Laste silmad pole mänguasjad

/, Lasteprillid, Nõuanded/Laste silmad pole mänguasjad

Laste silmad pole mänguasjad

Kas teadsid et silmade loomulik UV kaitse areneb täielikult välja alles 25-ndaks eluaastaks? Või seda, et 5 aastase lapse kornea (silma esimene kaitsekiht) blokeerib UV kiirgust kuus korda kehvemini kui täiskasvanu oma ning aastase lapse silmadel puudub UV kaitse täielikult?

Kui lisame siia asjaolu, et lapsed kipuvad hoolimata iPad’i ajastust õues oma vanematest rohkem aega veetma ja fakti, et pilved blokeerivad küll nähtavat valgust, ent UV kiirgust peaaegu üldse mitte saame aru, kui oluline tegelikult nende silmade kaitse on. Aga mida siis ikkagi lapsele päikeseprillide valimisel kindlasti jälgima peaks?

100% UV kaitse. Mitte 99.9%. 100%!
Laste prillid peavad UV kiirguse silmadele täielikult blokeerima. Selle tagab vastavus Euroopa standardile EN 1836 mis ühtlasi klassifitseerib  prillid tumeduse järgi nelja kategooriasse. Aga pane tähele, et sellel kui tumedad on prilli klaasid ei ole mitte kõige vähimatki seost sellega, kas ja kui palju need UV kiirgust blokeerivad.

Korralik katvus
100% UV kaitse on täiesti kasutu kui prillid on kas liiga väiksed, silmadest liiga kaugel või lihtsalt kasutajal ebamugavad kanda ning seepärast silmade ette ei jõua. Prille proovides vaata lisaks peeglile seda kas külgedelt ja ülalt saab päike ikkagi silma paista. Kui ei, siis on kõik hästi ning kui lapsel on prille kanda mugav siis hoitakse neid ka ees. Laste prillid on tehtud erinevate suurustega, et sobida erinevatele nägudele ning nende disainil on arvestatud täiskasvanutest väiksemate ninadega. Samuti on laste prillide disainil arvestatud, et lapsed liiguvad rohkem ringi ning kipuvad ka kukkuma, turnima ning end kriimsutama.

Nähtava valguse blokeerimine ehk mida tähendavad läätsede kategooriad
EN 1836 standard sätestab prillidele nähtava valguse filtreerimise kategooriad (ingk. cat). 100% UV blokeerimine on sellel standardil nõutud kõikidel klaasidel, ent nähtav valgus jaguneb viite kategooriasse

0 – Läbipaistev – laseb läbi 80-100% nähtavat valgust, ent blokeerib 100% UV valgust
1 – Pilves ilmaga – laseb läbi 43-80% nähtavat valgust
2 – Vahelduva pilvisusega – laseb läbi 18-43% nähtavat valgus
3 – Päikselisel päeval – laseb läbi 8-18% nähtavat valgust
4 – Kõrgmäed lumega, päikselisel päeval veekogudel ja teised ekstreemsed valgusolud – laseb läbi 3-8% nähtavat valgust

Aga miks UV kiirgus üldse paha on?
Esimene asi mida UV kiirguse puhul arvestada on see, et mõju silmadele (nagu nahalegi) on kumulatiivne. Või teisti öeldes, kui mingisugune kahju on tekkinud siis seda ei saa “ravida” järgmised 10 aastat prille kandes vaid iga järgmine kahjustus liitub olemasolevale, seetõttu on silmade kaitmine just lastel väga-väga oluline.

.

Kliki MATKaSPORDI e-poodi ja vaata laste päikeseprillide valikut.

.

Autor | 2021-03-23T17:53:04+00:00 jaanuar 28th, 2019|Julbo, Lasteprillid, Nõuanded|0 Kommentaari