Miniseiklus peale tööpäeva kella 17-st 9-ni

/, Magamiskotid, Matkamine, Päevamatka kotid/Miniseiklus peale tööpäeva kella 17-st 9-ni

Miniseiklus peale tööpäeva kella 17-st 9-ni

Mis asi on miniseiklus?

Termini miniseiklus (ing. microadventure) tegi tuntuks inglise seikleja Alastair Humphreys. Oma sisult tähendab see lühikest, lihtsat, kohalikku, odavat – (aga ikkagi lõbusat), põnevat väljakutset ja värskendavat äraolemist looduses tööpäeva õhtul kella 17-st kuni järgmise hommiku kella 9-ni ehk siis looduses äraolemist koos ööbimisega.

Kellele sobib miniseiklus?

Miniseiklus on põnev nii neile, kes on juba loodusehundid kui ka neile, kellel on vähene looduses liikumise kogemus või pole seda üldse. Loodusehunt saab lihtsalt keset kiiret töönädalat argisaginast välja loodusesse patareisid laadima, loodust nautima ja  päikeseloojangut vaatama. Looduskauge inimese jaoks on ühe öö seiklus juba iseenesest seiklus ja uudne kogemus koos väikese ettevalmistusega.

Seiklema võib minna väiksema seltskonnaga, näiteks töökaaslaste või perega. Aga eks see ole selline ettevõtmine, et kui juba koos kellegagi minna, siis ikka nendega, kellega on Sul hea koos olla. Seltskonnaga minnes võta kaasa näiteks kaardid mängimiseks. Kui on pillimees, siis võtke pill kaasa ja leidke internetist laulusõnu. Laulujoru tõstab alati tuju.

Miniseiklus on ka suurepärane vaheldus pereinimestele. Paljud lapsevanemad kahestuvad oma mõtetes. Nad tahavad Oma aega, aga samas tahavad nad olla koos Oma perega.  Peres võib olla üks paariline loodusesõber, aga teist ei tõmba üldse loodusesse. Loodusesõber käib tööpäeva õhtul sipsti komandeeringus ära ja nädalavahetusel jääb aega paari- ja pereelu elamiseks.

Üksi minnes saad anda endale aega mõelda omi mõtteid või mõtted üldse mõtlemata jätta. Anna endale aega kuulata loodushääli, vaadata vee vulinat või merekohinat ja vaadata päikese loojumist. Võta kaasa lugemismaterjal, see mis juba ammu ootab riiuliserval oma aega. Anna endale aega lihtsalt olla Sina ise.

Millal seigelda?

Miniseiklus (ingl. microadventure) on 17-st 9-ni ööbimisega looduses äraolemine tööpäeva õhtul. Hommikul tööle minnes võtad kõik vajalikud asjad seikluseks kaasa. See oleks nagu läheksidki komandeeringusse. Kui “kell kukub”, siis kellel piltlikult, kellel päriselt käib arvutikaas tonksti kinni ja “punuma”.  Veedad mõnusa õhtu, ööbid looduses, hommikul maitsev kohv ja puder ning lähed oma seikluselt otse tööle nagu muiste. Välja pakutud kellaajad on tinglikud, iga seikleja sätib seikluse aja enda argielu järgi.

Seikluse saad ühendada ka tööreisiga ühest linnast teise. Kui elad Lõuna-Eestis ja pead olema järgmisel hommikul Tallinnas koosolekul, siis võid juba eelmisel õhtul minema hakata ja anda endale ühe õhtu looduses.

Miniseigelda võib igal aastaajal ja iga ilmaga. Kuivõrd miniseklus on oma olemuselt mõeldud lihtsaks ja odavaks, siis sobib seiklemiseks ikkagi soojem ja kuivem aeg. Vihma ja lumega seiklemine eeldab juba toekamat varustust. Matka- ja loodusehuntidel on reeglina selline varustus aja jooksul tekkinud ja nad saavadki endale pakkuda aastaringset kogemust. Vähese käimisega loodusesõpradel on tavaliselt olemas lihtsam ja pigem sooja aja varustus. Sinu seikluse aeg sõltub ka siis natuke Sul olemasolevast varustusest, laenamise või juurde ostmise võimalusest.

Kuidas ma siis lähen?

See ongi üks esimesi ülesandeid endale seikluse seadmisel. Üks tund võiks olla selline optimaalne aeg seiklema minekuks, pead ju hommikul tööle tagasi ka jõudma.

Tallinnas ei pruugi autoga ühe tunniga linnast väljagi saada. See kes iga päev Tallinnas ringi sõidab, siis selle jaoks on see reeglina nii kui nii surnud aeg ja ta hakkab oma aega arvestama linna servast.

Kui käid iga päev näiteks autoga tööle, siis oma seiklusele võiksid sõita bussiga. Võta endale aega avastada, kas linnast maale sõidavad digiekraanidega Lux bussid või saab ehk ka nõuka aegse Paz bussi hõngu tunda. Kui sõidad tööle bussiga, siis ehk proovid seiklema minna rongiga. Rongi peatusest 3-4 km laagripaika astuda oleks ju igati asjakohane.

Seikluspäeva võid alustada ka jalgrattaga tööle minemisega. Õhtul pedaalid jalgrattaga otse töölaua tagant laagrisse. Või sõidad vahepeal rongiga linnast välja ja siis jalgrattaga laagripaika. Igati mõnus ja tore vaheldus autoga ummikus koju sõitmisele. Ummiku jutt kõlab suurlinna jutuna, aga vahelduse otsimise mõte jääb alles.

Kui Su valitud asukoht on jala või rattaga minekuks siiski tsipake kauge ning buss ja rong sinna ka ei sõida, siis ole lahke seiklema auto või mootorrattaga. Mis seal salata, eks autoga olegi lihtsam minna ja olla. Kui puudub looduses käimise kogemus, siis minegi esimesel korral autoga. Autoga minnes saad kaasa võtta piisavalt asju. Suuremas autos saad ka öösel autos magada. Eks ole ka seiklus juba tööpäeva õhtul metsa minemine ja hommikul otse tööle.

Kuhu ma siis selle ühe õhtuga seiklema jõuan?

Sihtkoha valimisel lähtu oma valitud transpordist. Rongiga rappa ei pruugi ju jõuda. Lähtu põhimõttest, et see peaks Sinu jaoks olema midagi uudset, aga siiski ainult tunnikese kaugusel. Samuti arvesta, et sa ilmselt jõuad külastada ühte vaadatavat paika või siis seal paigas laagerdada.

Algajale seiklejale on esmane soovitus RMK loodud loodusegakoos.ee veebileht. Otsi lähim lõkke- või laagriplats ja asu teele.

Googelda kas ja mida on kirjutatud internetti sinu töökoha, kodukoha või sihtkoha ümbritsevate paikade kohta. Kas seal leidub mõni huvitav ajalooline ehitis, maamärk, rändrahn vms. Kas tunni kaugusele jääb mere, järve või jõekallas mille ääres õhtu veeta. Kas tead läheduses mõnda raba, ilusat metsaalust – millest oled kuulnud ja tahtnud juba ammu külastada.

Tore asi on näiteks google maps kuhu on peale märgitud päris palju maamärke ehk leiad nende seast huvitava paiga kus peatuda.

Kuidas ma siis seal ööbin?

Esimesena kangastub ilmselt silme ette telk, matkamadrats ja magamiskott. Soovitus on ööbida ainult madratsil ja magamiskotis. Telki ei pruugikski kaasa vedada. Enne uinumist vaatad tähti taevas ja kuulad looduse hääli. Koged närvikõdi, et mis nüüd juhtuma hakkab kui mul ei ole midagi kaitsvat ümber. Sääskede perioodil võta näokaitseks kaasa sääsevõrk.

Mõne jaoks tundub veider panna matkamadrats niisama metsa alla või heina peale ilma, et seal all ja ümber ei oleks telki. See ongi miniseikluse mõte.

Kui olime beebid, siis pakkisid meie armsad emad meid soojadesse riietesse ja panid meid pea iga ilmaga välja kärusse magama. Miks ei peaks me nüüd saama ilma telgita looduses magatud?

Vajalikud matkatarbed, mis kaasa võtta

Kui muidu võib laagerdama minek tunduda suure ettevõtmisena (sellepärast seda reeglina nädalavahetustel ju tehaksegi), siis minisekluse juures tuleks arvestada minimaalse ettevalmistuse ja varustusega. Aga nipet näpet matkavärki oleks siiski hea kaasa võtta.

  • Magamiskott. Sooja ilmaga sobivad lihtsamad kotid väga edukalt.
  • Magamiskoti pealiskotid ja siselinad. Pealiskott kaitseb sinu magamiskotti kaste niiskuse eest. Soojemal ajal saab seal sees ka magada ja on kergem kaasas vedada kui magamiskott. Kui sul pealiskotti ei ole, siis saad magamiskoti (ja muu matkavarustuse nign riided) muuta niiskuskindlamaks Nikwaxi hoolduvahenditega.
  • Matkamadrats. Selleks sobivad nii matkamatid, õhkmadratsid kui isetäituvad õhkmadratsid. Mugavusearmastaja võtab kaasa ka padja, nutikas teeb selle näiteks toppides oma jope selle varrukasse.
  • Vihmakate / tarp. Kui kardad või on oht vihmale, siis võid kaasa võtta vihmakatte või tavalise 2×3 m koormakatte kile.
  • Telk. Kui päris lageda taeva all ei soovi, siis telk on alati abiks.
  • Soojad riided. Soe pesu, tuule- ja vihmakindlad püksid ja jope. Kui on oht külmemale õhtule, siis võta kaasa ka õhukesed kindad.
  • Pealamp või taskulamp. Enne kontrolli patareisid/akut.
  • Hambahari ja -pasta.
  • Prügikott.
  • WC paber.
  • Vett joogiks. Seikleja standardvarustuses võivad olla ka erinevad veepuhastus lahendused ja saad igal ajal igal pool teha joogivett.
  • Toidupoolist õhtuks ja hommikuks. Kohvipuru või 3in1 lahendused. Kiirpudrud või pudru helbed. Võileivamaterjal. Pirukad. Või juba valmis ja kiirelt valmistatavad matkatoidud.
  • Matkapliit. Gaasipliidid või vedelkütusega pliidid. vms. Kindlasti kütus bensiin või siis gaasiballoon piisava kütusehulgaga.
  • Veekeedu pott tee / kohvi või pudru keetmiseks.
  • Tikud või tulepulk.
  • Toidunõud. Pudrukauss, kohvitass, pudrulusikas jne.
  • ja kindlasti leiad veel miskit Sinu jaoks kaasa. Raamat. Kaardipakk. Tahvelarvuti lugemiseks. Õng. Binokkel. Fotoaparaat. Paber ja pliiats. …. .

Seiklema

Kõik see kõlab ju lihtsalt, vähemalt looduse- ja matkahundile. Või tundub see kõik siiski piisavalt tülikas? Või ikkagi seiklusrikas? Ei tea? Võta ette!

Kindlasti on see midagi muud kui lihtsalt SPA puhkus.

Reeglina selliste ettevõtmiste puhul on kõige raskem saada ennast diivanilt püsti ja jõuda välisukseni. Tee ära!

.

Looduses näeme.

Kui sulle hakkasid miniseiklused huvi pakkuma, siis rohkem saad nende kohta kogemuslugusid lugeda alastairhumphreys.com.

Looga seotud ja soovitatud tooted

Päevamatka seljakotid. Pilt: tiso.com
Magamiskotid Matkaspordist. Pilt. mountainiq.com

Sobilikud kerged -5- +9 kraadi magamiskotid leiad e-poe lehelt.

Matkamadrats. Pilt: outdoorguru.com

Seikluseks kergeid matkamadratsid leiad isetäituvate madratsite või õhkmadratsite seast.