Kihiline riietumine lähtub põhimõttest, et ükskõik mida sa teed, riided peavad aitama sul seda teha mugavalt ning andma sulle võimaluse ilmastikule paindlikult reageerida. Kihiline riietumine on palju läbi katsetatud ja toimiv strateegia võimaldab sul reguleerida enese mugavustunnet – lihtsalt kombineeri erinevaid kihte omavahel, sõltuvalt sellest kuidas ilmaolud muutuvad või sinu aktiivsus õues muutub.
Kihiline riietumine – kuidas?
Selle kunsti valdamiseks on vaja teada igale kihile iseloomulikke funktsioone:
- Kiht: Aluskiht ehk soe pesu: juhib kehaniiskust sinu nahalt eemale.
- Kiht: Soojustuskiht: säilitab kehatemperatuuri, et kaitsta sind külma eest.
- Kiht: Kaitsekiht: kaitseb sind vihma ja tuule eest.
Isegi kui sa ei kanna kõiki kolme kihti korraga, on mõistlik need kõik pikemaks ajaks õue minnes kaasa võtta – sul on alati võimalus kihte vähemaks võtta, kui palav hakkab või juurde lisada kui peaks külm hakkama.
Külma, vihmase ja palava ilma kihiline riietumine
Meilt on tihti küsitud, kuidas riietuda kihiliselt konkreetse ilmaga. Kõik ettepanekud, mis põhinevad ainult ilmastikul, jätavad aga tähelepanuta olulised kaalutlused, nagu aktiivsuse tase ja isiklik ainevahetus ning külmataluvus. Allpool toodud näited on toodud hüpoteetilise inimese kohta, kellel on keskmine külmataluvus, ei higista ega külmeta liigselt ning kes läheb keskmise raskusega päevamatkale.
Külma ilma kihiline riietumine
Miinuskraadidega matkamisel tuleb aluskihiks panna keskmise paksusega meriinovillane soe pesu. Meriinovill aitab väga hästi sooja hoida ja reguleerida. Kui inimene on külmakartlikum, siis tuleks selga panna kogu komplekt. Kui sa aga ei ole väga külmakartlik, siis piisab ka ainult sooja pesu ülemisest osast. Soojustuskihiks sobib hästi sünteetilise või sulevoodriga kergem jope (mitte väga paks talvejope). Kattekihiks veekindel ja hingav koorikjope ning püksid. Miinuskraadidega tavaliselt vihma ei saja, seega võib kõndimise ajal tunduda koorikkiht üleliigne, aga külma tuule eest vajab keha siiski kaitset. Samuti on koorikkiht hea lõunapausil ühe koha peal istumiseks. Kindlasti on oluline kanda mütsi, sest pea kaudu läheb kehasoojusest kaduma 30-40% ja kindaid.
Vihmase ilma kihiline riietumine sügisel
Aluskihiks panna natuke õhem soe pesu kui miinuskraadidega, soojustuskihiks kerge fliis ja sünteetilised matkapüksid ning koorikkiht on siinkohal väga oluline – nii jope kui püksid. Eriti hea, kui jopel ja pükstel on palju õhutusvariante, et maksimaalselt kehaniiskust välja lasta.
Sooja ilma kihiline riietumine
Sooja ilmaga ilmselgetel põhjustel sooja pesu vajadus puudub, seega see on ainus olukord, milles on mõistlik aluskiht ära jätta. Esimene kiht oleks seega sünteetilisest materjalist T-särk või meriinovillane särk. Särk peab olema võimalikult mugav ja väheste õmblustega õlgadel, seljal. Puuvillane särk on halb variant, sest see imab kogu kehaniiskuse endasse ning kuivab väga kaua, mistõttu on see enamuse päevast lihtsalt ebamugavalt märg kalts ümber su keha. Pükstest on mõistlik panna õhukesest materjalist püksid. Metsas kõndides pikad püksid, et sääsed ja parmud ei kiusaks ning päikeselisel ajal lühikesed, et palav ei oleks. Geniaalne lahendus sooja ilmaga matkamiseks on zip-off süsteemiga matkapüksid, millel on pikka sääreosa võimalik luku abil eemaldada, kui ilm väga palavaks kisub.
Sul on iga erineva kihi jaoks tegelikult reaalselt tosin erinevat alternatiivi ja valikut, mida omavahel kombineerida. Trikk seisneb selles, et valida tuleb niisugused riided, mis tunduvad kõige loogilisemad selle piirkonna ja tegevuse jaoks, kuhu sa minemas oled. Olulist rolli mängib ka see, kui palju oled Sa valmis spetsiaalsetesse riietesse panustama.
Aluskiht – niiskuse juhtimine
Naha vastas oleva kihina on selle eesmärk kehaniiskuse juhtimine nahast eemale. Jahedates ja külmades tingimustes on oluline hoida oma nahk kuiv, et vältida külmetumist või veel hullem – alajahtumist.
Sooje pesusid tehakse väga mitmest erinevast materjalist, näiteks sünteetikast nagu polüester või nailon, aga ka naturaalsetest materjalidest nagu meriinovill ja siid. Erinevatel materjalidel on erinev niiskujuhtimise efektiivsus, kuivamiskiirus, kehalõhnade kinnipidavus ja vastupidavus. Tuleb valida materjal, mis on sinule just selles konkreetses olukorras sobivaim.
Nagu juba mainitud sai, siis sooja ilmaga klassikalist pikka sooja pesu tavaliselt ei kanta, sest sellega hakkab palav. Küll aga on mõistlik silmas pidada järgnevaid variante:
- Iga suvesärk on praktiliselt aluskiht, aga valima peaks sellise, mis juhib kehaniiskust hästi kehast eemale ja kuivab kiirelt.
- Aluspesu (püksid ja rinnahoidja) võiksid samuti olla niiskust juhtivate omadustega, et matk oleks maksimaalselt mugav.
- Mõned püksid ja pluusid on UV-kaitsega, mis on päikselise ilmaga hea omadus sinu naha (ja ka riide enese) kaitseks.
- Kombineeritud materjalidel, näiteks vill + polüester, on tihti rohkem häid omadusi ja nende kasutusala on seetõttu laiem.
Soojustuskiht – säilitab kehatemperatuuri
Soojustuskiht aitab su kehal talletada sellest eralduvat soojust. Nagu soojal pesul, on ka keskmisel kihil lai valik erinevaid variante, mis kõik töötavad erinevates tingimustes erinevalt. Üldistatult – paksem või rohkem puhvis vooder tähendab rohkem soojust, aga materjali isolatsiooniefektiivsus ehk õhu talletamise omadus on samuti oluline.
Põhilised ja parimad soojustuskihi valikud on fliis, sulevoodriga jope ja sünteetilise voodriga jope.
Polüesterfliise tehakse nii ülikergeid, keskmisi kui raskemakaalulisi – valida tuleb oma vajadustele sobivaim. Fliisi heaks omaduseks on tema võime hoida sind soojas ka siis, kui fliis ise on märgunud. Samuti kuivab see kiiresti ja on hea hingavusega, mistõttu on vähem tõenäoline, et sul sellega umbne hakkab.
Sulevoodriga jopede parim omadus on nende kerge kaal ja suurepärane kokkupakkivus ning nende juures hämmastav soojus. Sulgede tõhusust sooja hoidmisel kirjeldatakse ingliskeelse terminiga fill power, mis on mõõdetav cuin mõõtühikus – alates 450…900 cuin. See näitab sulgede kogust – mida rohkem sulgi, seda soojem rõivas. Sulevooder sobib kõige paremini kuivadesse tingimustesse ning olukorda, kus inimene ei higista palju, sest sulg kaotab oma sooja andmise omaduse, kui see märgub.
Sünteetilise voodriga jopede puhul on pikalt püütud matkida sulgede kergust, kokkupakkivust ja soojust selle juures. Primaloft on sellega kõige lähemale jõudnud, olles hämmastavalt soe ja peaagu sama kerge nagu suled. Sünteetilise sisuga joped on samas parem valik niisketesse tingimustesse, sest sünteetiline soojustus hoiab sooja ka märjana ning seda on tunduvalt lihtsam kuivatada.
Kaitsekiht – kaitse vihma ja tuule eest
Välimine ehk kaitsekiht kaitseb sind tuule, vihma ja lume eest. Koorikjopede valik on üsna suur – alates kergetest tuulekindlatest, lõpetades kallite ja tehniliste veekindlate jopedega. Oluline on, et ka kaitsekiht laseks kehaniiskusel väljuda. Enamjaolt on kaitsekihi rõivad töödeldud DWR-iga (durable water repellent), mis paneb vihmapiisad kangalt lihtsalt maha voolama. Nii ei märgu jope pealiskiht ning saab lasta kehaniiskust endast välja.
Kaitsekihi rõivad jagunevad laias laastus nelja kategooriasse:
- Veekindlad ja hingavad rõivad: kõige paremini toimiv, aga samas kõige kallim valik. Sellised riided on ideaalsed pöörastesse ilmastikuoludesse nagu väga tugev tuul, paduvihm, lumetorm. Tavaliselt mida kallim rõivas, seda paremini see hingab ja vett peab, samuti on kallimad rõivad oluliselt vastupidavamad.
- Vetthülgavad ja hingavad rõivad: parim valik uduvihma ja kerge tuulega väga aktiivseteks tegevusteks. Tavaliselt hinnaklassilt soodsamad kui veekindlad ja hingavad rõivad, aga samas on need mõeldud kinni hoidma ainult kerget vihma. Üldiselt kasutatakse selliste rõivaste valmistamisel tihedakoelist nailonit või polüestrit.
- Softshell materjalist rõivad: siin on rõhk sõnal „hingavus“. Softshell on elastne, mis lisab riietele mugavust. Mõnedes softshell riietes on ka kombineeritud kerge vihma- ja tuulekaitse õhukese soojustusega.
- Veekindlad ja mittehingavad rõivad: sellised rõivad on sobivad vihmase ilmaga kerge kuni olematu aktiivsusega tegevusteks (näiteks kalastamine, linnuvaatlus). Tavaliselt on need tehtud nailonist, mis on kaetud vee- ja tuulekindla kihiga. Kui sellise riietusega aktiivselt liikuda, oled lõpuks siiski märg iseenese kehaniiskusest, sest see ei pääse mittehingavast riidest välja.
Loe lisaks:
Avaldatud 2.10.2020 | Uuendatud 03.10.2023