9 soovitust edukaks jalgrattamatkaks

/, Nõuanded/9 soovitust edukaks jalgrattamatkaks

9 soovitust edukaks jalgrattamatkaks

Miks alustada matkaja karjääri rattamatkadest

Kuigi maanteid ja metsaradu katab juba väike lumekiht, on pime ja külm aeg just ideaalne järgmise hooaja matkaplaane genereerima hakata. Võib-olla oled sinagi saanud mõne filmi, raamatu või blogipostituse järel matkajapisiku ilma, et oleksid varasemalt ühelgi pikemal matkal kaasa teinud. Matkamisega alustamine tundub esmapilgul väga hirmus ja keeruline ning fakt on, et paljudele jalgsimatkad ei sobigi, olgu see siis ebamugavuste või füüsilise vormi tõttu. Üheks heaks viisiks pikemaid matkasid proovida on aga hoopiski läbi rattamatkade, mis pakuvad piisavas koguses väljakutset igaühele ning ei vaja suures koguses investeeringuid spetsiifilisse varustusse, kui jalgratas juba olemas.

Minagi tegin oma esimesed pikemad matkad just jalgrattal, sest 3-nädalane puhkus polnud pika matkaraja jala läbimiseks piisav. Tagantjärele saan öelda, et rattamatkad olid minu jaoks ideaalseks sissejuhatuseks, õpetasid hoolikalt varustust pakkima ning rada planeerima. Toon järgnevalt ära mõned punktid, miks algajatele matkahuvilistele just rattamatkasid soovitan:

  • Rattaga matkates on Sul võimalus valida täpselt nii raske rada kui Sinu füüsiline vorm ja jalgratas lubavad. Arvesta, et asfaldil sõitmine on alati kergem kui kruusal või metsateedel, ent vaheldusrikkuse eesmärgil võiks proovida kõike (eeldades, et Sinu jalgratas ja rattakummid seda võimaldavad). Suurematel tõusudel ei tohiks karta ka ratta käekõrval lükkamist, sest enese liigne ära väsitamine maksab pika matkapäeva jooksul kindlasti kätte.
  • Kui teed oma esimese pikema rattamatka Eestis või näiteks Skandinaavias, võid matkata isegi ilma telgita, sest rada on võimalik planeerida nii, et jõuad igal õhtul mõnda laavu või hütikesega telkimisplatsile. Tasuta hütikeste ja laavude leidmiseks kasuta Eestis RMK Loodusega koos mobiilirakendust, Soomes veebilehte tulikartta.fi, Rootsis veebilehte vindskyddskartan.se, Taanis veebilehte udinaturen.dk, Norras järgnevat kaarti: vaata siit.
  • Jalgratta seljas matkamise üheks suureks eeliseks on paindlikkus – saad jooksu pealt otsustada edasi sõita, mõne kõrvalhaagi teha või vajadusel ka planeeritust varem kodu poole liikuma hakata. Raja algusesse või koju tagasi ei pea alati väntama, ratta saab hõlpsalt ka rongile kaasa võtta.
  • Rattamatka jooksul õpid kogu oma varustust tundma ja kasutama, tänu millele oled hiljem jalgsimatkadel pakkimisel ja laagri üles seadmisel palju efektiivsem. Õpid täpselt ära tundma, mida tegelikult hakkamasaamiseks vaja on ning mida oma varustuses väga hindad. Matka planeerimine ja varustuse soetamine ja pakkimine ei tundu enam nii hirmsad, kui esimeseks matkaks valmistudes.

Minu soovitused edukaks rattamatkaks:

  1. Ära unusta ohutust: veendu, et enne matka oleks Sinu rattal korralikud esi- ja tagatuled, helkurid, töötavad pidurid ja kell. Kindlasti haara kaasa ka kiiver, rattalukk ja paranduskomplekt. Enne matkale asumist veendu, et oskad vajadusel rattakummi vahetada ning maha tulnud ketti uuesti peale panna. Maastikul liikudes anna jalgsimatkajatele alati teed ning maanteedel liikudes veendu, et oleksid autojuhtidele hästi nähtav.
  2. Rattamatkaks varustust komplekteerides pea meeles, et vähem on parem – matkal ei ole tarvis palju “linnariideid”, piisab rattasõiduriietest, õhtu/magamisriietest ning vihma/tuuleriietest ja soojast fliisist/sulejopest. Kuna tuulise ja vihmase ilmaga võib ratta seljas kiiresti külm hakata, on tark isegi suvel võtta kaasa ka müts ja kindad. Ka matkaköögist paki kaasa vaid elementaarne: gaas, matkapliit, välgumihkel, matkapott, tass, lusikas ja taskunuga.
  3. Jalgratas võimaldab matkata ka neil, kelle jalatallad ja selg suurt koormust ei kannata, sest need raskused saab kinnitada jalgrattale. Varustuse kinnitamiseks on kõige kergem kasutada konksudega kumminööre, millega kuivakottidesse pakitud riided, matkaköök ja muu pakiraami ja lenksu külge panna. Veepudelite jaoks võiksid Sul olla spetsiaalsed pudelihoidjad, ent vabalt võib kasutada ka näiteks veepõiega jooksuvesti.
  4. Kui Sinu planeeritud marsruut kulgeb pigem maastikul, muutub väga oluliseks ka varustuse kaalujaotus ja kinnitusviis. Üle puujuurte ja küngaste sõites peaks varustus jalgratta raami küljes tugevalt kinni olema ning kaal ühtlaselt esi- ja tagaratta vahel jaotuma. Maastikurataste puhul on parem kasutada spetsiaalset sadulakotti, raamikotti ning lenksukotti.
  5. Kuna rattaga liigeldes on saab punktist A punkti B üsna kiiresti, ei tasu korraga liiga palju vett ja toitu kaasas kanda, sest tõenäoliselt on Sul iga päev võimalus mõnest poest läbi hüpata ning erinevates kohtades veepudelit täita. Veevõtukohad ja toidupoed tasuks juba rada planeerides välja vaadata.
  6. Eestis on rohkelt olemasolevaid ja hästi märgistatud rattaradasid, näiteks Eurovelo või Tour de LatEst. Ka mitmed RMK pikad matkateed omavad jalgrattamarsruuti, mis on RMK Loodusega Koos mobiilirakendusest kergesti leitavad. Navigeerimiseks ongi kõige hõlpsam kasutada telefoni, mille saab spetsiaalse lenksukoti abil mõnusalt rattale kinnitada. Võta kindlasti kaasa ka akupank, et vajadusel telefoni akut laadida.
  7. Mitmeid tunde rattal istudes on Sinu suurimaks sõbraks mugav sadul ja/või ratturipüksid. Pikamaa-rattamatkajad hindavad kõrgelt näiteks Brooks’i sadulaid. Lisaks tuleks veenduda, et ratas on Sinu pikkuse ja kehakuju jaoks õigesti kohaldatud, et keha päeva lõpuks kangeks ei jääks. Tee päeva jooksul alati ka rohkelt pause, et end sirutada ja venitada.
  8. Alusta rahulikult: esimestel matkapäevadel pole oluline hiigelsuuri kilomeetreid läbida. Palju tähtsam on teekonda nautida, kehal rattasõiduga harjuda lasta ning leida just see enda jaoks sobiv tempo ja matkaviis.
  9. Et marsruuti huvitavamaks teha, vali lisaks punktist A punkti B jõudmisele veel mingi lõbus lisaeesmärk. Näiteks: matka jooksul võimalikult paljudes erinevates järvedes ujumas käia, erinevaid muuseume või sõjamälestisi külastada, matk ümber suviste laatade ja kontserdi paikade planeerida, võimalikult palju vanu tuttavaid külastada.

Kõigest kõige olulisem on aga oma teekonda kellegagi jagada! Soolomatkamine ei pruugi kõigile sobida ning alati on tore, kui raskel hetkel keegi toeks on ja olukorra hoopiski naljaks keerab. Jagatud seiklusi on hiljem palju mõnusam meenutada ning vähemasti leidub keegi, kes teab täpselt, mida Sa matka jooksul kogesid ja üle elasid.

Autor | 2023-11-06T13:08:58+00:00 november 6th, 2023|Jalgrattamatk, Nõuanded|0 Kommentaari