Kuidas valida alusriideid sügiseks ja talveks?

/, Nõuanded, Pesu/Kuidas valida alusriideid sügiseks ja talveks?

Kuidas valida alusriideid sügiseks ja talveks?

Brittidel on ütlus, et pole olemas halba ilma – on vaid ebasobivad riided. Kaasaegne kihilise riietumise kontseptsioon lähtub põhimõttest, et ükskõik mida sa teed, riided peavad aitama seda teha mugavalt ning andma sulle võimaluse ilmastikule paindlikult reageerida.

Kihiline riietus annab sulle vabaduse. Kui kannad kõige all kehast higi eemale juhtivat pikka pesu, selle peal soojendavat jakki või õhukest sulejopet või -vesti ning kõige peal ilmastikukindlat jopet ja pükse, siis võid olla kindel, et ka lumetorm või paduvihm ei sega sul oma lemmikharrastusega tegeleda või väljas tööd teha. Vastavalt ilmastikule saad kiirelt mõne kihi eemaldada või juurde panna.

Oluline on pöörata tähelepanu kõikide rõivakihtide materjalidele – kas nende hingavus, veepidavus, lõige ja kergus vastavad tegevusele, mida sa teed. Ka väga heade omadustega pealisjope võib muutuda kasutuks, kui kannad selle all naha külge kleepuvat higist märga puuvillast t-särki või umbset jakki.

 

Materjal, suurus ja otstarve

 

Asjakohane, sinu harrastusega sobiv alusriietus on vajalik, et hoida sind soojas ning juhtida kehast eemale higi, mis muidu jääks alusriietesse ning põhjustaks kehaga kontaktis olevate riiete märgumist. Sellele järgneb õige pea ebamugavus- ja külmatunne. Erinevad materjalid töötavad sinu kehatemperatuuri optimaalsel temperatuuril hoidmisel erinevalt. Puuvillane alusriietus ei ole sobilik, sest see imab niiskust ja higi, muutudes ise märjaks ja külmaks. Tänapäevased alusriided on tehtud kas sünteetilistest materjalidest, peenest meriinolamba villast, looduslikust siidist või eelnimetatud materjalide segust.

Alusriideid on erineva otstarbega ja erinevast materjalist. On mudeleid, mis mõeldud passiivseks viibimiseks külmades tingimustes, aastaringseks kasutamiseks või aktiivseks liikumiseks. Enne alusriiete valimist tasub läbi mõtelda, kas neid on vaja tempokaks sportimiseks, pikemaks matkamiseks, jääaugu ääres kalaõnne ootamiseks või hoopis kergeks aluskihiks igapäevaselt.

Saate valida näiteks polo-tüüpi kõrge kaeluse ja pikkade varrukatega pesusärgi või hoopis t-särgi lõikelise õhukese spordisärgi vahel. Naistele on saadaval ka külma kliimasse sobivad rinnahoidjad. Pükste mudeleid on erinevaid, nii pika, kolmveerand- või lühikese säärega, Ikka vastavalt otstarbele. Samuti on erinevad mudelid naistele, meestele ja lastele.

Kaasaegse alusriietuse saab materjalidelt jagada kolme tüüpi. Lihtsad ja odavad alusriided on tehtud õhukestest polüesterkangast, nende tööpõhimõtte saab võtta kokku väljendiga „olen parem kui puuvill“.

Tüüpi „hea ja sportlik“ kuuluvaid alusriideid iseloomustab läbimõeldud materjalivalik ja otstarbekohane lõige. Sellised alusriided ei lase kehal üle kuumeneda. Kolmandat tüüpi alusriideid saab iseloomustada väljendiga „hea ja soe“. Sellised alusriided kas sisaldavad meriinovilla või on täielikult meriinovillast tehtud – need säilitavad kehatemperatuuri, juhivad niiskuse kehast eemale ning hoiavad sooja ka niisketena.

Alusriietus võiks üldiselt olla tihedalt vastu keha liibuv – nii „lukustab“ see õhukese õhukihi sinu naha ja alusriietuse vahele ning hoiab külma kehast eemal. Alusrõivaste ostmisel soovitame valida suuruse, mida sa ka muidu kannad – kuigi alusrõivad on disainitud õige pisut väiksemad kui sama suurusnumbriga nii-öelda tavariided, peabki see nii olema, sest alusrõivas peab tihedalt keha vastu hoidma.

 

Meriinovill on looduslik supermaterjal

 

Meriinolamba villa kiud on tunduvalt peenemad kui tavalise lambavilla omad. Kui harilikku villast kangast paljal kehal kanda, siis see torgib ebameeldivalt, kuid meriinovilla peenikesed kiud nahal ärritust ei põhjusta. Meriinovillast alusriided aitavad reguleerida kehatemperatuuri, sest selle peenekiulise villa sees olevad väikesed õhutaskud juhivad liigse soojuse kehast eemale, aidates vältida aktiivse kehalise tegevusega kaasneda võivat ülekuumenemisest. Õhutaskud annavad ka vastupidise efekti, hoides sooja õhku villakiudude vahel ning jättes külma kehapinnast eemale.

Meriinovillast alusriided sobivad hästi kasutamiseks krõbedamate miinuskraadide juures, üldjuhul sobivad need hästi 15-20 miinuskraadi ja veelgi külmema ilma puhul. Meriinovillast alusriided sobivad suurepäraselt ka siis, kui ilm läheb ootamatult soojaks, näiteks kevadisel mäesuusapuhkusel. Meriinovillast alusriiete üks enim hinnatud omadus on see, et need säilitavad kehasoojust ka siis, kui saavad märjaks.

Meriinovillal on ka looduslik antibakteriaalne toime. See tähendab, et kui oled olukorras, kus sa ei saa pikema aja jooksul alusriideid vahetada, näiteks pikemal retkel, pidurdab see ebameeldivate kehalõhnade teket. Meriinovillast pesu korrektselt hooldades kestab see aastaid. Kui üldjuhul on villase materjali pesemine pesumasinas riskantne, sest kangas tõmbub kokku, on kaasaegsed meriinovillast alusriided töödeldud selliselt, et villa pesemiseks mõeldud pesuaineid kasutades saab kasutada ka pesumasinat.

 

Plussid

  • Soojem kui sünteetilised alusriided.
  • Säilitab soojapidavuse märjana
  • Naha vastas pehme
  • UV-kiirgusele vastupidav
  • Hea hingavus
Puudused

  • Kallim kui sünteetilised alusriided
  • Pesumasinaga pestes tuleb olla ettevaatlik
  • (100% villane kangas võib masinas kokku tõmbuda)

 

Sünteetilised alusriided

 

Sünteetilised alusriided on üldjuhul valmistatud polüestrist või teistest tehismaterjalidest. Sellised alusriided hoiavad sind vabalt soojas ka 10-15 miinuskraadi juures – seejuures on loomulikult eelduseks, et sul on ka head, ilmastikukindlad üleriided. Tehismaterjalidest valmistatud alusriided kuivavad kiiresti, need on kerged ning juhivad niiskuse kehast eemale.

Kaasaegsed tehismaterjalidest alusriided on kõrgtehnoloogilised. Näiteks kasutatakse neis väikesi kanalikesi sisaldavaid kiude, mis suurendavad hingavust – selline innovaatiline materjal toimib nagu pisike propeller, mis juhib niiskuse ja üleliigse soojuse välimiste kihtide poole, kehast eemale. Samal ajal see ka soodustab õhuringlust justkui väike ventilaator.

Moodsad sünteetilised alusriided kuivavad kiiresti, nad juhivad niiskuse kiiresti kehast eemale. Sageli on sünteetiliselt materjalist alusriided õmblusteta, mis teeb nende kandmise eriti mugavaks. Selleks, et anda sünteetilisest materjalist alusriietele antibakteriaalseid omadusi, võidakse neile lisada näiteks hõbedasoolasid, mis pärsib ebameeldiva kehalõhna teket riietes.

 

Plussid

  • Kerge
  • Juhib niiskust kehast eemale
  • Masinpestav
  • Kuivab kiiresti
  • Mõõduka hinnaga
Puudused

  • Ei ole antibakteriaalne
  • Ei ole nii soe kui meriinovill

 

Millal mida kanda?

 

Kui sa oled näiteks algaja mäesuusataja, siis tõenäoliselt on sinu kehaline tegevus mõõdukalt aktiivne ning osa mäel oldud ajast sa lausa seisad. Sellisel juhul on sünteetilisest materjalist alusriietus sinu jaoks ideaalne, lisaks on see ka taskukohasem. Polüestrist alusriided sobivad hästi soojematel talvekuudel, näiteks detsembris ja märtsis-aprillis. Jahedamatel ja üldreeglina ka tuulisematel talvekuudel jaanuaris-veebruaris on kindlam kanda meriinovillast alusriideid. Polüestrist alusriided sobivad üldjuhul kasutamiseks ka „soojemates“ suusakuurortides – näiteks Balkani poolsaarel või Alpides.

Kui oled näiteks lumelaudur, siis on sul palju tegemist tasakaalu hoidmisega, pikali kukkumisega ja enda püsti ajamisega. Sa pead tihti kummarduma, et saapakinnitusi avada või sulgeda. See tähendab, et sinu naha kontakt alusriietega on intensiivsem ning seetõttu sobib meriinovill hoopis paremini. Lisaks on üsna tõenäoline, et sa higistad – antibakteriaalse toimega meriinovill hoiab sinu kehalõhna värskena. „Külmemates“ suusakuurortides, näiteks Skandinaavias või Põhja-Ameerikas, soovitame samuti kanda meriinovillast alusriideid.

Kui sa oled aktiivne inimene, siis usutavasti liigud sa mitmekesiselt ning tegeled erinevate harrastustega ja seetõttu on sul otstarbekas omada ka mitut sorti alusriietust. Väga külma ilmaga või pikema aja jooksul külma käes matkates saad neid kanda kombineeritult – õhemat või võrkpesu päris vastu keha ning selle peal soojemat meriinovillast Hotwool või Warmwool pikkade varrukatega pesu.

MATKaSPORDist saad endale Eestis valmistatud, ACLIMA firmamärgiga väga erineva kasutusalaga pesusid. Kui soovid saada nõu, siis astu julgelt meie kauplustesse ning konsultandid abistavad sind õigete rõivakihtide kokkusobitamisel.