Kuidas saavutada sisemist rahu ehk loodus kui teraapia vorm

////Kuidas saavutada sisemist rahu ehk loodus kui teraapia vorm

Kuidas saavutada sisemist rahu ehk loodus kui teraapia vorm

Tutvu Kelliga. Kelli on MATKaSPORT kaupluste üks veduritest. Kellit nagu teisigi MATKaSPORT töötajaid, ühendab tugev tõmme looduse poole ja mägedesse.

Küsisime Kellilt, mida loodus on tema jaoks andnud ning miks talle nii väga meeldib looduses aega veeta.

Mida armastad looduses olles enim?

Looduses olles armastan ma kõige rohkem seda vabaduse tunnet, mis hinge tekib. Et ma olen füüsiliselt võimeline ning oman piisavalt palju tehnilisi oskusi ja teadmisi saamaks hakkama ka kõige metsikumates keskkondades. Ma võin minna, kuhu tahan ning olla osa kõigest sellest metsikusest. Metsad, kaljud, liustikud, jõed – õige varustus selga ja minekut. Ja samal ajal olla vaba argistest kohustustest. Matkal ei pea mõtlema arvete, liiklusummikute ja koosolekute peale – põhimured taanduvad sellele, et jõuaks õhtuks sihtkohta, saaks kõhu täis ja oleks pesa, kuhu magama heita. Vabadus kõige puhtamal ja lihtsamal moel.

Mis on su lemmik aastaaeg? Miks?

Ma olen alati visanud nalja, et minu lemmikaastaaeg on suvi, sest siis saab mägedesse liustiku peale minna. Suvi on Alpides kõrghooaeg ja seetõttu veedan ma ka enamuse oma suvest mägedes. Palavad suveilmad on küll toredad, aga minu prioriteet ei ole rannas päikest võtta, vaid võimalikult heade ilmastikuoludega mäetippe korjata.

Mis on kõige erilisem matk ja koht looduses, nii Eestis kui välismaal, kus oled käinud?

Välismaal – minu kõige lemmikum matk toimus 2023. aasta augustis, kui läbisime mehega Spaghetti Touri. Spaghetti Tour on mööda Šveitsi ja Itaalia piiril asuva Monte Rosa mäemassiivi jooksev matkarada, mida läbisime 4 päeva. Rada kulgeb 4000m kõrgusel ning ööbitakse 3500-3600 m kõrgusel asuvates mägihüttides.

See rada on minu jaoks eriline, sest selle läbimiseks on vaja tehnilist alpinismivarustust ja oskusi, seega päris igaüks sinna omapäi ei satu. Samuti on see niivõrd eraldatud tavapärasest keskkonnast ja tsivilisatsioonist ning igal pool Sinu ümber on vaid metsikud lumega kaetud kaljud. Raske on jälgida, kuhu kitsal harjal liikudes oma jalgu paned, sest tahaks ainult ringi vaadata ja kõike seda looduse ilu endasse ahmida. Pluss raja kõige suurem maasikas on see, et selle läbimise käigus on võimalik tõusta mitmetesse mäetippudesse, millel kõrgust rohkem kui 4000 m. Meie näiteks saime oma tippude nimekirja selle 4 päeva jooksul juurde 11 uut neljatuhandest tippu.

Eestis meeldib mulle üle kõige Hiiumaa rannik – Kalanast Kärdlani, Heltermaast Käinani. Sinna minnes on alati tunne, justkui siseneks paradiisi – ükskõik, kas satun Hiiumaale südasuvel rattamatkale või jaanuaris Taliharja Vanakuri ultrat jooksma. Alati on tore ja ilus ja kõik mured kaovad. Eks meile tartlastele ongi meri midagi eksootilist.

Mis on need 5 eset, milleta sa ei läheks kunagi pikemale matkale?

Kindlasti korralikud veekindlad matkasaapad, koorikjope, korralik nuga; ööbimisega matkal ka kindlasti soe magamiskott ja soojustusega madrats.

Mida matkamine on sulle andnud?

Sisemist rahu. Matkal jookseb aeg teist rütmi, mis annab võimaluse olla rohkem hetkes ja nautida elu enda ümber. Teiselt poolt on alpinistlikud matkad andnud mulle juurde väga palju vaimset vastupidavust ning usku iseendasse – ma tõepoolest saan hakkama igasugustes olukordades! Kui alguses oli 15-tunnine tipupäev Mont Blanci tippu välja kannatamatult raske (just vaimselt), siis nüüdseks nii pikad mägimatkapäevad mind küll eriliselt ei kõiguta ega vaimu murra.

Matkal õpid kõige paremini iseennast tundma – mitmendal kilomeetril tekib esimene trots, milliste külmakraadidega tuleb jalga panna paksemad sokid. Ja siis jälgida iseenda vaimset ja füüsilist arengut erinevate matkade lõikes. Samuti leiavad paljud muremõtted pikalt kulgedes justkui iseenesest lahenduse. Fantastiline viis endaga aja veetmiseks ja peas olevate „sahtlite” korrastamiseks.

Kus sa sooviksid elus ühe korra ära käia?

8000 m kõrgusel. See ei pea isegi olema konkreetselt mõne tuntuma mäe tipp, vaid tahan eelkõige kogeda, mis tunne on viibida nii kõrgel, nii väikese hapnikusisaldusega õhu keskel. Tundub põnev jälgida, mida keha sellises keskkonnas teeb.

Mis on kõige olulisem matkavarustuse juures, mida jälgida?

Kõige olulisem on jälgida matkavarustuse sobivust – nii sinu keha kui keskkonnaga, milles matkad. Sõber võib taevani kiita mõne firma saapaid, aga kui sinu jalaga nad kujult ei istu, siis ei ole mõtet nendega matkale minna. Tundes oma keha, saad valida enda jaoks just kõige sobivama varustuse. Ja tehes matkapiirkonna osas põhjaliku eeltöö, saad valida just selle piirkonna jaoks kõige sobivama varustuse.

„Matkal ei pea mõtlema arvete, liiklusummikute ja koosolekute peale – põhimured taanduvad sellele, et jõuaks õhtuks sihtkohta, saaks kõhu täis ja oleks pesa, kuhu magama heita. Vabadus kõige puhtamal ja lihtsamal moel.“ – Kelli Kuslap, MATKaSPORT Tartu kaupluse konsultant.

Autor | 2023-12-07T15:50:33+00:00 detsember 4th, 2023|Jõulujutud|0 Kommentaari