Matkajuhina olen kahjuks kuulnud tohutul hulgal lugusid sellest, kuidas keegi on telkides saanud äärmiselt ebameeldiva kogemuse ning seetõttu matkata ja eriti telkida enam ei soovi. Pahatihti on tegu olnud olukorraga, kus on võetud vana ja kappi seisma jäetud matkavarustus või üht-teist kokku laenatud teadmata, et varustusel ja varustusel on vahe. Räägime siis veidi täpsemalt sellest, mida hea une garanteerimiseks vaadata tuleks.
Madrats
Miskipärast kiputakse arvama, et hea une jaoks on kõige olulisem magamiskott, sest kodus magades unustame justkui ära, kui oluline on madrats, ent tegelikkuses teeb pesa ikka mõnusaks see, mis on külje all. Toon siinkohal ära kõige esmasema, mida madratsi valikul vaadata ning millest ka ise alati lähtun.
Madratsid jaotatakse kolme kategooriasse: matkamatid (vahtmadratsid), isetäituvad madratsid ning õhkmadratsid.
- Matkamatid ehk vahtmadratsid on kõige robustsemad, ent ka üsna kobakad ning jahedamateks tingimusteks ei sobi. Sobib kasutada vaid kõige soojemal ajal või jahedamal ajal teise madratsi all lisasoojuse või lisakaitsena. Eelised: torkeauke ei pea kartma; saab kasutada ka istumisalusena. Miinused: külilimagajatel lähevad õlad-puusad üsna kiiresti valusaks.
- Isetäituvad madratsid sisaldavad kokku surutud vahtmaterjali, mis ventiili avamisel oma tavalise kuju taastavad ning seega on need tunduvalt paksemad kui tavalised vahtmadratsid. Eelised: valikust leiab igale aastaajale sobiva soojusega madratseid; paksemad versioonid sobivad ka külili magajatele; valmistatud tugevast materjalist ning võimaldavad magada siis, kui madrats lekib. Miinused: ei paki just kõige pisemaks kokku; on õhkmadratsitest veidi raskemad.
- Õhkmadratsid: mugavuse tippklass. Eelised: valikust leiab igale aastaajale sobiva soojusega madratseid; külili magajatele leidub ka tõeliselt pakse versioone; väga kerged; pakivad pisikeseks kokku. Miinused: peab suu või pumbakoti abil täis puhuma; kardab torkeauke. Õhkmadratsi kasutaja peaks oskama seda vajadusel ka lappida ning kandma kaasas paranduskomplekti. Kuumal ja päikselisel suvepäeval ei tohi õhkmadratsit jätta telki täispumbatult, sest selle struktuuri hoidev liim võib sulada ja tulemuseks saadav õhupall magamiseks enam ei sobi.
Enamustel tänapäevastel õhkmadratsitel on kaasas ka pumbakott, mis aitab ära hoida suure hulga niiskuse sattumist madratsi sisse (see võib põhjustada hallituse teket).
Madratsite soojustust iseloomustatakse R-väärtuse abil ning see on alati madratsi pakendile ka märgitud. Ilma detailidesse laskumiseta võib madratsi välja valida järgnevalt:
- Südasuviseks kasutamiseks sobivate madratsite R-väärtus: 1-3
- Kevadest sügiseni kasutamiseks sobivate madratsite R-väärtus: meestele alates 3, naistele pigem 3.5-5. Pea meeles, et varakevadel on maapind veel jääs, mistõttu peaks valima võimalikult sooja madratsi või kasutama täispuhutava või õhkmadratsi all veel ka vahtmadratsit.
- Talviseks kasutamiseks sobivate madratsite R-väärtus: 5-7. Naised peaksid kindlasti eelistama võimalikult kõrge R-väärtusega madratseid ning uurima ka spetsiaalseid naiste mudeleid, mille vooderdus on alaselja ja tagumikupiirkonnas paksem.
Tõin mehed ja naised siinkohal eraldi välja, sest paraku vajavad naised magamiseks tunduvalt soojemat aset ning väga optimistlik valik ei pruugi teinekord sooja seljaalust garanteerida.
Magamiskott
Magamiskotid on vastavalt soojustusmaterjalile kas sulg– või sünteetilise täidisega.
Lükkan kohe esimese asjana ümber aegade algusest pärineva müüdi, mille kohaselt sulgtäidisega magamiskotid kuhugi ei kõlba, sest niiskusega (mida soojal suvehommikul pärast kargemat ööd ikka tekib) lähevad suled klompi ning sooja ei hoia. Kõik tänapäevased sulgtäidisega magamiskotid on valmistatud nii, et iga üksik sulg on spetsiaalse vetthülgava ainega töödeldud ning seetõttu niiväga klompi ei tõmba ning hoiavad soojust ka niiskena. Olen ise sulgtäidisega magamiskotte kasutanud viimased 10 aastat ning ei vahetaks seda mitte millegi vastu.
Magamiskoti valimisel kasuta järgnevat:
- Sulgtäidisega magamiskottide eeliseks on nende kergus ja kokkupakitavus, miinuseks aga kõrgem hind. Kindlasti tasub mõelda ka sellele, kust pärineb ning kui kvaliteetne on Sinu valitud magamiskotti täitev sulg. Sulgtäidisega magamiskotte tuleb matkaväliselt ka korrektselt (lahtiselt, spetsiaalses hoiukotis) hoiustada ning nende pesemine on keeruline (seetõttu tasub alati kasutada ka siselina).
- Sünteetilise täidisega magamiskotid on veidi raskemad ja ei pakku nii pisikeseks kokku, ent on väga taskukohased ning oma soojuselt sulgmagamiskottidega võrdväärsed. Pesemine on väga lihtne ning hoiustada tohib ka kompressioonkotis, kuigi see ei ole soovitatav.
- Mugavustemperatuur: magamiskoti pakendile on alati märgitud 3 temperatuuri – extreme, limit ja comfort. Tasub teada, et magamiskoti tootjate jaoks ei ole EN standardi kasutamine kohustuslik ning seega võivad need temperatuurid olla nende endi tehasesiseste katsete tulemuseks ning eriti vanemate magamiskottide puhul ei tasu neid vahemikke usaldada. Veelgi enam: kui magamiskoti puhul ei ole tegemist naiste mudeliga või kui sellele pole märgitud eraldi naiste mugavustemperatuuri, võib märgitud mugavustemperatuur naiste jaoks väga mööda olla (näiteks võib meeste või unisex magamiskoti mugavustemperatuuriks olla -5C, ent reaalselt on keskmisel naisel selles mugav alles +5C juures). Ning alati leidub neid (nii mehi kui naisi), kes kohe kindlasti ei ole keskmised ja vajavad tõesti palju soojemat magamiskotti – siinkohal aitab ainult katsetamine. Seega soovitan naistel kindlasti vaadata vaid naistele mõeldud magamiskotte, mis on ka puusadest laiemad, õlgadest kitsamad ning vajalikes kohtades (puusapiirkond, varbad) lisasoojustusega.
- Soovitan valida sellise magamiskoti, mis (teatavate lisatarvete abil) oleks kasutatav aastaringselt. Nii vajad vaid ühte magamiskotti, mis on multifunktsionaalne. Näiteks kasutan ise -12C mugavustemperatuuriga magamiskotti (minu kui naisterahva jaoks tähendab see paraku, et see ajab asja ära minimaalselt -4C juures), millele talvistes tingimustes lisan termo-siselina, ülisooja madratsi, meriinovillase sooja pesu, villased sokid ja mütsi. Suvistes tingimustes teen selle tekiks lahti ning magan siselina sees.
- Osasid magamiskotte saab kasutada nii, et kui soetada vasak- ja parempoolse lukuga versioonid, saab need keskelt kokku tõmmata ja kahe inimese jaoks ühe suure magamiskoti moodustada.
Padi
Matkapadja seljakotti pistmine võib teinekord tunduda luksusesemena, ent paljude jaoks on see hea une garanteerimiseks ülioluline. Soovitan katsetada ja näha, kas saad hakkama ka nii, et ehitad endale riietest ja veekindlast kotist ise padja, või eelistad ikkagi spetsiaalselt patja.
Magamiskoti siselina
Magamiskoti sees saab hügieeni hoidmise eesmärgil ning ka lisasoojusena kasutada magamiskoti siselina. Siselinasid leidub vastavalt eesmärgile erinevast materjalist (siid, meriinovill, fliis). Siselina aitab magamiskotti puhtana hoida ning on materjalina vastu nahka palju meeldivam kui magamiskoti sünteetiline tekstiil ise. Keerutajatel aitab siselina vältida ka olukorda, kus magamiskoti kapuuts on järsku üle näo, sest pigem keerutab magamiskoti sees ringi siselina koos magajaga ja mitte magamiskott.
Kui omad näiteks kolme aastaaja jaoks mõeldud magamiskotti, siis saab termo-siselina abil selle mugavustemperatuuri omajagu tõsta (eriti meesterahvad). Kõige soojemad (ent ka raskemad) on fliisist ja meriinovillast siselinad.
Soe pesu ja sokid
Ära ei tohi unustada ka seda kihti, mis käib selga. Suvisel ajal võib siselina sees olla ka täitsa paljalt ilma, et külm hakkaks, ent jahedamal ajal on mõnus ja pehme pikk pesu nagu rusikas silmaauku. Mitmepäevasteks matkadeks soovitan meriinovillast aluspesu mis on antibakteriaalne, hingav, ülipehme ja ei hakka higist haisema (vastupidiselt teatud sünteetikale). Lisaks ei tohi külmemal ajal unustada kotti pista ka vanaema kootud villased sokid!
Nippe
- Magamiskotti ei tohi mitte kunagi pugeda külmalt. Seega tasub enne telki lipsamist teha telgi ümber paar tiiru või mõned hüpped.
- Hea nipp kiiresti sooja saada on kasutada kuuma (mitte päris keedetud) veega täidetud metallist veepudelit (keera kork hoolikalt kinni!), mille saad magamiskotis olles asetada kaenla alla, jalgade vahele või mujale, kust parasjagu külma tunned. NB! Termos selleks ei sobi, sest ei lähe väljast kuumaks.
- Kui kipud olema varbakülmetaja, keri üleliigne jope või fliis ümber varvaste nii, et jalad oleksid käistes. Enne magamiskotti pugemist hõõru ja mudi varbad korralikult soojaks.
- Talvisel ajal kindlasti müts pähe, sest peanaha kaudu kaotame väga palju soojust.
- Kui kavatsed ööbida mõnel aktiivsemal lõkkeplatsil või maantee läheduses, ära unusta kotti pakkimast ka kõrvatroppe.
- Suvisel ajal, mil väga varakult valgeks läheb, tasub kaasas kanda ka peapaela, mille saad õhtul silmade ette tõmmata, et päike sind liiga vara üles ei ajaks.