Õhkmadratsi augu parandamine

Õhkmadratsi augu parandamine

Õhuga täidetavad magamisalused ei vaja üldse karmi kohtlemist, et matt enam õhku ei peaks. Selleks, et magamisaluse õhulekke korral kogu reis rikutud ei saaks tasuks olla valmis madratsi aukude paikamiseks.

Therm a Rest Trail King - isetäituv õhkmadrats - MATKaSPORDIST

Foto: Therm-a-Rest

Uued õhuga täidetavad magamisalused on tulnud tugevalt turule ja pakuvad konkurentsi klassikalistele vahtmattidele. Kui oma kaalu, kompaktsuse ja mugavuse poolest on õhkmatid varasematest igati üle siis vastupidavus väikeste augukeste tekkimise näol on kasutajatele kohati ebameeldivaid üllatusi tekkitanud.

Magamisaluse põhiomadusteks on olla transpordil võimalikult kompaktne ja kerge, magamisel paks ja mõnus.

Nende nõuete täitmiseks kasutavad tootjad väga kergeid tekstiile. Kuigi tekstiil iseenesest on tugev ja vastupidav võib väikseimgi torge või säde lõkkest selle mitte õhukindlaks muuta. Nii mõnigi kasutaja on saanud hommikuks ebameeldiva üllatuse osaliseks , et kogu õhk on matist lahkunud ja magaja jäänud ilma pehmenduseta madratsi pinnale.

 

Augu leidmine.

 

Kõige tüütumad on imepisikesed augud, millest õhk väljub pikema aja jooksul ja mida on väga keeruline mati pinnalt üles leida. Harvad pole ka olukorrad, kus matti on tekkinud näiteks hõõrdumise tagajärjel mitu augukest. Isegi kui üks leida ei tähenda see, et matt oleks terve. Ajakirjanikul endal tuli pärast laavus ööbimist paigata oma madratsit seitse korda, enne kui see uuesti 100% õhutihedaks sai. Ja augud leidis ta ühe kaupa, iga järgmise pärast eelneva augu paikamist. Nüüd pole matiga probleeme olnud juba kolm hooaega. Nii, et paikamine tasub end ära.

Kui auk leida, siis tasub paikamine teha korralikukt, et töö oleks tulemuslik. Halvasti pandud paik võib uuesti lekkima hakata. Eriti korralikult tuleks jälgida, et paiga alla ei jääks õhumulle, ning et alusmaterjali ei jääks mingil juhul  kortse.

 

Enne töö alustamist tutvuda kindlasti juhendiga.

 

Pea iga õhkmadratsi tootja paneb oma madratsiga komplekti kaasa ka paranduskomplekti.  Sobivaks lõigatavad paranduspaigad ja liimi või siis juba liimiga valmis matile peale kleebitavad paigad.

Tihti on magamisaluse pealne- ja alune materjal erinevad, ning mõlemale pinnale on komplektis oma paik. Kui madratsiga kaasas olev paranduskomplekt miskis asjus ei sobi, siis on matkapoest võimalik osta universaalseid paranduskomplekte.

Mati paikamiseks kasutada spetsiaalset liimi, mis pärast jääb elastseks. Erinevad kivistuvad liimid ei sobi, kuna on murdmiseks ja painutamiseks liiga staatilised.

Tear-Aid-A - õhkmadratsi parandusteipUuem ja lihtsaim variant on Tear-Aid läbipaistvad ja elastsed liimiga paranduspaigad, millega saad madratsi puhtalt ja esteetiliselt ilusti ära paigatud.

Näiteks Therm-A-Rest hakkas eelmisest aastast Tear-Aid paranduspaikasid oma toodetega kaasa panema.

 

 

Tear-Aid parandusteibiga õhkmadratsi parandamine

 

Lapi augule liimimine ei ole iseenesest keeruline soovitame kindlasti tutvuda nii madratsi, kui paranduskomplekti kasutusjuhistega, et vältida ebaõnnestumist.

Kuigi madratsi õhuleke on ebameeldiv ei tähenda see mingil juhul, et madratsoleks lõplikult läbi ja selle peab uuega asendama. Korralik ja hoolikas parandus teevad madratsi 100% kasutatavaks. Kindlasti on inimesi, keda paik madratsil häirib, aga kogenud matkaja teab, et augud õhkmadratsis on matkamisega seotud paratamatu nähtus. Ning mõni paik madratsil lisab sellele vaid väärikust ning viitab sihipärasele kasutusele.

 

Soovitused õhkmadratsite paikamiseks:

  1. Leia lekkekoht. Kui on kuulda õhu sisinat siis otsi seda silma või põsega, sest need on tundlikumad, kui näiteks käsi.
  2. Kui auku niisama ei leia, siis tee madratsile veetest. Lekkivast kohast annavad märku pinnale tõusvad mulluikesed.
  3. Kui auk on leitud fikseeri ja märgi see näiteks veekindla vildikaga.
  4. Kui on oht, et madratsis on rohkem augukesi teha veetest kogu madratsi ulatuses nii alumisele, kui ülemisele poolele.
  5. Kuivata madrats korralikult. Kui tootja on nii soovitanud siis karesta augu ümbrust õrnalt liivapaberiga, et saada pinda nakkuvamaks. Eemalda karestamisel tekkinud tolm
  6. Lõika sobiva suuruse ja kujuga paik.
  7. Liimimisel katta mõlemad liimitavad pinnad õhukese liimikihiga. Jälgi tootja juhendit, sest osadel juhtudel tuleb liimi panna vaid ühele pinnale. Veendu, et liimitav pind saaks ühtlaselt kaetud nii keskelt, kui ka servadest.
  8. Asetada paik markeeritud augu kohale. Jälgi, et madratsi pind oleks sile ja et paiga alla  ei jääks kortse ega õhu mulle. Liimida paik korralikult madratsi pinnale ja jälgida, et selle servad lahti ei jääks.
  9. Lase paigal fikseeruda (sõltuvalt liimist vähemalt mõni tund) enne, kui madratsi kasutusse võtta.
  10. Madratsi täis püsimist kontrollida päevase perioodi ulatuses, et näha kas parandus õnnestus, või on vaja protsessi korrata.

 

Pikka und!