Kuidas valida magamiskotti?

///Kuidas valida magamiskotti?

Kuidas valida magamiskotti?

Millal Sa viimati magamiskotis magasid? Millised muljed sulle jäid viimasest magamiskotis magamisest? Kui oled selle magamiskotis viibimise mälestuse enda jaoks meelde tuletanud, oled juba poolel teel. Ja enne veel kui asud uut magamiskotti soetama, esita endale ka need 3 küsimust:

  1. Kuidas Sa magamiskotti transpordid?
  2. Kui tihti ja kus Sa magamiskotti kasutad?
  3. Millisel temperatuuril asud magamiskotti kasutama ja kas oled külmakartlik?

Laias laastus jagunevadki magamiskotid täidise järgi kaheks: sulekotid ja sünteetilise täidisega magamiskotid.

Suletäidisega magamiskotid

Fjällraven SINGI

Kuidas valida magamiskotti

Heade udusulekottide eeliseks on nende väike kaal, väga hea soojusisolatsioonivõime ja pakendi kompaktsus. Samuti iseloomustab sulekotte pikk kasutusaeg – kvaliteetsetel pardisulgedega kottidel koguni kuni 10 aastat. Aga hea sulekott on soe ja hea siis, kui suled on kuivad. Märgunud või pidevast suurest õhuniiskusest niiskunud udusulgede maht väheneb ja sellega koos kaotab udusulekott osa oma soojusisolatsioonivõimest. Kõik sule head omadused taasuvad kuivades. Kogemustest ja praktikast lähtudes soovitavad Matkaspordi spetsialistid sulgkotti kasutada kuivemas ja külmemas kliimas ning mitte mööda lasta ühtegi võimalust koti kuivatamiseks tuule või päikese käes – mine tea, millal jälle saab!

Sünteetilise täidisega magamiskotid

Kaasaegsete parimate sünteetilise täidisega magamiskottide plussideks on niiskuse mitteimenduvus, kiire kuivamine, täidised ei määrdu kergesti ega nõua seetõttu ka väga sagedast pesu. Ka kaalu poolest ei jää sünteetilise täidisega magamiskotid enam väga palju alla udusulekottidele. Ühesõnaga kvaliteetsete ja kaasaegsete sünteetiliste täidistega magamiskottide omadused on juba vägagi lähedased heade ja kvaliteetsete udusulekottide omadustele ning parimad neist isegi edestavad sulekotte mõne kasutajale olulise näitaja poolest.

Lisaks materjalile erinevad magamiskotid kuju, suuruse, kaalu ja soojuse poolest.

Magamiskoti kuju

Magamiskotid on enamasti kas kookontüüpi või tekikujulised. Tekikujulised magamiskotid on märgistatud SQ (square). SQ on selline suvine tekiks tehtav tore asi, aga pikk lukk on suur külmasild ja magamiskotis on rohkem mõttetut õhku, mida peab kehaga soojaks kütma. Sellised magamiskotid sobivad hästi suvisteks perematkadeks, samuti ka laagritesse, kui on vaja näiteks koolipõrandal magada. Kõik ülejäänud ilma märgistuseta või SM (Shape mummy) märgiga kotid on kookonikujulised, mis tähendab, et kuju läheb jalgade otsas kitsamaks. Sellised kotid on mõeldud üksi magamiseks pisut jahedamates oludes.

Magamiskoti suurus

Laste magamiskott

Kuidas valida magamiskotti

Võimalik on valida magamiskott igale pereliikmele: lühikesele emale, pikale isale ja ka väikesele lapsele oma magamiskott. Isegi kahemeetrised mehepojad mahuvad XL mõõdus magamiskotti ära. Vähem tähtis ei ole ka kokku pakitud magamiskoti suurus! Seljakoti matkadel, kui on oluline kogu eluks vajalik seljakotti ära mahutada, sobivad väikseks ja kompaktseks pakitavad sulgmagamiskotid. Kui rändad ringi autoga ei ole pakitud magamiskoti suurus nii oluline.

Mis annab magamiskotile soojuse?

Selleks on õhk, mis on parim soojusisolaator pärast vaakumit! Soojusisolatsiooniefekt tekib tänu sellele, et udusulgede või mikrokiudude vahele jääb hulgaliselt liikumatut õhku. Mida rohkem õhku suudab sisaldada magamiskoti täidis, seda soojem magamiskott ka on.

Magamiskottide soojuse standard EN 13537 on kehtestatud Euroopa Standardiseerimise Komitee poolt ja on kasutusel põhiliselt Euroopa Liidus. Selle on kasutusele võtnud ka mitmed mitte Euroopa maad, eeskätt need, kes turustavad oma toodangut Euroopa Liidus. See annab mõnevõrra objektiivsema võimaluse võrrelda omavahel erinevate tootjate magamiskottide soojapidavust, kuna selle mõõtmiseks on kehtestatud standardprotseduurid.
EN 13537 märgistusega magamiskotid on läbinud mannekeentestid laboritingimustes ning saadud tulemuste põhjal määratakse neli temperatuurimäära –

  • Ülemine piir – temperatuur, millega keskmine mees saab ilma liigselt higistamata magada. Kapuuts ja lukud on avatud ning käed magamiskotist väljas.
  • Mugavuspiir – temperatuur, millega keskmine naine saab magada rahulikult ja mugavas asendis.
  • Alumine piir – temperatuur, millega keskmine mees saab magada nn. looteasendis 8 tundi järjest ilma vahepeal üles ärkamata.
  • Ekstreempiir – madalaim temperatuur, millega keskmine naine saab olla magamiskotis ilma hüpotermia kahjustusteta 6 tundi.

Piirid kehtivad nn “keskmisele” mehele (25-aastane, 1.73 m pikk ja 73 kg raske) ning “keskmisele” naisele (25-aastane, 1.60 m pikk ning 60 kilo raske).

Magamiskotti soetades tasub eeskätt orienteeruda mugavuspiiri järgi kuid arvestada tuleb ka oma enda eripärasid sooja genereerimise suutlikkuse osas. Kui soe tegelikult magamiskotis magada on sõltub aga veel paljudest teguritest nagu ka oskus magamiskotti kasutada. Milline on ilmastik. Samuti ka millist telki, magamismatti kasutatakse. Vähem tähtis ei ole ka magaja funktsionaalne seisund, peakatte ja sooja pesu kasutamine.

Magamiskoti linad

Kujuta ette, et lähed matkale, kus kasutad laenatud magamiskotti, mis on sinu omast soojem. Tundub tore, aga teades, et inimene higistab ühe ööga liitri higi, siis magamiskoti laenamine enam nii hea mõte ei tundu. Selle ebameeldiva tunde vältimiseks on välja mõeldud magamiskoti lina. See väike abiline aitab tagada puhta lina vahel magamise, olgu ööbimiskohaks siis Brasiilia kahtlase väärtusega hotelli voodi või enda armas magamiskott. Lisaks hügieenile aitavad linad ka magamiskoti soojust tõsta 1-2°C. Vaata magamiskoti linu SIIT.

Kaasautorid MATKaSPORT Tartu müügikonsultandid Kaarel Kuslap ja Piia Maide

Autor | 2024-03-06T12:32:53+00:00 mai 16th, 2019|Magamiskotid|, |0 Kommentaari