VIDEO. Matkasokid. Miks eelistada tehnilist sokki tavalisele sokile. MATKaTV

/, Matkamine, MatkaTV, Sokid/VIDEO. Matkasokid. Miks eelistada tehnilist sokki tavalisele sokile. MATKaTV

VIDEO. Matkasokid. Miks eelistada tehnilist sokki tavalisele sokile. MATKaTV

Sellel korral võttis Väints ette Lorpeni matkasokid.  Matkasokid, spordisokid, suusasokid ja jahisokid. Väints küsis ja meie tootejuht Eda rääkis lahti, miks on tehnilised sokid paremad kui tavalised villased või puuvillased sokid.

.

Saate sisukord:

0:16 Mis on Lorpen?
1:09 Matkasokid erinevad puuvillasest sokist
2:10 Kuidas matkasokid töötavad?
4:04 Talvised ja suvised matkasokid?
4:50 Jooksusokid
5:19 Sokid jahimeestele
5:56 Suusasokid
6:42 Kuidas eristada Lorpeni sokke?
8:13 Miks osta Lorpeni sokid?

Kui sulle MATKaTV saade meeldis, siis mine YouTube MATKaTV kanalile ja pane “TELLI”. Saad edaspidi automaatselt info uutest videolugudest.

Video transkriptsioon:

Tere hääd seiklejad.

Täna räägime sokkidest.  Aga mitte nendest sokkidest mida miljonid vanaemad igal aastal jõuluvanale koovad, vaid matkasokkidest ja peaasjalikult Lorpenist.

Aga, et teemaga edasi minna küsingi alguseks, mis asi on Lorpen?

Lorpen on Hispaania firma, mis asutati 1985. aastal. Alguses tootsid nad sokke suurtele kaubamajadele. 1998. aastal hakati tootma tehnilisi sokke. 2004. aastaks müüsid nad oma sokke juba 45 riigis üle maailma. Ning juba 2013. aastaks olid nad turuliidrid tehniliste sokkide osas päris mitmes riigis. Sokke müüdi siis 65 erinevas riigis, seal hulgas ka Eestis. Tegemist on tehniliste sokkidele spetsialiseerunud firmaga.

Sa räägid tehnilistest sokkidest. Maakeeli need on tõenäoliselt matkasokid või see on selline nimetus, kuidas enamus inimesi neid tänapäeval tunneb.

Jah, selles mõttes, et need on sellised sokid millega on hea ka pisut liikuda ja mida on päev otsa hea kanda ning ikka on mugav olla.

Mille poolest matkasokid üldse erinevad tavalistest puuvillastest sokkidest?

Kõik tulebki sellest, mis materjale kasutatakse. Lorpen kasutab oma matkasokkides selliseid materjale nagu Primaloft, Coolmax, Thermalite ja veel palju selliseid erinevaid materjale, mille omadused on sellised kui jalg higistab ja puuvillase sokiga läheb jalg niiskeks ja puuvillase sokiga ei ole üldse hea olla, siis nende sokkide materjalid juhivad niiskuse jalast eemale ja aitavad hoida jala kuivana.

Lisaks on matkasoki puhul veel see, et matkasokid ei ole väga õhukesed. Isegi suvine sokk. Sest paksem sokk on jalas ja saapa sees mugavam. Kogu soki ulatuses ei ole paksus ühesugune. Kanna ja talla alla on natuke paksemad kohad tehtud, et oleks selline pehme ja mõnus.

Samuti on sääre pikkus oluline, et kui saapa sees sokki kanda, siis soki serv tuleks üle saapa ääre selleks, et jalatsi serv ei hakkaks sääre peale käima.

Mis moodi matkasokid üldse töötavad? Sa rääkisid, et kanna all ja päka all on pehme, aga mis on seal veel mingeid selliseid erilisi nüansse?

Lorpen teeb kahekihilisi sokke ja kolmekihilisi sokke. Seal ongi just see, et ühes sokis kombineeritakse siis mitut erinevat  materjali.

Näiteks kolmekihiliste sokkide puhul on nii, et see kiht, mis on vastu jalga, see on sellisest materjalist, mis ei ima niiskust ja juhib niiskust edasi teise kihti selleks, et jalg püsiks kuiv ja oleks mõnus olla.

Teises kihis hajutatakse laiali. Nüüd sõltub jalatsist kui hästi jalats hingab. Kas niiskus saab kohe välja tulla või siis kui see jalats jalast ära võetakse.

Üks oluline asi nende Lorpeni sokkide puhul on see, et välimine kiht on nailonpolüamiid, mis on hästi vastupidav ja need sokid kestavad kaua. Seal ongi, et näiteks see sama vanaema kootud villane sokk on väga hea ja soe sama moodi, siis Lorpeni meriinovillasel sokil on kaitseks nailoni kiht ning seetõttu Lorpeni villane sokk kestab oluliselt kauem.

Hõõrdumisega tegelikult on selline teema, et kõik Lorpeni sokid sisaldavad 10% lükrat. Lükra on selline materjal, mis hoiab selle soki jalas paigal. Ta ei vaju kortsu. Kui sokk vajub jalas kortsu, siis see on üks põhjus miks võivad tekkida villid.

Lorpeni sokkidel on see hea asi, et saapa sees on sokk sirgelt jalas. Teine võimalus on veel kui villid on kergesti tulemas, siis on võimalik kasutada Lorpen Liner sokke. Pannakse õhuke alussokk, teise soki alla. Liner sokke on kahte sorti. On eraldi talvised sokid, mis on siis sellisest materjalist, mis aitavad jalga soojas hoida ja suvised Liner sokid.

Lisaks on õmblus, mis on nendel sokkidel siin varvaste kohal, on selline mittetuntav nagu kokku heegeldatud. See ka ei hakka hõõruma.

Mis neil talvistel ja suvistel sokkidel üldse vahet on? On lihtsalt ainult paksuse vahe?

Ei, kusjuures paksuse vahet ei olegi. Tegelikult on suvised matkasokid tihtipeale sama paksud kui talvised sokid. Vahe ongi lihtsalt nendes materjalides, mida kasutatakse. Talviste sokkide puhul on sellised materjalid, mis aitavad jala hästi soojas hoida. Ongi Primaloft, meriinovill, Therma Lite.

Suviste sokkide puhul näiteks on põhiline Coolmax kiud. Mis on siis selline, mis aitab jalga just jahedana hoida. Aga kõik nad on sellised, et juhivad niiskust väljapoole, et jalg oleks ikkagi kuiv. See on oluline nii suvel kui talvel, et jalg oleks kuiv.

Milliseid sokke veel on? Täna räägime matkasokkidest, aga kui Sa enne rääkisid tehnilistest sokkidest, siis milline see valik on? Millise murega tasub veel poodi tulla?

Lorpenil on olemas jooksusokid.

Need on siis enamasti kolmekihilised just selle mõttega, et see niiskuse juhtimine oleks väga hea ja jalg püsiks kuiv. Nad on natukene madalama säärega, jooksujalatsis ei ole sellist kõrget säärt vaja. Sokk on ise natuke õhem, et oleks just natuke rohkem hingav, aga samas kanna alla on ikkagi pandud sellised pehmendused, et oleks mugavam.

Lorpen teeb sokke ka jahimeestele.

Jahimehed kannavad põhiliselt jahisaapaid, mis on kõrgema säärega kui on matkasaapad. Jahisaabaste puhul tehakse see sokk või võib öelda isegi, et põlvik, kõrgema säärega, et ta ulatuks siis kogu selle jahisaapa sisse. Muus mõttes on omadused samad, mis matkasokkidel. Sama moodi on nad kahekihilised, et see konkreetne sokk on siin meriinovillaga. Sisemine kiht on meriinovill, välimine kiht on kulumiskindel selleks, et need sokid kestaksid kaua.

Lorpen teeb ka suusasokke.

On olemas murdmaa suusasokid. Mis juhib niiskust jalast eemale ja hoiab jala soojas. On olemas ka mäesuusasokid, mis on siis kõrge säärega, et nagu põlvikud, et kui kanda ka  mäesuusasaapa sees või lumelaua saapa sees, siis on see sokk kõrgema säärega. Neid on ka erineva paksusega, et on sellised paksemad sokid. Kes tahab paksemat ja on ka natuke õhemad, kuid ikkagi samas hoiavad sooja. Saavad ka suusatajad endale Lorpeni sokid.

Suusasokke on võimalik osta ka lastele. Siin on sellised meriinovillaga soojad kõrge säärega sokid, mida on kaks paari pakis ja nad on erineva mustriga. Saab korraga kaks paari sokke.

Kuidas eristada matkasokke kodus?

Kui nendele pakkidele peale vaadata siis on siin selgelt ära näidatud, mis mille jaoks sobib. Aga no ilmselgelt kodus kandes ma seda pakki alles ei hoia. Kuidas ma pärast aru saan, et näiteks aasta pärast on mul lihtsalt peotäis sokke, nagu mul tegelikult ju ongi, aga ma ei tea nende kangusest ja enam ei mäleta nende kasutusala .

Kogu see infot, mis on nüüd pakendi peal, seda soki peal muidugi ei ole. Ei ole kirjutatud ka seda, et kas on suvine või talvine sokk. Kui paksus on ka ühesugune siis võib tõesti veidi nagu küsimus tekkida.

Aga on üks väike asi mille järgi saab seda kindlaks teha. Uuematel sokkide on siin üleval servas, kui see serv keerata alla, selline tähekombinatsioon. Siin on näiteks T3MMH, mis ei ütle kasutajale muidugi mitte midagi. Kui see lühend trükkida kas MATKaSPORDI lehele sisse või Lorpeni lehele sisse, siis ta saadab selle soki lehele, millega tegu on. Seal saab juba, siis täpsemalt lugeda, mille jaoks see sokk sobib. Teine asi on veel, et kui ei mäleta mis suurus sai ostetud, siis see suuruse märk on siin sees. Saab kiirelt näiteks e-poest osta, et siis teab, mis suurust ja mis sokki täpselt vaja on.

Jalanumber tõenäoliselt ei lähe meelest ära. Selle suudab ikka meelde jätta. Aga hea ikka kui see keeruline kood on soki sees.

Osadel vanematel sokkidel oli see kood kootud siia etteotsa. Peab vaatama kas ta on siis siin ees või kui ta ees ei ole, siis on ülemise serva sees.

Miks osta Lopreni matkasokid?

Nii aga võtame siis lõpetuseks kokku need põhilised punktid mille pärast Lorpeni sokid head on?

Kõik mis ma siin eelnevalt rääkisin.

Esiteks, sokid sisaldavad lükrat. Sokk seisab jalas paigal, ei vaju jalas kortsu.

Teiseks need materjalid, mida kasutatakse, on sellised, mis aitavad juhtida niiskust jalast eemale. Jalad on kuivad. Talviste sokkide puhul kasutatakse materjale, mis hoiavad jalad soojas. Välimine kiht on nailonpolüamiid, auk ei kulu kohe sisse, need sokid kestavad kaua.

No vot sellised need sokijutud said. Ütlen lohutuseks, et ega seda eelnevat infot ei pea endale pähe õppima. Võite tulla rahulikult MATKaSPORDI poodi ja küsida endale sobilikke sokke endale sobilikul ajal.

Näeme metsas.

Kliki MATKaSPORDI e-poodi ja vaata Lorpeni sokkide valikut.

Autor | 2022-10-05T11:14:52+00:00 september 17th, 2022|Lorpen, Matkamine, MatkaTV, Sokid|0 Kommentaari