Kuidas valida multispordikotti?

/, Multispordi kotid, Nõuanded, Seiklussport, Vaude/Kuidas valida multispordikotti?

Kuidas valida multispordikotti?

Multispordikott on kerge ja mugav seljakott mitte ainult võistlusspordi, vaid igasugusteks erinevateks sportlikeks tegemisteks. Kas oled hakkaja sportlane, kel meeldib võistelda ultrajooksus? Või käid aeg-ajalt pikemaid rattatrenne tegemas? Või naudid hoopis mõnikord pühapäeviti värskes õhus perega päevamatkal käimist?  Ent nagu matkakottide puhul, tuleb ka endale sobivat multispordikotti valides võtta arvesse hulk erinevaid kriteeriume, et kotist maksimaalselt rahuolu saada.

Inimkehad on erinevad ning kõik kotid kõigile ei sobi. On pikema ja lühema seljaosaga kotte, kitsamaid laiemaid, pehmemate õlapaeltega, pehmema puusavööga jne.

Teiseks, kui soovid kotti soetada jooksutrennideks, mõtle selle peale, et kas ikka on vaja kotti? Kui soovid lihtsalt trenni vett või geeli kaasa võtta, on ilmselt pudeli- või geelivöö sulle ideaalsem variant.

Ferrino X-TRACK vest

Ferrino X-TRACK vest

Kott lisab siiski oluliselt raskust kehale juurde ning lühematel distantsidel ei tasu see lisaraskus end ära. Samas on olemas ka jooksuvestid, millel mahutavust vähe, ent joogisüsteemi ühendamise võimalus ja mõned taskud on täiesti olemas. Need on mugavamad kui kotid, eriti, kui suurt varustust kaasa vedama ei pea.

Vest on ideaalne näiteks lühematel rogainidel või ultrajooksu jaoks trenni tehes. 

Kui leiad siiski, et pudeli- või geelivöö jääb lahjaks ning vaja oleks ikkagi seljakotti, siis tasub mõelda enda jaoks selgeks, kui suure mahutavusega see olema peab. 10- kuni 15-liitrine kott mahutab ideaalselt võileiva, veepudeli ja pusa kergemaks päevamatkaks pere seltsis või kohustusliku varustuse ultrajooksuks (näiteks Taliharja Vanakuri). Kottide mahud varieeruvad mõnest liitrist kuni 30 liitrini, ent võistlusspordis loeb iga liiter! Kui neid on liiga vähe, tekitab asjade mahutamine kotti liigset peavalu. Kui neid on liiga palju, hakkavad asjad loksuma ning see raskendab jooksmist.

Lisaks on mõned multispordikotid tehtud spetsiaalselt rattaga sõitmiseks, näiteks Vaude BIKE ALPIN 25+5. Neil võib olla erinevaid rattasõidul olulisi detaile, mis jooksmiseks on ebavajalikud: kiivrikinnitused, pumbahoidja, võrgust seljaõhutussüsteem. Kui plaanid kotti kasutada rohkem rattaga sõitmiseks, siis tasub selliste kottide poole oma sammud seada, kuigi üldiselt on kõik kotid ristkasutatavad ning rattasõidukotiga ei keela keegi jooksma minna, lihtsalt sellise koti kaal on tavaliselt märksa suurem spetsiaalse jooksukoti omast.

Vaude BIKE ALPIN 25+5

Vaude BIKE ALPIN 25+5

Kui juba seljaõhutuse peale jutt läks, võiks siin pikemalt peatuda. Muidugi on suvel mugav, kui selja ja koti vahel käib tuul läbi ning särki ei ole vaja pärast trenni välja väänata, ent kui plaanid kotti kasutada ka miinuskraadidega, on võrgust seljaõhutussüsteem pigem suur miinus. Kui kott on selja vastas, soojendab keha joogisüsteemis olevat vett ning see ei külmu pikemal retkel ära. Ilma seljaõhutuseta kott võib suvel olla ehk veidi umbsem, ent selle arvelt on koti kaal väiksem. Ja olgem ausad – pärast korraliku trenni on iga inimene niikuinii üle keha läbimärg olenemata sellest, kas kotil on seljaõhutus või ei…

Võistlusspordi tarvis kotti valides tuleb otsustada, kas eelistad võimalust hoiustada geele rinnataskus, et neid võistluse ajal mugavalt kätte saada, või pigem vaba rinnaosa võimalikult väheste taskutega? Samuti on osadel kottidel ka kepikinnitused, pudelihoidjad ja muud erinevad kinnitused, mille vajalikkuses peab iga inimene ise veenduma – kas mul on seda vaja?

Lõpetuseks – näitajaid, mida koti valimisel jälgida, on mitmeid. Kui soovid kotti, mis oleks ideaalne, tuleks neid kõiki koti ostmisel silmas pidada. Samas, kui oled leidnud endale koti, mis istub selga hästi, ent sel ei ole mõnd konkreetset detaili, mida hädasti vaja oleks, siis ole leidlik! Müügil on ka eraldi pudelihoidjaid ja rinnarihmasid, mille abil oma kotti ümber tuunida.

Teksti autor Kelli Saar