Kolm soovitust rattaretkele

///Kolm soovitust rattaretkele

Kolm soovitust rattaretkele

Kolm olulist nõuannet mida kogenud seiklejad soovitavad rattamatkal tähele panna.

KIHILINE RIIETUS

Kõige tähtsam on kindlasti õige ja ilmale vastav riietus ja piisav varuriietus. Mitte miski ei saa rikkuda emotsiooni rohkem kui märgadest riietest tingitud külmatunne. Kindlasti riietuda kihiliselt, sest Eestimaa ilm võib olla muutlik. Mõnus veekindel tuulejope on kindlasti edu pant ning täpne riietuse valik on kindlasti personaalne, sest sõltub sõidutempost ja eelistustest. Sõltumata sinu riietusest hoia rattakotis ka vihmakeepi. Kui ta on sul kaasas siis on vähemalt kindel et ei hakka sadama! Kui vihmakeep on odav ühekordne kilekas siis paki kotti mitu tükki. Parem on  rattamatkal siiski kasutada  kvaliteetset ja mitmekordselt kasutatavat vihmakeepi.  Rattasõidu korral on õhukese materjali purunemisoht suurem, seda kas tuule või lenksu/sadula külge kinnijäämise tõttu või rattale peale/maha ronimisel. Ka torusall on väga hea asi mida kaela kaitseks tuule eest omada.

Raske on alahinnata rattakinnaste ja pehmendustega rattapükste osatähtsust, sest need toetuspunktid saavad märgatava lisakoormuse ning villid ja ebamugavustunne ei lase end kaua oodata.

RATTAKOTT

Päeva jooksul vajalikke asju võib rahulikum kulgeja kanda seljakotis, aga seljakott põhjustab rattasõidul paratamatult higistamist seljal ning rihmade all ja ausalt öeldes on siiski kõige mugavam hoida asju rattakotis. Neid on mustmiljon erinevat mõõtu ja valik kas kasutada lenksu-, sadula-, pakiraami kotti või hoopis neid kõiki koos sõltub juba sinu kandami suurusest. Pakiraamikott mahutab kogu su riietuse ning ka magamisvarustuse. Lisaks puhkepausideks väiksema matkatooli või istumisaluse. Samas kui lenksukotti mahub ilusti mobiiltelefon, rahakott, fotoaparaat ja muud väiksemad asjad mida soovid kaasa võtta. Millist rattakotti valida loe SIIT.

MAGAMISVARUSTUS

See, et telk peab olema ikka veekindel on tõenäoliselt üheselt selge. Aga telgi valikul on mõistlik tähelepanu pöörata järgmistele aspektidele. Esiteks, kõrgemas telgis on palju mugavam riietuda. Juhul kui rattaretkel on saateauto ja sa ei pea ise oma koormat tassima, siis ei ole madala telgi märgatavast kaalusäästust sul ka palju abi. Teine asi on, et telgi eeskoda võiks olla pigem suurem. Kui lähed  rattaretkele seltskonnaga ning tahaks omakeskis juttu puhuda ning ilm õues juhtub nigel olema siis telgis istuda on päris mõnus, see tähendab, et oma kotid tuleb eeskotta varju tõsta. Kui pead telgi ja ka muu magamisvarustuse ise rattal kaasas kandma, siis tasub kaaluda kergema matkavarustuse ostmist. Ehk siis enne telgi ostu kaalu kindlasti ka läbi oma tuleviku reisimõtted.

Kui magamiskoti valik temperatuuri järgi on lihtne, siis magamismati puhul jäädakse tihti mõttesse. Kolm põhilist magamismati tüüpi on: vahust matkamatt – kõige ebamugavam, aga purunemiskindel, võid kasutada ka näiteks kivide peal istumiseks. Täispuhutav madrats – kõige mugavam, aga kui peaks katki minema siis magad telgipõrandal. Lisaks on enamike mattide puhul täispuhumine või pumpamine tülikas lisategevus. “Kirik keset küla” variandiks on isetäituvad madratsid, mis tõmbavad korgi avades õhu sisse, on mõnusalt pehme magada ning isegi kui peaks kivi tõttu katki minema siis pehmendab veel piisavalt, et retk lõpuni teha. Kui ennist juba istumisest juttu oli, siis asi mida on raske alahinnata on väike ja kompaktne matkatool.

Isegi valgel ajal tasub kaasa pakkida pealamp. Laagriplatsil telkide torminööride vahel orienteeruda või telgis sees kotist asju otsida on valges palju mõnusam.


Artikkel avaldatud 20.05.2020 | Viimane uuendus 21.04.2023

Autor | 2023-05-26T08:48:16+00:00 aprill 20th, 2023|Jalgrattamatk|0 Kommentaari