eemale kalduda ning annab hoiatuse. Seega on alati kindel, et keegi annab teada kui valele rajale minna.