5 põhjust, miks talv on ideaalne aeg pikaks matkaks

///5 põhjust, miks talv on ideaalne aeg pikaks matkaks

5 põhjust, miks talv on ideaalne aeg pikaks matkaks

Tihti mõeldakse, et talve algus tähistab hetke, mil matkavarustus tuleb kapiriiulitele puhkama panna, ent see ei pea üldse nii olema. On tõsi, et talvisteks matkadeks on vaja veidi spetsiifilisemat varustust ning võib-olla pole pikemate lõunapauside pidamine nii mugav kui soojemal ajal, ent lumiste metsade ja rabade vahel matkamine on mitmes mõttes hoopis mõnusam. Talv on ka ideaalne aeg võtta ette mõni pikem matk, ja seda mitmel põhjusel, millest kohe pikemalt pajatame.

Temperatuurid

Kellele suvised kuumad ilmad üldse ei istu, armastavad kindlasti talvekuudel matkamist. Külma ilmaga aktiivse liikumise eeliseks on tõsiasi, et riideid on alati võimalik juurde panna. Kihilise riietuse abil on võimalik iga aktiivsustaseme juures leida mõnus tasakaal, et mitte higistama hakata, ning seismajäämise korral kohe soojemad riided juurde lisada. See mitmekülgsus tagab meeldiva temperatuuri igasuguse tempo juures.

Kui pauside tegemine talvel toob kaasa teatud ebamugavuse (pikalt seista ei saa, sest võib külm hakata), saab õhtuti mõnusalt pikalt lõkke ümber istuda küll. Lisaks teevad väikesed asjad palju rohkem rõõmu – termosest kuuma tee joomine, lõkkesoojas jutu ajamine, kuuma veepudeliga magamiskotti pugemine, jahedast temperatuurist tulenev sügav uni.

Vesi

Isegi kui järved-ojad on jääga kaetud, ei pea talvisel ajal matkates vee pärast üldse nii palju muretsema kui kuumemal ajal. Seetõttu tuleb kaasas kanda peab palju vähem kilogramme, sest vett saab igal ajal juurde sulatada.

Transpordivahendid

Talvised matkad on ideaalne võimalus erinevate transpordivahendite katsetamiseks. Isegi kui murdmaasuusatamine Sulle ei meeldi, tasub mõnusaks rahulikuks kulgemiseks proovida matkasuuskasid. Koheva lume korral on ideaalseteks abilisteks räätsad, kui aga soovid pigem lumest puhastatud teedel kulgeda, siis miks mitte kasutada talverehvidega jalgratast või fatbike’i.

Tasub meeles pidada, et kuna kasutad lisaks omaenda jalgadele ka varustust, tuleb olla valmis ka selleks, et midagi peab aeg-ajalt parandama (kõige tõenäolisemalt võivad suure külmaga murduda klambrite plastkomponendid, sest plastik muutub külmaga hapraks) ja hooldama. Suuskadel liikudes tuleb ettevaatlik olla märgade kohtade ületamisel, sest märjaks saades hakkavad suusad põhja alla jääd ja lund koguma ning ei libise hästi.

Suurem vabadus

Tänu lumele ja jääle muutuvad mitmed sellised Eesti paigad, kuhu suvel üldse minna ei kannata, lõpuks läbitavaks. Märjad rabad ja soised alad muutuvad ületatavateks ning ka paljud piirkonnad, kus suvel kehtib liikumispiirang, on talvel matkalistele avatud. Kui jääkate on korralik, saab matkamarsruudi planeerimisel kilomeetreid kokku hoida ning otse üle järvede ja laugaste kulgeda.

Uued kogemused, vähem karta

Matkajuhina võib öelda, et Eesti inimese number üks hirm on karud ja inimesed. Talvel matkamise võludeks on lummav vaikus ja võimalus olla täiesti üksi. Talvematka üheks eeliseks on tõsiasi, et karud on talveunes. Lisaks on vähetõenäoline, et lõkkeplatsil mõni seltskond pidu peab või et laudteel ummikusse satud. Kuna suur osa RMK lõkkeplatse on ka talvel hooldatud, on tuletegemine lihtne ja ohutu.

Lisaks saab talvel kogeda kõige imelisemat pimedas matkamist, seda eriti täiskuu ajal. Kuuvalguses sillerdav valge lumi peegeldab piisavalt valgust, et pealampi pole vajagi. Lühikesed päevad tähendavad tihti pimedas matkamist, ent see on pigem eelis kui miinus, sest võimaldab meil kogeda midagi maagilist. Täielikus vaikuses on ainsateks helideks jalge all krudisev lumi või suuskade libisemine; ees ootab praksuv lõke, soe supp ja kuum tee.

Autor | 2024-01-10T13:17:59+00:00 jaanuar 5th, 2024|Talvematk|0 Kommentaari