Icebug talviste jooksujalatsite test

Icebug talviste jooksujalatsite test

Icebug talvetossude testis osalesid kaks üsna erineva olemusega mudelit: Oribi2 ja Pytho4. 

Võrdlusmomendina käis testringil jalas ka ilma naastudeta suvine Nike maastikujooksu jalanõu. 

Testpolügooniks oli Harku piirkond, mille ringile jagus nii lumiseid, jäiseid kui ka libedavabu pinnaseid (asfalt, kruus); nii tõuse, laskumisi kui ka nõlvu. Etteruttavalt võib öelda, et enamustel pinnastel oli naastutega jalanõudel siiski selge eelis.

 

Icebug Oribi2

Oribi2 üllatas karbi avamisel ilusa erkrohelise värviga. Kohe teine üllatus saabus jalanõusid karbist välja võttes. Nii kerget naastudega jooksutossu polnud allakirjutanu varem kindlasti käes hoidnud (täpsustusena tuleb ära märkida, et mõned spetsiaalselt orienteerumiseks loodud naastutega jalanõud on kindlasti kergemad, aga nendega kõvema pinnase peal järjepidevalt joosta ei ole väga mugav).

Jalga pannes on Oribi üllatavalt ruumikas. Võibolla ehk isegi pisut liiga. Paelte korralikul kinnitõmbamisel jääb endiselt ruumi natuke üle. Samas ka testimise ajal jalas olnud sokk ei olnud kõige paksem. Joostes siiski midagi loksuma ei hakka ja tunne on mõnus. Kerge – selline “tirimistoss“.

Libedal pinnasel töötavad naastud hästi, jalg haakub mõnusalt. Ülesmäge ja nõlval on väga mugav, allamäge joostes pöid natuke nagu nihkub ettepoole, aga ei midagi hullu. Pisut sisse joosta ja saab kindlasti paremini jalga fikseerida.

Kõval pinnasel pole ettearvatult nii pehme ja mugav kui Nike, aga puhta asfaldi peal jooksmiseks Oribi kindlasti mõeldud pole ka.

Oribit on nii meestele kui naistele.

 

Icebug Oribi naastuga jooksujalats

Foto: Icebug Oribi naastuga jooksujalats

 

Pytho4

Teine testitud jalanõu ehk Pytho4 on jalga pannes selgelt raskem, riiet ja vooderdust on rohkem. Teisalt jalas istub isegi pisut paremini kui Oribi2. Kuigi on sama number ja ka sama tüüpi sokk, on jalanõud palju tihedamalt jalas ja jala liikumist tossu sees on vähem. Tundub nagu oleks tegu vähemalt pool numbrit väiksema mudeliga.

Libeda pinnase peal taas naastud töötavad hästi, isegi jääl ei ole libe, kinnitrambitud lumest rääkimata. Kuigi testijale meeldivad väga kerged jooksujalanõud, tuleb tunnistada, et Pytho4’ga on justkui mõnusam. Kõik on omal kohal. Nõlval töötab hästi, nii üles- kui allamäge probleeme ei ole. Alla tulles kerge liikumine pöial jalanõu sees on, aga vähem kui Oribi2’l.

Kõval pinnasel tundub ka pehmendust grammike rohkem olema, mis on ka loogiline, kui jalanõu on raskem (vahetald on ka ehk pisut paksem ?!).

Igaljuhul mõnus tunne. Võib julgelt metsa minna.

 

Icebug Pytho4 naastuga jooksujalats

Foto: Icebug Pytho4 naastuga jooksujalats

 

Sõltuvalt milleks tossu vaja on, on ka soovitused erinevad. Kui on plaanis joosta peaasjalikult teedel ja meeldib kerge ja lennukas samm, siis on kindlasti Oribi2 sobilikum. Kaaluvahe on märgatav (280 g vs 325 g, US 9 suuruse juures).

Kui on aga soov antud jalanõuga orienteeruma minna või ka mõnele seiklusspordi üritusele, soovitaks pigem Pytho4. Tõenäoliselt tugevam konstruktsioon fikseerib jala paremini ning jalanõu enda vastupidavus on ilmselt parem. Ka veehülgavus/veepidavus peaks olla Pytho4’l parem, kuigi seda allakirjutanu otseselt ei testinud.

Kokkvõtteks võib öelda, et soovides talv läbi jooksmisega tegeleda, annab naastuga toss tihtipeale treeningutel hoopis kindlama ja mõnusama tunde. Tõenäosus libiseda ja ennast vigastada on palju väiksem, hea haakuvus koormab ka lihaseid kindlasti vähem, kui ei pea libedal teel “uisutama“. Jooksutempo ei kannata talvistel libedatel teedel naastuga joostes absoluutselt!

Testitud jalatsid: Icebug Pytho4 BUGrip® ja Oribi2 M BUGrip®

Testi viis läbi Lauri Malsroos (üle 20 aasta orienteerumisjooksu kogemust, seiklusspordisarja Xdream viiekordne hooajavõitja A rajal)
Fotod: Karola Koopuu