Eeloleval nädalavahetusel võtavad kartmatud spordi- ja matkahuvilised ette erilise väljakutse – toimub esimene individuaalne talvine öine ultravõistlus Taliharja Vanakuri. Võistlus, mille 101km pikkuse raja võib läbida kas jalgsi, jalgrattaga või suuskadel. Võistlus, mille starti Lelle raudteejaamas sõidetakse Tallinnast ühiselt rongiga ja finišist Aegviidu raudteejamas viib osalejad koju jälle rong. Võistlus, mille saavad ette võtta vaid varasema pikkade katsumuste kogemusega inimesed, kuna rada viib läbi Eesti ühe hõredamalt asustatud piirkonna, Kõnnu- ja Kõrvemaa, pealegi ööpimeduses ja talvekülmas. Võistlus, millel osalejal peab kaasas
olema kogu toit ja varustus, et üksinda kõnnumaal liikudes mistahes tingimustes hakkama saada, kuna sooja jooki ja väikest kosutust saab vaid ühes abipunktis.
Taliharjapäev – 14. jaanuar – alustab kalendripühade rida, mida on peetud talveharjaks (paavlipäev, tõnisepäev, küünlapäev) ja mille kohta arvati, et see päev murrab talve selgroo, et loomatoitu peab pool alles olema, et sellest päevast liigub aeg kevade suunas. Varases kalendrikirjanduses seostatakse taliharjapäevaga lume sulama hakkamist. Samuti usutakse, et karu pöörab siis teise külje ning hakkab teist käppa imema (Wikipedia).
Viimaste aastate nirudest talvedest võib aga teha järelduse, et õige talv võib alles nüüd alata. Ka selleks nädalavahetuseks on oodata selle talve esimest tõsist külmalainet – öiseks madalaimaks temperatuuriks lubatakse kuni kümme miinust. Öine lambivalgel külmal ja kõledal kõnnumaal kulgemine on kuratlikult raske – siit ka võistluse kõlav ja ähvardav nimi. Võistlusrada järgib suures osas RMK Oandu-Ikla vahelist matkateed, kuid teeb enne kesklaagrisse jõudmist lisahaagi põnevatele Paunküla maastikukaitseala oosidele. Rajal tuleb ületada laudteed mööda ka kaks raba – Loosalu ja Kakerdaja, millest viimase laudtee oli veel paar päeva tagasi osaliselt vee all.
Miks talvel ja miks öösel ja miks nii pikalt? Kes need friigid on? Talvised ultravõistlused paeluvad üle maailma järjest rohkemate huvi, kuna tõelist hingevärinat tekitavat väljakutset pakuvad rasked ja ettearvamatud tingimused, mida talveöö pakkuda võib. 101km pikkune Eesti võistlus on siiski väikevend maailma vägevaimate seas – näiteks Inglismaal toimub samal ajal 430 km pikkune The Spine (https://thespinerace.com) mööda Penniini mägesid, mille läbimise rekord on enam kui kolm ööpäeva ühte jutti. Talviste ultravõistluste kroonimata kuningas on aga Alaskas veebruaris toimuv Iditarod Trail Invitational (http://iditarodtrailinvitational.com) – tuhande miili pikkune katsumus, mida võib ette võtta jalgsi, ratta või suuskadega ja mis võtab kiireimatel aega rohkem kui kaks nädalat. Nendel ekspeditsioonvõistlustel osalemine nõuab suurt pühendumist ja ka märkimisväärset rahalist panust ja tekitab osades sügava elukestva sõltuvuse.
Koduse Taliharja Vanakurja ellukutsuja on seiklus- ja ultrasportlane Silver Eensaar. Ta osales eelmisel aastal Inglismaal The Spine Challengeril (kõigest 174 km pikkusel 5600 tõusumeetriga põhi Spine’i lühirajal) ja saavutas seal 30 tunniga teise koha. “Minu kogemus Inglismaal oli välispidiselt ülimalt negatiivne ja sisemiselt sügavalt positiivne” nendib Eensaar, “Ilm oli vastik – lumi, lörts, vihm, tuul – aga õhkkond ja uhkustunne, mille sellise katsumuse võistlejatena ettevõtmine ja korraldajana toetamine kõigis tekitas oli väga eriline”. Masohhistlikult soovivad osalejad, et ilmastik pakuks neile halvimat keskkonda, mis võimalik, et saavutada raskuste ületamisest parim sisemine emotsioon. Eestis ei ole mägesid ja lähima taluni on igast Eestimaa punktist ilmselt alla 10 km, aga öösel – tavapärasest rutiinist välja kistuna, piiratud vaatevälja ja väsimusest võimendatud hirmudega on ka meil võimalik tõsise ekspeditsiooni emotsioon kätte saada, lubab Eensaar. Võistlusele on ennast kirja pannud 30 osalejat, nende seas näiteks presidendi kantselei ülem Tiit Riisalo, Afganistaani sõja veteran Alar Nigul, suusaentusiast ja telekommentaator Tiit Pekk, rattaorienteerumise maailmameister Lauri Malsroos, ajaloolane ja jooksuentusiast Pärtel Piirimäe. 28 mehe kõrval suundub öisele katsumusele ka kaks vaprat naist – Heidi Sild ja Kristi Jalajas, mõlemad kogenud pikkade distantside läbijad. Kuigi algselt planeeritud osalejate limiit 30 kohta on juba enne registreerimise lõpptähtaega täitunud on korraldajad valmis väärikatele soovijatele leidma osalemiseks lisakohti.
Võistlus algab laupäeva õhtul kell 19.00 Lelle raudteejaamast ja lõpeb Aegviidu raudteejaamas. Võistluse käik on jälgitav Sportrec GPS jälgimise kaudu live-s:
Maksimaalne lubatud rajal oleku aeg on 24 tundi, sealjuures esimese 57 km läbimiseks on aega 10 tundi.
Ürituse info: http://wilderness.ee/et/