Igal aastal augusti alguses toimub Eesti Skautide Ühingu poolt korraldatav ERNA Matk. Järgnev on kahtlemata hea ülevaade neile, kel matk plaanis esimest korda, kuid ka hea meeldetuletus neile, kel kogemus juba olemas.
Olulisematele küsimustele vastas ja oma nõuandeid jagas staažikas ERNAtaja Martin Piispea (võistkond Karukoerad). Martin on osalenud matkal kokku kuuel korral ja seda kolmel erineval rajal. Ta on saavutanud ka ERNA Matka kõige magusama võidu 36h-sel Hauka rajal. Lisaks on Martin olnud ka ise matka peakorraldajaks aastal 2020.
Millised olulised teemad vajavad enne matka läbimõtlemist?
Minu jaoks oli väga tähtis jälgida rutiini. Iga peatus juua 0,5l vett. Iga tegevuspunkt vahetada sokid kuivade vastu, anda jalgadele aega olla sokkideta võimalikult kaua. Iga võimalus süüa sooja sööki. Sokke oli kaasas 10 paari. Kuivatasin niiskeid koti küljes ja põues. Kui selle süsteemi paika sain, siis oli väga kerge liikuda. Need harjumused aitasid ennetada ville, veepuudust, jõuetust. 36h hiljem ei olnud ühtegi villi ega muret.
Millised on sinu soovitused ERNA Matka kohustusliku varustuse osas, mis on kirjas kodulehel (mobiiltelefon, pealamp/taskulamp, 1,5l joogivett, vile, meditsiinivarustus, kirjutusvahend ja kompass)?
Lambi osas ole kindel, et see peab vastu minimaalselt 24 tundi. Olgu siis kaasas varuks lisa aku või patareid. Olen kogenud 36 tunnisel rajal tühjaks saanud lampi ja see on tõesti ebameeldiv kogemus. Pimedas metsas liikudes ei näinud ei oksi ega teel auke.
Meditsiinivarustuse osas peaks alati kaasas olema beebipuuder või talk. Kui niiske ilmaga alustada puudri/talgi kasutamist koheselt raja alguses, hoiab see ära hilisemad mured villide ja verele hõõrdunud nahaga.
Millised on sinu soovitused söögi ja joogi osas? Kuidas söömist matkal üldse korraldada?
Kuna teekond on pikk ja asjad seljas, siis mina tassisin kaasas kuivtoite. Koti kaal on pikal matkal väga oluline. Oli ka kaasas priimus, et teha sooja vett. Iga teine/kolmas punkt tegin endale pool pakki kuivtoidust. Pigem sellise lahja supina kui et paksu pudruna. Vett kulub rohkem kui me arvame.
Üks olulisemaid teemasid – jalanõud. Millised on siin soovitused?
Jalanõud peavad olema tuttavad, mitte uued. Rohkem siiski sõltub sellest, kuidas jalgade eest hoolitseda matka jooksul. Mina eelistan pigem jalanõusid, mis on kerged. Kuivavad ka kiiremini, vahest pidin kahed sokid niiskeks käima, et saapad kuivaksid piisavalt uute sokkide panemiseks.
Sokkidest oli kaasas nii õhukesi suviseid kui ka paksemaid matkasokke. Parem on, kui sokid on erineva paksusega, kuna palava ilmaga läheb jalg tursesse ning siis on õhem sokk just hea. Kui siiski hakkab hõõruma, siis selle vastu aitab alati kaks paari õhukesi sokke.
Mida arvestada riietuse juures? Kas on vaja ka vahetusriideid?
36h matkal oli mul kaasas pikk soe pesu, 1 lisa t-särk ja 10 paari sokke. Lisaks veel vihmakeep. Termotekk oli ka väga hea asi, selles sai magada enne rogainile minekut. Nendest asjadest mulle täitsa piisas. Tol aastal oli ilm soosiv ja mitte väga märg
Matka kahel raskemal rajal on põnevuse tõstmiseks kaasatud ka vastutegevus. Jaga oma kogemusi, kuidas sellega edukalt hakkama saada.
Kui vastutegevust karta, siis tuleb liikuda rohkem metsas. Tihti on ka hea lahendus liikuda punktist A punkti B sirgjooneliselt – sedasi välistab enamasti teedel liikumise. Kaart muidugi annab infot, kas sedasi on mõtet minna. Vahest on ka koprad otsustanud väikesest kraavist teha uue Jägala või Narva jõe.
On sul nõuandeid pimedas matkamise osas?
Kui liigute teedel ja vastutegevus on lähedal, siis ilma lampideta. Lasta silmadel harjuda ja saab hämaras täitsa hakkama. Metsas igal juhul lambiga, okste ja risu oht on väga suur. Silma, kõrva, suhu kuivanud kuuseoksaga saada on väga valus.
Mõni oluline asi või detail, mida reeglina varustuse osas ei mainita, kuid mida soovitad kaasa võtta?
Termotekk. Aitab vihma korral ja olen ka täitsa edukalt tunnikese maganud enne rogaini kuuse all termotekki mähituna.
24h ja 36h on piisavalt pikad, et vajada mõningast puhkust. Kuidas oled selle rajal lahendanud?
Igal võimalikul hetkel tuleb pikali visata. Jalad üles ja lihtsalt olla. Väikesed pausid aitavad palju. Kui on pikemad ootamised tegevuspunktides, siis võimalusel tukkuda. 36h rajal jõudsime rogaini starti liiga vara ja saime seal magada tunni. Sellest oli väga kasu, pärast seda oli hoopis mõnusam liikumine.
Matkal on skautide ja vabatahtlike poolt mehitatud tegevuspunktid. Soovitusi nende sooritamiseks?
Tuleb reeglid tähelepanelikult ära kuulata/lugeda. Esmalt pidage meeskonnaga aru, kas kõik ikka ühtmoodi ülesannet mõistavad, siis plaan teha ja tuld.
Milliseid soovitusi on sul veel, kuidas matkaks ette valmistada?
Vaimselt 🙂 Raske saab olema. Nädal enne hakkad mõtlema, et oi, see saab üks raske nädalavahetus olema. Mõtled ennast täitsa nulli ära ja kui matka päev käes ja rutiinist (jalad, vesi, söök) kinni pead, siis polegi üldse hull.
Sinu soovitused pärast finišeerimist?
Venitada, rullida lihaseid. 10-15min lihashooldust, saun. Nautida tehtud tööd. Mäletan veel esimesi aastaid, kus sai finišis igatpidi katki oldud, tehtud nö ERNA kõndi jne. Viimasel aastal peale 36h rada ei olnud midagi häda. Enesehoolduse rutiin kandis vilja.