MATKaTV saates annavad Kristiina ja Väints ülevaate kuidas ja millist koolikotti osta. Kristiina on kotte müünud juba üle kümne aasta ja tal on selle ajaga tekkinud väga hea ülevaade millised on suurimad vead, mis koti ostmisel tehakse ja mida peaks üldse koti ostmisel jälgima.
Videol on YouTubes loodud ka subtiitrid. Kui automaatselt ei ilmu, siis kliki videoakna allservas subtiitrite nuppu ja saad vaadata videot ilma helita.
.
Saate filmis ja monteeris Väino “Väints” Laisaar
Video transkriptsioon.
Tere, head inimesed täna oleme Tartu MATKaSPORDIS ja seda sel põhjusel, et kooliaeg hakkab taas vaikselt peale hiilima ja inimesed, kes tahavad oma võsukesed kooli saata või teised, kes alustavad taas kooliteed tahaksid endale siiski võtta kaasa mingisuguse mõnusa koti, millega väärt kraam kooli ja koju tagasi vedada.
Aga, kui nüüd võtta MATKaSPORT aluseks, siis tõenäoliselt ei ole see esimene mõte tulla siia koolikoti otsima, sest MATKaSPORT nagu nimigi viitab müüb pigem matkavarustust, aga see ei ole üdini õige.
Tere ka minu poolt. Matkavarustuse müüjana on meil hästi palju küll seljakotte, aga müüme ka kooliminevatele
lastele või siis juba koolis käivatele lastele seljakotte. Valik on suur. Kui matkakott peab mahutama sul terve elu kotti, siis koolikotis peaks olema ruumi trenni riietele ja koolivarustusele või kooliasjadele. Ta peaks sobima kindlasti lapsele selga. Ta peaks olema kerge, et ei tekiks sellist asja, et see seljakott, mis laps koolikotiks valib, et ta oleks raske ja ta ei suudaks seda kanda. Paneme asjad sisse ja ta ei jõua seda üles tõsta. Kui palju see koolikoti valimine üldse lapsega seotud on, kas see on selline asi, mida vaatate e-poest, ostad pläraki ära, et äge pilt ja äge värv ja küll lapsega kokku läheb või see ikkagi kuidagi tuleb, nagu pigem koos lapsega valida. Kindlasti tuleb seda teha lapsega koos, sellepärast et lapsed on erineva pikkusega.
Lapsele peaks seda koti proovima kaupluses koos raskusega. Sest kui lapsevanem ostab selle koti lihtsalt ilusa pildi järgi ära või selle järgi, et ta lapsevanemale meeldib, siis ei pruugi ta koolilapsele meeldida, et sellepärast tasub tulla poodi koos lapsega paneme raskuse sisse, ta proovib seda selga, kõik rihmad pannakse kinni, et noh, siin on erinevate rihmadega neid et ta saaks siis selle tunnetuse kätte, mis tähendab siis koolikott koos selle sisuga.
Tegelikult vist on ette nähtud mingisugune raskuspiirang ka, et sa ei saagi ülisuure kotiga oma esimese klassi juntsut ära koormata. Just selles mõttes on riikliku standardi järgi juba pandud paika, et esimene kuni kolmas klass on siis 2,5 kilogrammi. Et kui koolikott ise kaaluks ka kaks pool kilo, siis kujutage ette, et te panete veel sinna kaks pool kilo sisse et siis tekitaks juba seda, et viis kilo lapse seljas. Et see esiteks koormab lapse selga, ja see lapse ei suudaks seda lihtsalt vedada, et kui me mõtleme ka selle peale, et nad kõnnivad, mõned lapsed kõnnivad jala kooli või bussiga, et kui viiakse uksest ukseni, siis jah, ei ole see väga oluline.
Aga kindlasti tasuks arvestada ka seda, et tegelikult sa ei osta ju mingisugust suvalist kotti, vaid laps peab seda kaasas vedama, noh mingisuguse 170 päeva aastas on ju, et seal peab iseenesest ikkagi korralikult selga istuma, et ta kuidagi endale mingit moodi viga ei teeks. Just sellepärast ongi need olulised rihmad, pikkus, kuidas paika panna lapsel, et ta istuks ilusti seljas, on see pehmendus siin seljakotil, et ei tekiks seda, et oleks täiesti ilma pehmenduseta. Ta ei pea olema tugev pehmendus, ta peab olema lihtsalt selline, et ta on olemas. Et kui ta on väga raske pehmendus, siis ta teeb jälle koti väga raskeks. Ja siin on nüüd rihmasid igasuguseid, on ju, üks on see, mis seda kotti justkui seljas hoiab ja siis on veel üks rihm, mis siit nii-ütelda keskelt kokku tõmbab ja no ütleme, kui matkakoti mõttes võtta, siis on neil veel siin puusa rihm ka aga, seda vist koolikottide puhul väga ei kasutata. Osadel mudelitel on, et toome näite, et kui on nagu väiksem laps, noh, päris päris väike esimesse klassi minev, kellel on tõesti vaja seda rihma, siis on täitsa olemas see rihm, mis käib siit keskelt kõhu ümbert kinni, et oleks fikseeritud. Nii rinna rihm kui ka siis kõhu ümbert käiv rihm. Et see on siis juba sellisele päris väiksele esimese klassi junsule.
Mida nende rihmade puhul üldse tähele panna, sa küll seljast rääkisid, et võiks mingisugune pehmendus olla, aga rihmasid on ka väga erinevaid. Ja samamoodi peaks olema siin siis ka nendel rihmadel pehmendused, kui ta on ikkagi ilma, nagu siingi näha on, et ta peab olema pehmendustega, ta peab istuma ilusti siin selle õla peal, et ta ei hakkaks sisse soonima, kui ta hakkab sisse soonima, siis seda koolikotti ei taheta selga panna või ei ole mugav lihtsalt. Ja suurust tasuks ikkagi vaadata lapse järgi, mitte see, et tuled vaatad, oh normaalse suurusega kott, onju, et ostan selle ära, et saab mingisugune neli-viis-kuus aastat järjest ära käia. See ei ole päris õige lähenemine. Lapsele tuleb see ikkagi selga panna, et ta ikkagi tunnetaks mis asi see kott seljas on
Need ajad on möödas, kui said poest botased ja siis käisid kaks aastat, nii et vatt või ajaleht oli ninas niikaua kui järgi kasvasid.
Tänapäeval on saada neid seljakotte erinevaid, et sellepärast ma kindlasti soovitan vanematel tulla ja proovida lastega neid seljakotte, et, et ei oleks sellist umbropsu ostmist. Mina käisin koolis siis, kui vahepeal oli hästi populaarne käia gaasimaski kotiga, kus oli lihtsalt üks sahtel ja kogu lugu on ju tänapäevakotid on läinud moodsamaks ja siin on igavene hulk erinevaid kotte. Kuidas elu on näidanud, mis sellise kooli juntsu jaoks parem lahendus on, et kas tal on iga asja jaoks eraldi sahtel või piisaks lihtsalt ühest siuksest suurest märsist, kus kõik asjad koos on? Pigem soovitaks osta erinevate sahtlitega, et esiteks sa saad panna siia kooli, ütleme siis vihikud, asjad, õpikud ühte sahtlisse, kehalise asjad teise sahtlisse, siia ettepoole saab panna, kas siis rahakoti pinali, sellised asjad, käärid, nagu neil kaasas on, et kui tal on süstematiseeritud, siis on tal kindel ja lihtsam asju kätte saada, kui nad oleks ühes sahtlis, siis tekitaks see pigem seda kaost, millest ei leia oma asju üles. Et sellepärast ongi erinevad taskud hästi paljudel seljakottidel.
Ja siin on veel külje peal olemas mingisugused rihmad, millega annab siis nii-öelda seda kotti õigesse mõõtu tõmmata, et kui sul on vähe asju sees, siis ta ei käi ligadi logadi seljas, vaid tõmbad ta selliselt moodsamalt mugavamaks. Ja kui on rohkem asju, siis sa saad lihtsalt laiemaks teha, et koti tegelikult laius on päris suur ja mahutab ikka päris palju asju.
Kordame igaks juhuks üle me siin küll rääkisime, et kotid on erineva suurusega, aga miks see niivõrd oluline on? Kuna lapse selg on nõrk veel arenemisfaasis, siis see tähendab seda, et tal peab olema seljal õige suurusega kott, et ei tekiks sellist asja, et ta paneb nüüd hästi raske seljakoti endale ja ta ei jõua seda kanda ja tal läheb see selg lihtsalt küüru, et kas tõmbab tahapoole, kui tal on väga palju asju seal sees. Et sellepärast ongi pakkuda nii väiksemale lapsele seljakotti kui ka suuremale, et selle pärast on oluline, seda proovitakse, et mitte koormata lapse selga.
Ja üks populaarne kott, mida siin Eestis ka väga palju kasutama on hakatud, on siis Fjällräven Kanken või Konken või kuidas õiget moodi hääldatakse ja nende valik on väga suureni. Ooo ja nende värvivalik on hästi lai ja ta on populaarne siis alates viiendast klassist alates noortele, kellel ei ole oluline, et neil oleks hästi palju sahtleid. Kaks sahtlit, kuhu sa saad oma asjad ära panna, siia ette saab siis pinali panna? Sellel ei ole nüüd õla pehmendusi, aga on võimalik kaasa osta, et kes, kuidas tahab, kes kuidas seda seljakotti kannab, rihmad on siin taga reguleeritavad, vastavalt, kuidas keegi kanda soovib. Selja tugevdus tal on. Et selga ei koormaks niivõrd palju, et aga, aga jah, et siia siis lisaks saab osta pehmendused, et siis on ta palju mugavam kanda ka see on sihuke populaarne kott noorte seas koolis käimiseks. Mida selle koti puhul veel tähele panna, noh, neid on mustmiljon eri värvi on ju seda siis saab maitse järgi vaadata, aga neid vist on ka päris erinevad suurusi. Kõige klassikalisem on siis seesama, mis meil praegu käes on, aga võimalik osta siis ka selliseid mudeleid, mis on siis vastavalt arvuti suurusele ja on ka disainivahesid, et selles mõttes on võimalik valida endale täpselt meelepärane, kott ja meelepärast värvi, mis meeldib. Kordame siia lõpetuseks üle kuidas moodi, siis koolikoti ostmine käib, et tasub tulla lapsega onju ja oma mingeid õpikuid ja raskusi pole vaja kaasa vedada, et need on teil siin tõenäoliselt olemas.
Ja kõik, võtke laps kaasa, tulge poodi, raskused on meil olemas, saame kohe selga proovida. Et leida siis lapsele õige seljakott. Ja siis tasub kindlasti välja mõelda, kas see funktsionaalsus, mida kotilt eeldatakse Ja, et kas on vaja kanda kaasas trenni riideid, palju tal neid asju reaalselt, nagu seal kotis on, et siis selle järgi saab valida talle sobilikku koolikoti meie juurest. Väga hea, selline see väike ülevaade sai ja kellel huvi, tulge, astuge matkaspordis läbi ja küsige siinsetelt spetsialistidelt, millist kotti teie lapsel just parasjagu vaja on.
Avaldatud 5.08.2021 | Uuendatud 02.08.2023