Uued tuuled matkavarustuse maastikul

///Uued tuuled matkavarustuse maastikul

Uued tuuled matkavarustuse maastikul

Jalgsimatkajate õnneks on matkavarustus pidevas arengus – kõik muutub kergemaks, väiksemaks, multifunktsionaalsemaks, keskkonnasõbralikumaks. Kergem ja pakitavam matkavarustus võimaldab hoida ära vigastusi, muuta matkamise meeldivamaks ning läbida päevas pikemaid vahemaid. Ilmselt kõige enam on matkavarustust muutnud uued materjalid: rasked ja märguvad materjalid on asendunud ülikergete, lihtsasti hooldatavate ja vetthülgavate materjalidega. Kolakad täisraamiga seljakotid on asendunud raskust hästi kandvate kottidega, kus raamiks vaid kaks alumiiniumvarrast. Telgiraamide, vaiade ja matkakeppide konstruktsioon on liikunud roostevabast terasest alumiiniumi ja süsinikkiu suunas. Mida võime kaasmatkajate seljas või matkapoodide lettidel näha aga järgmiste aastate jooksul?

Uued materjalid

Materjalitehnoloogia olulisust matkavarustuse arenemisel ei saa alahinnata – eelkõige just tänu sellele muutub meie varustus ajapikku kergemaks ja kergemaks. Kõige esimesena jõuavad uued ja nö. järele testimata materjalid tihtipeale väikeste käsitööfirmade ehk cottage company’te toodetesse, misjärel ka vanemad ja tuntumad brändid neid kasutama julgevad hakata. Juba praegu võib kõige suuremates Kesk-Euroopa matkapoodides näha näiteks Dyneemast valmistatud seljakotte, lähiajal liituvad nendega aga kindlasti ka telgid, veekindlad kotid jpm. Seljakottide puhul võime oodata ka rohkem väga kulumiskindla ning veekindla x-pac’i kasutamist, mis ultralight matkajate seas juba aastaid kasutuses. Sel aastal lisandus uute ülikergete materjalide perekonda ultraTNT, mis sarnaselt Dyneemale on täielikult veekindel, ent tänu lihtsamale tootmisprotsessile veidi taskukohasem.

Inspiratsioon jooksuvestidelt

Kuna jooksuvestid peavad olema väga kerged ja mahukad ning raskuse jooksja ülakehale ühtlasemalt ära jaotama, on õlarihma taskute kasutamine ülimalt loogiline. Kõige efektiivsem on paigutada neisse taskutesse pehmest silikoonist veepudelid, mis teevad joomise kergemaks ning hoiavad ära kõigile jooksjaile tuttava veepõie loksumise seljal.

Kui ülikerget ehk ultralight varustust esindavatel seljakottidel on õlarihmade taskud pea algusest peale olemas olnud, siis tuntumate matkavarustuse firmade seljakottidele on see uuendus alles nüüd jõudmas. Õlarihma taskutesse saab mugavalt paigutada snäkke, telefoni, satelliitsideseadme, hügieenilise huulepulga ja kõik muu, mis peaks olema kiiresti kättesaadav. Mahukamad taskud aga võimaldavad vabalt tuua ka veepudeli raskuse ettepoole.

Uued kinnitused

Lisaks uutele materjalidele ning õlarihmade taskutele võib seljakottide puhul näha muutusi ka kottide ülaosas: traditsioonilise lakaosa asemel on hakatud üha rohkem kasutama veekindlatest kottidest tuttavaks saanud rullitavat kinnitust, mis on vastavalt koti sisu ruumalale kohandatav ning mõnusalt lihtne.

Ultralight varustuse maailmast on poelettidele üle kandunud Y-rihmaga kinnitus, mis on veelgi kergem ning vaid ühe klambriga.

Minimalism

Üha rohkem on matkavarustuse puhul näha minimalistlikke tendentse – mida vähem taskuid ja multifunktsionaalsem on varustus, seda vähem on elemente, mis võivad katki minna ning seda kergem on seljakoti sisu. Näeme, et seda tendentsi jälgivad paljud uued seljakotid, ent üha rohkem ka telgid ja muu varustus.

  • Tagasi on A-kujulised telgid, mida saab traditsioonilise alumiiniumraami asemel püstitada ka matkakeppidega.
    Mitte kuhugi pole kadunud tarpid, millest enam minimalistlikumaks minna ei saa.
  • Populaarsust koguvad ühekihilised telgid.
  • Traditsiooniliste magamiskottide kõrvale on tekkinud magamiskotid, mis on ilma kapuutsita või selja alt lahti (selja alt surub magaja magamiskoti täidise kokku, mistõttu see osa ei isoleeri, mistõttu on see kasutu raskus, mida kaasas tassida; seesugused magamiskotid ehk quilt’id käivad spetsiaalse nööriga madratsi ümber, et magaja küljed oleksid kaetud ja soojad), et kaalus ja mahus kokku hoida.

Uued tootmistehnoloogiad & keskkonnasõbralikkus

Lisaks uutele materjalidele ja minimalistlikele tendetsidele näeme ka pidevat innovatsiooni tootmistehnoloogiates – näiteks 3D printimine  ning õmbluste asemel liimimise kasutamine (sulejoped, soe aluspesu jne). Üha rohkem näeme ülikergete materjalide, nagu süsinikkiud ja titaanium, kasutamist matkakeppides, telgikaartes ning isegi sellistes elektroonikavidinates nagu akupangad.

Olulisteks märksõnadeks on taaskasutatud materjalid ja keskkonnasõbralik tootmine – üha rohkem näeb poelettidel hallikasvalgeid telke ja seljakotte, mis on värvimata, et hilisemat taastöötlemist lihtsustada. Lisaks suuremale varustusele näeme keskkonnasõbraliku tootmise kasvu ka jalanõude hulgas. Populaarsust on kogumas liikmelisuse põhine jalatsisoetamine – ostes paari maastikujooksujalanõusid ning hakates ringlusprogrammi liikmeks, palutakse Sul jalatsite eluea lõppedes need taastöötlemiseks tehasesse tagasi saata ning Sina saad uued jalanõud vastu.

Autor | 2023-09-08T11:13:21+00:00 september 8th, 2023|Uudised|0 Kommentaari