MATKaTV saates Kuidas valida seljakotti? rääkis Merle Väinzile erinevatest seljakottidest, nende otstarvetest, kuidas kotti valida ja kuidas seljas reguleerida. Igal koti suurusel on oma eesmärk ja otstarve. Samuti on kottidel küljes palju lisa funktsionaalsusi. Saates alustatakse väikestest multispordi seljakottidest ja lõpetatakse suurte mägimatka kottidega.
Saatejuhid: Merle ja Väinz
Kaameramees: Väinz
Saate transkriptsioon:
Tere, head inimesed! Täna oleme Merlega Järve Matkaspordis ja seda sellel põhjusel, et rääkida seljakottidest. Ja seljakotid, nagu te isegi teate, on igavesti põnev ja väga lai teema.
Mida peaks inimene mõtlema, kui ta tuleb poe uksest sisse selle mõttega, et omale seljakott osta?
Kõige olulisem on maht ja see, kuhu on plaanis seljakotiga minna. Väga suurt pole mõtet võtta, kui minna vaid ühepäevasele matkale. Meil on pakkuda erinevaid multi-spordi kotte, kuhu pannake vaid geelid või soojendusdressi. Aga kotte on ka matkadele, mis kestavad kolm kuni viis päeva või üle viie päeva.
Naiste seljakottidel on see erinevus, seljaraam on väiksem, õlarihmad ja puusavööd on vastavalt naise kujule ja puusavöö on teise nurga all. Samuti on õlarihmad veidi kitsamad.
Seljakotti valides tuleb jälgida raami suurust. Neid on saadaval suurustes XS-XL. Õige suuruse saab tuletada mõõtes ära selja pikkuse – puusadest kuni kaela väljaulatuva kondini.
Seljakotte saad proovida poes. Kotti saab lisada vajalikud raskused ning seda siis selga proovida. Nii saame aidata sul valida enda jaoks sobivat seljakotti.
Aga hakkame kõige väiksematest pihta, ja seletame nad üksipulgi lahti. Esimeseks selline väike kott.
Jah, see on multi-spordi seljakott. Siia peaks mahtuma õhem soojendusdress ja geelid erinevatesse taskutesse ning joogisüsteem. Rihmade külge saab samuti kinnitada kas väiksema pudeli või energiabatoonid. Kott käib mugavalt selga ning eest ja puusade juurest kinni, et see püsiks võimalikult mugavalt ja stabiilselt seljas. Kuna sellel kotil raam puudub, pole seda ka seljad väga tunda.
Järgmine kott on juba rohkem klassikalise seljakoti moodi. Mis selle eelised on ning kui pikale matkale sellega võiks minna?
See konkreetne kott on 30-liitrine ning sobib umbes kolmepäevaseks reisiks. Oleneb muidugi, kui palju ja kui suuri asju kaasa on vaja võtta. Lähtuda tasuks ikkagi sellest, kui pikk matk ees on. Vähemate asjade ja lühema matka puhul pole väga suurt kotti vaja. Kindlasti tuleks arvestada ka sellega, kas matkale on vaja ka telk kaasa võtta, kas magamiskott on suur või väike.
Aga inimesed on ju erineva pikkusega… Väiksemat kasvu naisterahvale ei saa ju soovitada 100-liitrist Kaikat.
Jah, kindlasti on oluline ka kandja pikkus. Oluline on valida omale õige suurusega raamiga kott. Aga seda kõike saame juba poes proovida ja erinevate raskustega katsetada. Kui võtta õigete mõõtudega mugav kott, jaotub ka suurem raskus mugavalt ära.
Kolmanda seljakotiga astume suure sammu edasi ning selle kotiga kannatab pikemaks ajaks reisile minna.
Jah, sellesse kotti mahub kõik matkavarustus ära, mida kuni viiepäevasel matkal vaja või minna. Nii potid-pannid, telk kui ka matid ja madratsid. Sellel kotil on küljes ka kõikvõimalikud kinnitusrihmad, kuhu kogu vajalik kraam kinnitada. Mida rohkem asju saab koti külge kinnitada, seda rohkem mahub koti sisse.
Sellel kotil on ka uhke reguleerimissüsteem ning see võimaldabki seljakoti kandjale sobilikuks reguleerida. Või siis reguleerida seda, kas kott istub seljas veidi kõrgemal või alla pool. Seeläbi saab ühte seljakotti kanda mitu erineva suurusega inimest.
Põgusa ülevaate võtame kokku väga suure kotiga, millega saab ära minna nii pikaks ajaks, et niipea tagasi pole vaja tulla.
Jah, see konkreetne kott on 100-liitrine ja mõeldud pikemateks matkadeks. Pikematele matkadele tuleb võtta rohkem asju kaasa. Toitu on rohkem kaasas, nagu ka muud varustust. Antud kotil on puidust raamid ning neid on saadaval väga erinevaid. Puidust raamid saab vajadusel välja võtta ning nendest lahase teha, kui matkal peaks mõni õnnetus juhtuma. Fjällräveni Kaika mudelite tühikaal on raskem, aga selle eest on pehmendused väga korralikud ja mugavad ning seljakott on korralikult läbi mõeldud.
Head ja korralikud materjalid kajastuvad ka hinnas. Aga mida paremad materjalid ning mida läbimõeldum toode, seda paremini see selga istub ning on mugavam.
Ja lõpetuseks teeme ühe näitliku harjutuse. Sa oled koostanud omale raske seljakoti. Mida sellise seljakoti selga panemisel tähele tuleks panna?
Kõige olulisem on see, et koti kaalust 80% peab jääma puusade peale. Asetad puusarihmad puusadele ning kinnitad korralikult. Küürakil olemine aitab koti korralikult õigele kohale fikseerida. Samuti on kaalukamat kotti sirge seljaga raskem selga panna. Kui kott seljas, tõmbad rihmad pingule, paned eest klambrid kinni ning siis reguleerid ülemistest rihmadest koti mugavalt selga. Ja kui tunne pole päris õige, saab erinevaid rihmu järele anda ning teisi pingutada. Oluline on see, et seljakott jääks puusadele kandma. Kui käed puusa paned, siis sinna peab ka kott püsima jääma. Ja rännak võib alata.
Ja et näidata, kuidas seljakottide olemus on ajas edasi arenenud, siis siin on näitamiseks üks vana suur seljakott, millega kanged mehed on mäe otsas käinud ning oma asjad sinna vedanud. Ja sellel kotil puuduvad kõik raamid. On vaid üks väike pehmendus. Nii et tänapäeva inimestel on kõik palju lihtsam.